Цілі уроку: активувати у мовленні учнів вивчену лексику по темі ;
Практикувати учнів у діалогічному та монологічному мовленні, використовуючи відомі лексичні одиниці по темі в поєднанні з присвійними займенниками;
Збагачувати знання учнів по темі шляхом введення нових слів;
удосконалювати техніку читання , розвивати логічне мислення.
Виховувати відповідальне ставлення та повагу до сім'ї.
Кравчук Л. К. Загальноосвітня школа І-ІІІ ст. с. Годомичі
Маневицького району Волинської області
План-конспект уроку
Англійської мови
за темою « Все про сім’ю «
( 5 клас , за підручником О. Карп’юк )
Цілі уроку: активувати у мовленні учнів вивчену лексику по темі ;
Практикувати учнів у діалогічному та монологічному мовленні, використовуючи відомі лексичні одиниці по темі в поєднанні з присвійними займенниками;
Збагачувати знання учнів по темі шляхом введення нових слів;
удосконалювати техніку читання , розвивати логічне мислення.
Виховувати відповідальне ставлення та повагу до сім’ї.
Очікувані результати: учні мають вміти читати , писати і підтримувати бесіду по темі, використовувати присвійні займенники.
Обладнання: підручник О. Карп’юк , конспект, картки з словами ,ілюстраційні картинки.
Хід уроку
І.Початок уроку
Greeting
Ps-Good morning, good morning,
Good morning to you,
Good morning , good morning,
We are glad to see you.
We are all in our places
With sunshiny faces.
T- Good morning, I am glad to see you too.
Conversation with the pupil on duty.
Warming – up
The teacher shows for pupils cards with letters: A, B ,V, M, S, P…
The teacher asks: Which name begins with letter –B ?
P- Bohdana begins with letter B.
Which name begins with letter A?
P- Ann begins with letter A.
Which name begins with letter V?
P- Vicky begins with letter V.
Whose mother’s name begins with letter M?
P- My mother’s name-Mariya begins with letter M.
Whose father’s name begins with letter P?
P- My father’s name –Peter begins with letter P.
Theme and objectives:
Yes, you are right. “ All about the family “.
Today we’ ll : review the words, do different exercises, make up dialogues
And talk on our topic. We’ll write some sentences.
ІІ. Основна частина уроку
Vocabulary practice.
Game “Find the words”
Mongranddaughterkji
Pobrotherfghsonklpo
Bnmotherxchusbandk
Amkjsgrandfatheroiup
Plksisteriuywifekjhgm
Wurfamilyncmfatherm
Skjgrandsonkjauntlkjoi
Jskechildrenkkunclelki
Key words: granddaughter, brother , son , mother , husband ,grandfather , sister , wife ,
Family , father , grandson , aunt , children , uncle.
Grammar revision
Possessive pronouns :my , your , his , her , its , our , their.
T- when do we use these words?
Writing
T- Translate into English and write in your copybooks:
---Дядько Петро – брат моєї мами.
---Тітка Олена-сестра мого тата.
---Мій кузен Ігор –син моєї тітки
---Моя кузина Анна - донька мого дядька.
---Тато і мама – мої батьки.
---Мама мого тата- це моя бабуся.
Speaking
T-How many children are there in your family?
T-Do your grandparents live with you ?
T-How many cousins have you got ?
T- Where does your uncle live ?
Dialogues
T-Make up short dialogues.
Ask your partner about his or her family?
New vocabulary:
twins , nephew , niece.
My mother and her sister are twins.
My brother’s son is my nephew .
Her sister’s daughter is her niece.
Reading poem
“ A Family is a Family”
Some have a daughter ,
Some have a son ,
Some have many cousins ,
Some have none .
Some are very big ,
Some are very small ,
But it really doesn’t matter at all.
Because- a Family is a family.
When there’s love in the air .
Maybe a dozen ,
Or maybe a pair.
A Family is a family
Whether twelve or two .
We could be a Family
Just me and you .
Work with pictures
Work in groups of 3 pupils.
Look at the pictures and speak about the members of the family there .
Where are they ? What are they doing ?
ІІІ. Заключна частина уроку
Summarizing
T-We have learned some new words to our topic about the family .
At the lesson we were speaking, writing and reading on the topic.
You were busy and active all the lesson .
I am going to put you good marks.
Homework
Draw a picture of a family tree and speak about it.