Урок - портрет . Омар Хайям "Вічні істини"

Про матеріал
Розробка уроку . 8 клас Персько-таджицька поезія. Омар Хайям. Рубаї. Вічні істини
Перегляд файлу

Тема: Урок-портрет ,,Вічні істини Омара Хайяма”

Мета: ознайомити учнів з біографією та творчістю класика персько-таджицької            

           літератури Омара Хайяма, особливостями лірики поета, дослідити філософські    

           погляди поета на життя, людину , світ і місце людини у ньому;

           розвивати вміння аналізувати та узагальнювати біографічні відомості, 

           роботи,  аналізувати  рубаї, розвивати пам'ять, спостережливість, логічне

           мислення;

           виховувати почуття любові до життя, високі моральні якості, людяність і  

           порядність, жагу до знань, знаходити особистісно важливі істини у творах   

           Омара  Хайяма.

  Обладнання :

           портрет О.Хайяма, вислови-мудрі поради письменника, збірка О.Хайяма. 

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

     Епіграф:                                    Тільки істину я визнаю єдину.

                                                                                    Омар Хайям

Хід уроку

I.                   Вступне слово вчителя.

II.                 

          (Читає вірш про Омара Хайама)

Шановні діти! Ці поетичні рядки запрошують нас поринути у світ мудрої і красивої ліричної поезії. Сьогодні у нас незвичайний Урок – портрет ,,Вічні істини Омара Хайяма”. Запишіть тему уроку в зошити. Епіграфом будуть слова самого письменника ,,Тільки істину я визнаю єдину”.

  Сьогодні на уроці ми збагнемо яким було життя поета, про що мріяв, до чого він прагнув, тобто дізнаємося про нього як про особистість, а також спробуемо зрозуміти глибокий філософський зміст нового жанру рубаї. Такою буде благородна мета нашого уроку.

 

III.             Мотивація навчальної діяльності.

 

На питання

-         Чому не зникає інтерес до творчості цього поета?

-         Чим приваблюють людство рубаї Омара Хайяма?

-         Що особистісно важливе знайде до себе кожен, хто відкриє збірку поезій Омара Хайяма?

 На ці питання ми дамо відповідь протягом уроку.

 

IV.            Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

  1. Асоціативний кущ.

 

Прислухайтесь … Ніжно ллється мелодія…

Вона бентежить, вона зачаровує, вона таємнича. Це мелодія східна(перська).

-         А які асоціації у вас виникли зі Сходом?

Схід… незвичайний, непізнаний, таємничий. Зі своїми суворими законами, мечетями, безмежними пустелями, караванами верблюдів, казковим багатством султанів, солодощами базарів, загадковими красунями, великою мудрістю, своєрідною культурою, сутність якої ми спробуємо пізнати.

     2. Показ фільму ,,Прорицатель Омар Хайям. Хроника легенды.”( уривок)

 

-         А зараз перенесемося в часі у Давній Іран (Хірджи)  у 1130 роки нашого тисячоліття.

( Показ уривку початку фільму ,,Прорицатель Омар Хайям. Хроника легенды.”)

-         Як ви розумієте слова Омара Хайяма: ,,Пізнати істину”?

-         Що , на вашу думку, є істина?

-         Що таке пізнання?

     3. Презентація ,,Дослідників”. 

  На уроці у нас присутні дослідники, літературознавці.

Слово нашим дослідникам, які спробували ,,розшифрувати» повне ім’я Омара Хайяма,його титули,  а також досліджували чому поет, який жив у 11 ст., став відомим лише у 19 столітті? 

    4.Слово вчителя.  

 Омар Хайям прожив непросте життя: були в ньому злети і падіння, кохання і ненависть, хвилини щастя і смутку. Проте на троні поряд з султаном він ніколи не втрачав людської гідності, завжди залишався щирою, доброю і мудрою людиною. Зараз слово кореспондентам, які візьмуть інтерв’ю у Омара Хайяма.

Учень.

.. Народився в древньому місті Нішапурі.Його батько був ремісником, робив намети. Навчався в Балсі, Самарканді. Захоплювався математикою, астрономією. Був з великими почестями прийнятий правителем Бухари. Коли султан запропонував Омару керувати містом він відповів: ,,Не хочу керувати людьми, наказувати і забороняти, а хочу весь свій розум присвятити науці на користь людям”.

. Наукову діяльність Омар Хайям . ще зовсім юним діяльність.Його дуже цікавили паралельні лінії, які послужили основою Евклідової геометрії.

- Чому паралельні лінії ніколи не перетинаються? Чи справді ніколи – навіть

у безкрайньому просторі? А що є нескінченість?

 У 26років він очолив обсерваторію.

 Омар Хайям за настійною вимогою візиря  був запрошений султаном Малик-шахом  керувати палацовою обсерваторією. Султан зібрав при дворі найкращих астрономів   століття, виділивши великі кошти, і поставив завдання – розробити новий календар. Календар, запропонований Омаром був точніший від нині діючих на 7 секунд.

Чотиривірші Омара Хайяма– рубаї – пробились, як джерела. Кожні чотири рядочки –  це маленька поема.

Хіба у Всесвіті найкращий твір – не ми?

В очах у розуму зіниця й зір – не ми?

Це коло Всесвіту скидається на перстень,

А камінь, що горить ясніш од зір, - це ми.

Учень. Як  провів останні роки свого життя великий філософ?

 Помер Малик-шах. У країні панувала атмосфера жорстокості, невпевненості в  завтрашньому дні. Його обвинувачували в безвір’ї . Коли він проходив вулицями, часом у нього кидали каміння, лунали відкриті погрози. Він вимушений був

здійснити  хадж . Хадж – це паломництво до святого міста Мекки. Таке

  паломництво вважається у мусульман подвигом благочестя. Після 

повернення   оселився в місті, де народився, - Нішапурі. Йому усе частіше хочеться  побути самому, адже шлях до істини складний.

Я тільки знаю, що знання шукаю,

В найглибші таємниці проникаю.

Я думаю вже сімдесят два роки –

І    бачу, що нічого я не знаю.

   Омар Хайям прожив  72 роки і немало бачив та пережив на своєму віку

.Що найбільше його турбує?

  Ні ,не  гнітять мене перестрахи й жалі

 Того, що суджене , боятися не треба;

 Боюсь неправедно прожити на землі.

Учитель. Цими рядками: ,,Боюсь неправедно прожити на землі..”він закликає нас за дзадуматися над сенсом нашого життя.

2. Бути чесними, добрими, порядними людьми на Землі.

5. Коментований перегляд фільму.

А зараз ми знову перенесемося в Середньовіччя, коли Омар був зовсім дитиною.

- Доведіть,чи була у хлопчика жага до знань?

- Якими рисами  наділений хлопчик?

- Чому вчить цей уривок?

- Чи актуальний він на сьогодення?

 Омар Хайям завжди прагнув до знань, ніколи не соромився вчитися. Найбільше, що цінував поет у людях, було не багатство, а розум. Сучасники згадували, що він ніколи не плазував перед грішми, а схилявся лише перед мудрістю.Усе життя поет прагнув пізнати людину й зрозуміти сенс її буття.

Театралам було завдання підготувати інсценізацію поезії ,, Подарунок батька”

6.Читання вірша учнями.

    І Бог почув молитву батька. Його син, який так бажав пізнати все, став не просто вченим, а особистістю творчою, різносторонньою. Але часто на полях наукових праць, на обкладинках книг, випадкових аркушах почали з’являтися ліричні вірші – рубаї, які й досі захоплюють читачів.

 7. Літературознавчий коментар учителя.

 До нашого часу дійшло близько двох тисяч чотиривіршів, авторство яких приписується Омару Хайяму. Рубаї виконувалися у супроводі музичного акомпанементу , один за одним , розмежовані паузами.

      Словник уроку

рубаї – це чотиривірш філософського змісту, що виражає певну думку, в якому    римуються 1 , 2 , 4 рядки.

  Схема рубаї:

 ААБА

 Для друга гідного душа на все готова .

 І в ноги вклониться , не вимовивши й слова.

 Дізнатись хочеш ти , чи є на світі пекло?

 Є пекло : з підлою людиною розмова.

   У цьому рубаї римуються 1, 2 , 4 рядки.

  - Знайдіть антитезу у цьому вірші
- Які , на вашу думку , риси характеру має гідний друг? За що йому варто вклонитися  в ноги?

 - Чому розмова з підлою людиною уявляється поету пеклом ?

8. Основні тематичні групи рубаї.

Рубаї Омара Хайяма розділені за тематикою

Основні тематичні групи рубаїв Омара Хайяма:

  1. Тема радощів земного буття ( кохання , вино )
  2. Роздуми над Кораном.
  3. Цінність людини на землі.
  4. Роздуми над сенсом життя.
  5. Тема моралі.

 9. Дослідницьке завдання по групам.

 Зараз ви повинні виразно прочитати рубаї і визначить до якої теми вони належать.

Завдання 1

1. Як би мені до рук – скрижалі Долі ,

 Я розписав би їх по власній волі.

 Із світу вигнав би всі смутки й болі,

  Ччолом небес досяг , не жив би долі!

 

2. По розлуці – до тебе лечу з усіх сил ,

 тільки б вітер нещадний не збив моїх крил.

Я і сліди твої , наче святиню , шукаю ,

  ти яскрава красою , мов сотні світил.

 

 3.”Пекло й рай , - в небесах”, - запевняють ханжі.

 Я в себе заглянув, - упевнившись у лжі:

 Пекло й рай – не кільце у всесвітній пітьмі

 Пекло й рай – це дві половини душі.

                                                               Завдання 2

  1. Мене всі недруги філософом зовуть.

Бог свідок, що обрав собі я іншу путь.

Прийшовши з безвісті у цю долину горя,

Принаймні знаю я, ким сам я хочу буть.

 

  1. Про вчора не гадай – воно навік зів’яло,

Про завтра не журись – воно ще не настало.

Минуле й завтрашнє – підпора ненадійна!

Живи хвилинами, бо в тебе їх так мало!

 

3. Любов – це сонечко , що всесвіт зігріває

Любов – чудесний птах , що в квітнику співає.

Її не знає той , хто плаче солов’єм ,

Вона в душі того , хто мовчки умирає.

 

Завдання 3

  1. Всі таємниці пильно зберігай,

Щоб не дізнався нелюд і шахрай,

І зваж: як з іншими ти поведешся,

Того від інших і собі чекай.

 

2.Я не по бідності обходжусь без вина,

Мені ні суд людський, ні кара не страшна.

Я п”ю лише тоді, коли на серці радість.

А нині в серці ти – і я не п”ю вина!

 

3.Щодня змагаюся, борюся сам з собою,

Живу й не відаю ні втіхи, ні спокою!

Хай ти простиш мене… Та сором лютий палить

Мене за помилки, що коїв я і кою!

 

                                                         Завдання 4

  1. Хто все перевіряв на терезах ума,

Для того жоден день не проминув дарма:

Або вимолював собі прощення в Бога,

Або за глек державсь руками обома.

 

2.Недоброзичливість ніколи не могла

 Узяти верх: до злих вертались їх діла.

Я зичу благ тобі – ти зла мені бажаєш:

Ти благ не діждешся, я не побачу зла!

 

  1. З тобою нарізно я знову затужив.

Усюди буду я з тобою, поки жив.

Пішов – і тисяча сердець без тебе тужить,

Прийшов – і тисячу нових заполонив.

 

 

    Отже, які філософські питання хвилюють поета?( Пошуки свого місця в житті, сенсу      життя, життя і смерть, питання дружби і кохання, радощів земного буття)

Що особисто кожен знайшов для себе, коли відкрив збірку віршів Омара Хайяма?

    Вірші звучать як афоризми, короткі вислови, які містять повчання.

10. Коментоване читання висловів.(записати на дошці)

Поради від Омара Хайяма:

  1. Живи праведно.
  2. Не губи розуму.
  3. Будь високий духом.
  4. Цінуй життя.

 

V.               Підсумок уроку.

 

Зараз вам потрібно дібрати відповідності до слів життя, жити мудро ,кохання, щастя  по групам.

 

    1.Життя..                                     /        короткочасне, швидкоплинне, неосяжне

 Головне в ньому                      /  саме життя, а не матеріальні цінності

 

    2.Жити мудро, бути гідною людиною - це / бути добрим, допомагати бідним

                                                                            /надіятися на себе, бути стійким

                                                                           / дружити з мудрими людьми, вірити їм

     3. Кохання – це                            /  основа життя

                                                           /   прагнення до краси й досконалості

                                                            / велике   почуття

     4. Щастя – це                              / незалежність, воля

                                                         /  радість, жага до знань

                                                         / пошук істини   

   

VI.            Оцінювання, домашнє завдання.

Вивчити напам”ять 4  рубаї  Омара Хайяма, с.147 – 148, тематика рубаї

                                                              

 

 

 

 

1

 

doc
До підручника
Зарубіжна література 8 клас (Паращич В.В., Фефілова Г.Є.)
Додано
17 березня
Переглядів
34
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку