Урок – програма телепередач
Студія «Орфоепія. Орфографія»
10 клас
(Слайд 1)
Урок – програма телепередач 10 клас
Студія «Орфоепія. Орфографія»
(Слайд 2)
Тема. Основні норми української літературної вимови. Складні випадки м’якого знака, апострофа.
Мета уроку: систематизувати та поглибити знання учнів про норми української орфоепії, правильного правопису ь, апострофа; формувати вміння змістовно й відповідно до норм літературної мови висловлюватися, користуючись словниками; розвивати логічне мислення, зорову й слухову пам'ять, самоосвітню, суспільну компетентності учнів та формувати їхнє свідоме ставлення до навчання; виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань, формування вмінь.
Вид уроку: урок – програма телепередач.
Обладнання: підручник, картки самооцінки, презентація, відеофільм, комп’ютер, мультимедійний проектор.
Хід уроку
(Слайд 3)
1. Вступне слово вчителя.
У народі кажуть: «Слова щирого вітання дорожчі частування» Діти, привітайте один одного. Усміхніться – і до вас прийде радісний настрій. Хочу, щоб на уроці ви були впевнені у собі і задоволенні собою, щоб показали свої знання проявили кмітливість, ерудицію, креативні здібності і, звичайно, отримали бали високого рівня.
Сьогодні урок незвичайний. По-перше, у нас на уроці гості. А по-друге, чи замислювались ви, як створюють програми телебачення? А створюють їх люди багатьох професій. (Слайд 4) На телебаченні працюють редактори, оператори, журналісти, диктори.
Уявімо, що зараз ми працюємо над створенням програми телепередач. Звичайно, є багато студій: «Інтер», «1+1», «Україна», «Інтер +» та інші, а ми попрацюємо на телестудії «Орфоепія. Орфографія». (Слайд 5-6) Ви зрозуміли, чому телестудія має таку назву? Адже тема нашого уроку «Основні норми української літературної вимови. Складні випадки м’якого знака, апострофа. Запишіть у зошит дату, вид роботи, тему.
(Слайд 7)
Завдання уроку:
(Слайд 8)
Ми працюватимемо в ефірі за такою програмою телепередач:
Під час роботи в ефірі будете самостійно оцінювати свою діяльність Перед кожним із вас лежать картки самооцінки.
(Слайд 9)
Отже, нас вітає перша телепередача «Новини», які ми з’ясуємо, повторивши вивченні правила (метод «Мікрофон»).
(Слайд 10)
Наступна телепередача «Стосується кожного».
Як відомо, крім правильної вимови слів орфоепічною нормою є правильний наголос. Подивімося невеликий відеоролик про правильний наголос у словах і запам’ятаймо почуте.
(Слайд 11)
А щоб краще запам’ятати почуте, виконайте завдання, поставивши наголос у поданих словах. Час виконання 3 хвилини. За потреби можна звернутися до орфоепічного словника.
(Слайд 12)
Товсти́й, тонки́й, відсто́яти, допі́зна, чотирна́дцять, сере́дина, дочка́,
живо́пис, кропива́, ки́дати, літо́пис, мілки́й, нена́висть, нести́, везти́,
завда́ння, обру́ч, о́лень, поси́діти, при́ятель, сто́ляр, кажу́, роблю́.
(Слайд 13)
Перевіримо, прочитайте слова, правильно їх наголошуючи.
(Слайд 14)
Телепередача «Слідство ведуть мовознавці» (Слайд 15) (метод «Бачено – небачено»)
Об’єднайтеся у 2 групи (на моніторі записано слова).
Святослав, зап’ястний, різьбяр, пів’яблука, морквяний, подвір’я, гравюра, конферансьє, кон’юнктура, Кордельєри, пюре, рюкзак, ін’єкція, бюро, ательє, мільярд, каньйон, бар’єр, більярд, Ньютон.
Діти, подивіться на монітор, прочитайте уважно слова. Постарайтесь запам’ятати якнайбільше слів. Оберіть секретаря й доповідача. Запишіть слова. Час на виконання – 2 хв. 1 гр. – червоною ручкою, 2 гр. – зеленою. Обміняйтесь записами, допишіть слова «не побаченні» іншою групою, поверніть записи групам. Зіставте результати перевірки з записами на моніторі.
- То які результати?
( Виступи доповідачів груп).
Тож переглянемо телепередачу «Подробиці», яку підготував кореспондент . (Слайд 16)
Презентація «Написання ь, апострофа у словах іншомовного походження».
(Слайд 17)
Апостроф ставимо перед я, ю, є, ї:
а) після приголосних б, п, в, м, ф, г, к, х, ж, ч, ш. р: б’єф, комп’ютер, Руж’є, Монтеск’є;
б) після кінцевого приголосного префікса: ад’ютант, ін’єкція.
Апостроф не пишеться:
а) перед йо: курйоз, серйозно;
б) коли я, ю позначають пом’якшення попереднього приголосного: бюро, пюре.
(Слайд 18)
М’який знак пишеться після приголосних д, т, з, с, ц, л, н:
а) перед я, ю, є,ї, йо: конферансьє, портьєра;
б) відповідно до вимови після л перед приголосним: фільм, альбатрос, але залп, катафалк;
в) відповідно до вимови в кінці слів: магістраль, але бал, метал, шприц.
М’який знак не пишеться перед я, ю, коли вони позначають сполучення пом’якшеного приголосного з а, у: мадер толь.
(Слайд 19)
Наступна телепередача «Секретні матеріали»
Прочитати речення, які пояснюють лексичне значення іншомовних слів, записати слова, пояснити їх правопис, зробити фонетичний запис. (Робота в парах).
(Слайд 20)
Два учні працюють біля дошки: зробити фонетичний розбір слів: різьбяр, арф’яр.
Перевірка виконання завдання.
(Слайд 21-22)
А зараз «Реклама», тому пограємо у Мовознавчий футбол.
Завдання: до поданого слова дібрати відповідне слово з даною орфограмою.
Словниковий диктант
Свято, матір’ю, пів’ящика, з’єднати, розв’язати, дит’ясла, грядка, тінь, батальйон, рюкзак, портьєра,вольєр, брильянт, віньєтка, бар’єр, П’єро, п’єса, трьох’ярусний.
(Слайд 23)
Наступна телепередача «Що? Де? Коли?»
Об’єднатися у 2 групи, розгадати кросворд, вписавши у відповідні клітинки слова, що відповідають поданим характеристикам. У вертикальному рядку прочитати ключове слово.
(Слайд 24-33)
1. Просування в якій - небудь сфері діяльності. (Кар’єра).
2. Розпорядник у казино. (Круп’є).
3. Пристрій для автоматичного процесу обробки інформації. (Комп’ютер).
4. Підвищення, на яке піднімається переможець у спортивних змаганнях. (П’єдестал).
5. Жанр публіцистики (бесіда з певною особою). (Інтерв‘ю).
6. Прикметник, утворений від іменника торф. (Торф’яний).
7 Запалення оболонки ока. (Кон’юктивіт).
8. Частина водоймища, яка прилягає до греблі. (Б’єф).
(Слайд 34)
Наступна телепередача «Україна має талант».
Послухайте пісню у виконанні своїх однокласниць, випишіть з неї слова із вивченими на уроці орфограмами. Використати подані слова та інші з даними орфограмами при написанні есе.
(Слайд 35)
Домашнє завдання.
Вивчити написання іншомовних слів з м’яким знаком, апострофом. Написати есе на тему «
Наступна телепередача «Підсумки». Виконати тестування на комп’ютері
(4 хв. ).
(Слайд 36-39)
І варіант
А Зменьшити, дрібненько, кобзар, кількість;
Б цяцькатись, шпиндель, візьміть, кіньчик;
В няньчити, дізнається, медальйон, принесіть;
Г на сопільці, уманський, український, сядеш.
А Т..охкати, учител..с..кий, піс..ня, сяд..мо;
Б гарнен..ко, спіл..ніст.., Уман..щина, мізин..чик;
В щіл..ний, власниц..кий, кін..с..кий, Гор..кий;
Г людс..кість, т..мяний, різ..бяр, віз..міть.
А Трин..кати, близен..ко, велетен..ський, вишен..ці;
Б зменшити, уділ..нювати,запишіт..ся, війс..ко;
В олівец.., бояз..кий, лікар..,учител..ці;
Г принос..те, ган..ба, швец.., вознос..ся.
А Пол..с..кий, нян..чити, держал..це, бат..ківс..кий;
Б рибал..ство грают..ся, чотир..ом, Коростен..щина;
В снігурон..ці, гуцул..с..кий, лял..ці, волин..с..кий;
Г киц..ка, рибал..ці, дівчинон..ці, гал..ченя.
А Грильяж, попадья, баский, розмазня, прокинься;
Б редьці, близькість, в’язкість, Федьчишин, тарільці;
В голівоньці, рибалці, ковальський, рибальство, селянство;
Г Гриньчишин, Михальчук, безлюдно, женьшень, женчики.
А Кур..єр, зішкр..ябувати, св..ято, тьм..яний;
Б льоном..яльний, слов..янин, розв..язок двох..ярусний;
В маз.юкати, з..юрмиться, арф..яр, медв..яний;
Г зів..янути, моркв.яний, торф..яний, цв...яшок.
А Дерев..яний, кав..ярня, б..ється, медв..яний;
Б дріб..язковий, рутв..яний, возз..єднання, підв..язати;
В зв..язок, подвір..я, дит..ясла, Лук..янівка;
Г в..юнкий, необ..їжджений, без..ідейний, сім..янин.
А Св’ятослав, прицвяхувати, пів’яблука, Лавуаз’є;
Б розм’якнути, різьбяр, Х’юстон, півогірка;
В транс’європейський, черв’як, сурмяний, св’ятенник;
Г конс’єржка, медвяний, напів’японець, духм’яний.
А Прес-пап’є, Руж’є, торф’яний, фюзеляж;
Б ком’юніке, Пів’європи, безязикий, барел’єф;
В Хьюстон, Міньюст, спьянілий, зап’ястя;
Г дзвякнути, надвязати, миш’як, рутв’яний.
А Роз’яснити, пів’їдальні, транс’європейський, комп’ютер;
Б п’юпітр, Монтеск’є, порт’єра, Рив’єра;
В перед’ювілейний, верб’яний, В’ячеслав, розпяття;
Г без’язикий, пів’юрти, черв’як, арф’яр.
А м..ясо, в..юн, під..їзд кар..єра верф..ю;
Б б..юлетень, Х..юстон, св...ященний, цв..ях, пів..ящика;
В В..єтнам, бар..єр, інтерв..ю, від..ємний, м..яч;
Г п..юре, об..єм, м..який, рутв..яний, ад..ютант.
А здоров..я, пів..ящика, без..язиковий, ін..єкція, Мар..яна;
Б знічев..я, р..яст, моркв..яний, кр..якати, бур..ян;
В б..юрократ, р..юмсати, посв..ята, підв..язати, прислів..я;
Г між гір..я, розм..якшити, з..їзд, солов..їний, верхів..я.
(Слайд 40-43)
ІІ варіант
А піч.., велетен..ський, пластир.., маляр..ський, посміхаєш..ся;
Б стан..те, зац..кувати, Христин..ці, кін..ця, вісім..десят;
В голівон..ка, приміс..кий, прос..ба, гон..щик, копал.ня;
Г медал..йон, театрал..ність, зіроон..ці, т..мяно, стілець....
А няньчити, рученька, лялька, рибалонька, уральський;
Б тонший, корінчик, Нью – Йорк, Горький, англійський;
В збіжжя, балці, дев’ятсот, кульці, кінець, сеньйора;
Г Гальці, альянс, мільйон, Тетянці, карельський.
А літечко. Тільки, боязко, сільський, нянька;
Б п’яльця, велетенський, ін’єкція, квітоньці, кольє;
В трьох, панство, різьблений ллється, туш;
Г тоньший, ад’ютант, інший, кузня, відняти.
А сопілці, станьте, портьєра, Арсеній, озирнеться;
Б японський, панькатися, чотирьох, хустинці, матінці;
В тасьма, билиноньці, самісінька, річ, Марійці;
Г Мольєр, зменшити, іранський, браконьєр, стілець.
А корінчик, дядько, емальований, вузько, їдальня;
Б радість, думається, більярд, брунці, незабутній;
В більший, батечко, джерельце, хатинці, сонця;
Г якісний, Наталчин, рибоньці, нанівець, майбутнє.
А шість, сьомий, ремінчик, альбатрос, кульці;
Б емаллю, ганьба, Луганщина, шпильці, бренькіт;
В умовляння, боротьба, кольє, конферансьє, п’ятдесят;
Г стільці, бульон, колодязь, різьбяр, близькість.
А тернопільський, фейлетон, складальник, скакалці, чотирма;
Б інтерв’ю, балці, поліський, донечці, військо;
В чорнобильський, шампіньйон, стомишся, п’ятсот, пальці;
Г льон, різьблення, робиться, дрож, карьєризм.
А рученька, в’язкістю, селянський, міськком, кузня;
Б турецький, тітонька, Донченко, русалоньчин, сьогодні;
В плач, потьмяніння, вітальня, ріжте, Гальці;
Г менше, різьблений, Братськ, Наталці, бринчати.
А слизько, виховательці, рязанський, пустунчик, гіркий;
Б сімдесят, Гріньченко, Даринці, низько, меншість;
В кавказький, нічка, завтрашньому, хвилька, збіговисько;
Г рученька, чукотський, низка, хвилинка, колодязьний.
А воленька, білочка, севастопольський, літній, долинці;
Б будівельник, Зіньці, Панчук, кузня, пустунчик;
В снується, мильце, жменьці, токар, льох;
Г рибалчин, повістю, ялинонька, візьмуться, різьблення.
А нічка, вишенці, платня, цьогорічний, галці;
Б спілці, Смілянщина, дільниці, булька, дьоготь;
В їдальня, громадянство, Гальченко, тітоньці, Новосибірськ;
Г сонці, зозуль чин, ковальський, дівчиноньці Васьці.
А м..яч, пор..ядок, Св..ятослав, сім..я, пір..їна;
Б кучер..явий, посв..ята, миш..як, пів..яблука, здоров..я;
В дит..ясла, кур..єр, об..єкт, бур..ян, черв..як;
Г цв..ях, ім…я, комп..ютер, В..ячеслав, прем..єр.
Учитель. Сьогодні ми стали свідками та учасниками телестудії «Орфоепія. Орфографія», що транслювалася у прямому ефірі
— Скажіть, що ви почерпнули з уроку? (Слайд 44)
— Продовжте речення.
Слово вчителя.
Кажуть: «Заговори щоб я тебе побачив». Бо мова – інтелектуальний портрет людини Не забуваймо про це! Зовнішній вигляд людина може змінювати за допомогою одягу, макіяжу, а ось із мовним портретом складніше. Тож дотримуйтесь норм літературної мови, грамотно користуйтесь мовними багатствами і тоді рівень вашої культури буде завжди високим.
(Слайд 45)
Дякую за увагу!
1