План-конспект узагальнювального уроку з екології.
Форма: урок-гра (турнір)
Мета: в цікавій формі закріпити та узагальнити знання учнів з курсу екології; формувати комунікативні компетенції, компетенції у природничих науках та екологічну грамотність
Екологічний турнір
Мета: формування екологічної свідомості учнів, закріплення знань з екології, розвиток комунікативної компетенції.
Обладнання: картки з завданнями дилем, чайнворд, медіа-комплекс, записи голосів птахів та загадок. Бейджики різних кольорів (жовтий, зелений, синій)
Міжпредметні зв’язки: математика, біологія, географія
Тип уроку: узагальнюючий урок-гра
Природа не храм, а майстерня, і людина в ній працівник?
( І. Тургенєв)
Хід уроку
І.Підготовчий етап: формування команд, представлення журі (вчителі природничих дисциплін)
На перерві запропонувати учням вибрати собі кольоровий бейджик, на уроці всі сідають відповідно до свого кольору. Кожна команда обирає капітана.
ІІ. Конкурси
Розминка
Кажуть, клімат так змінився:
Де був сніг, тепер жара,
Десь екватор снігом вкрився.
Що то в світі за дива?
(Глобальне потепління)
З неба падає вода,
Кисла, як лимонна.
Що ж то є за лимонад,
Який пити не можна? (Кислотні дощі)
Розказує дехто байки,
Що є діри у небі жахливі.
Розкажіть, що то за дірки,
Які для людини шкідливі?
(Озонові дірки)
1.Куди легше бігти зайцю вниз чи вгору? (Вгору, бо в нього задні лапи довші.)
2.Чи дихає курча в яйці?(Дихає.)
3.Яка з пустель має найбільшу площу? (Сахара.)
4.Газ в атмосфері, що захищає нас від руйнівної дії сонячної радіації. (Озон.)
5.Чи можуть риби моргати?(Ні, бо в них немає повік.)
6.Польова квітка, що росте серед жита. (Волошка.)
7.Не ходжу я, а стрибаю, бо нерівні ноги маю. (Горобець.)
8.Має гребінь, та не може ним розчесатися. (Півень.)
9.Яких птахів можна навчити ловити рибу? (Бакланів.)
Конкурс 1. Природничо-математичний
Конкурс 2 Екологічно-історичний
Конкурс 3 Географічний
1. Який птах характерний лише для Антарктиди і ніколи не зустрічається в Північній півкулі?(Пінгвін.)
2. Який птах півночі має цінний пух, що добувається людиною з його гнізда? (Качка гага.)
Конкурс 4. Як довго?
(команди отримують завдання на листках та вписують періоди розкладу сміття)
В кінці конкурсу на екрані слайд
Конкурс 5 Чайнворд «Екологія»
Конкурс 6 Дилеми
(команди отримують завдання для обдумування та обговорення)
Конкурс 7 Дитячих загадок (відео ролик)
Конкурс 8 Упізнай по голосу (звуки природи)
ІІІ. Узагальнення - обговорення епіграфу уроку.
Природа не храм, а майстерня, і людина в ній працівник?
ІV. Підсумки уроку
Журі коментує результати змагання.
Капітани команд оцінюють роботу свої членів.
Вчитель виставляє оцінки з врахуванням думки капітанів команд.