Урок - змагання з генералами фізики.

Про матеріал

Метою даного заходу є поглиблення, систематизація та узагальнення знань з фізики, виховувати потребу до самоосвіти, самостійність, дисциплінованість, інтерес до фізики, формувати цілісну наукову картину світу. Позакласний захід , який можна проводити в рамках предметного тижня. Змагання можна проводити в межах одного класу, поділивши його на групи, або між класами на паралелі. Супроводжується мультимедійною презентацією.

Перегляд файлу

Урок – змагання з генералами фізики.

Мета: навчальна: поглиблення, систематизація та узагальнення знань з фізики.

розвиваюча: розвивати уяву, увагу, пам'ять, творчі здібності.

виховна: виховувати потребу до самоосвіти, самостійність, дисциплінованість, інтерес до фізики; формувати цілісну наукову картину світу.

Обладнання: портрети вчених,мультимедійна презентація , прилади.

Форма проведення: конкурс.

Хід заходу

Вступне слово вчителя.

В деякому царстві, в деякому государстві жили-були собі люди. Правила в тому царстві горда , поважна красуня королева Фізика. Із століття в століття вчилася вона правити у своїх володіннях. Не одразу люди визнали владу королеви. Спочатку люди боялися деяких явищ природи.

Спалахували блискавки, гуркотів грім, сковував землю мороз, бушували бурі і шторми, а люди не знали, чому все це відбувається і часто гинули. І це дуже засмучувало королеву. Тоді вона почала збирати своє військо з найдопитливіших, найтерплячіших людей і радила їм помічати повторюваність явищ, взаємозв’язок між ними, не боятися вітру і блискавки, а намагатися використовувати їх на користь собі. Армія королеви все збільшувалася, у ній з’явилися свої сержанти і полководці, а також генерали-вчені, які зробили найбільший внесок у скарбницю знань королеви. Імена деяких із них вам уже відомі: Архімед, Леонардо да Вінчі, Ньютон, Ейнштейн., Паскаль, Ом. Сьогодні на уроці вам саме ці генерали науки фізики будуть ставити запитання і давати завдання .

(Заздалегідь формуються чотири команди.

До кожної команди прикріплюється учень, який допомагає вчителю рахувати правильні відповіді.)

1.Вікторина.Питання підготували Архімед, Фарадей, Тесла.

Питання для першої команди

1. Як називається крива, за якою рухається Земля навколо Сонця?

2. У яких одиницях вимірюють масу?

3. Хто з вчених  використовує термін «чорна дipa»?

4. Яким кольором традиційно зафарбовують південний край магнітної стрілки компаса?

5. Якого газу в атмосфері Землі найбільше?

6. Як називається всесвітня комп'ютерна мережа?

7. Що впало на голову Ісааку Ньютону, внаслідок чого він відкрив земне тяжіння?

8. Що вимірюють електролічильником?

9. 3 якого кольору починається веселка?

               10. Кому належать слова: «Але ж вона все одно обертається»?

 

Питання для другої команди

1. Переносний комп'ютер. (Ноутбук.)

 2. Miсцe, де Архімед сказав «Еврика!». (Ванна)

3. Прилад для вимірювання маси тил. (Терези.)

4.До яких явищ природи належить блискавка? (До електричних.)

5. Гігантські зоряні системи. (Галактики.)

6. На його честь названо міст у Києві (Є. Патон.)

7.Жартома цей закон називають “рожеве тіло”? (Закон Архімеда)

8.3 яким предметом порівнюють людину, що дуже погано плаває?

9. Як взаємодіють між собою однойменні заряди? (Відштовхуються.)

10. Навіщо в ожеледицю шляхи посипають піском? (Щоб збільшити силу тертя.)

Питання для третьої команди

1.Що вимірюють учнівським транспортиром? (Кут)

2.Прилад для вимірювання швидкості? (Cпідометр.)

3.Чому м'яч, кинутий вертикально вгору, падає на землю? (Явище тяжіння.)

4.Зміна положення тіла в просторі? (Механічний рух)

5.Хвостате небесне тіло. (Комета.)

6.Створив періодичну систему хімічних елементів. (Д. I. Мендєлєєв.)

7.Як взаємодіють між собою різноіменні заряди?

8. Якщо це є, розуму не потрібно (Сила).

9.Якщо кинути камінь у воду, то вона побіжить по поверхні. (Хвиля).

10.Назва напрямленого руху заряджених частинок.

Питання для четвертої команди

1.Частинки з яких складається речовина?

2.Прилад для визначення ступеня нагрітості тіл. (Термометр.)

3.Яким кольором традиційно зафарбовують північний край магнітної     стрілки компаса?

4.  На якому явищі ґрунтується засолювання огірків? (Дифузія.)

5. Інша назва Чумацького шляху. (Молочний шлях.)

6. На його честь названо одиницю вимірювання енергії. (Дж. Джоуль.)

7.Фізична величина, рівна відношенню маси тіла до його об‘єму.

8.Прилад для побудови кола? (Циркуль)

9. З скількох основних кольорів складається видиме світло? (7)

10. Електронний пристрій для обробки інформації, що керується програмою (Комп’ютер)

 

Другий конкурс - гра "ТРИ ПІДКАЗКИ "

Питання від Джоуля, Едісона,Галілея.

Треба вгадати фізичне поняття, вислухавши 3 підказки-визначення. Ті, хто дав вірну відповідь після першої підказки, отримує 3 бали, після другої - 2 бали, після третьої - 1.

Для першої команди

  1. -для його виміру використовується фізичний процес, що повторюється

-механізм приладу, що його вимірює

http://www.clockmaker.ru/graph/photos/movement.jpg

-це – найкращий лікар ;(Час).

2) -потрібний,  щоб прикріпити що-небудь кнопкою

- його вимірююють у людей

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQyg4yL346Xw6ESx0RMsd1GwezCdI3v-By4RBtOyCrsfDvjuD1O

  • збільшується з глибиною; (Тиск).

Для другої команди

  1. -найважливіша характеристика усіх двигунів;

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQTsX_VaAwY2oehPGFFdk3ejHn_ROFPL5_3KDlL1HaZ0XjZYa7I більша ніж   http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQRd_LA9dYlsExTxgwlzENQrmJ1Bwm6pdpyLKQ9O7XAmuKUZ0TBqQ

-характерезує  швидкість виконання роботи.(Потужність)

  1. -іноді ми його притискаємо рукою
  • а іноді тримаємо в роті

изображение больного человека с термометром в рот Фото со стока - 15912981

  • Прилад для визначення температури (Термометр)

Для третьої команди

1)- Вона є у усіх здорових людей.

-У чоловіків її більше, у жінок і дітей менше. Її зовсім мало у хворих.

Її демонструють деякі спортсмени.

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQlGanAO9pZWvxXMkMde-er-u76u8Ymfq2wBlDHvy5_Q5KwwKCXPw

  • Кажуть, коли вона є – то розуму на потрібно. (Сила.)
  1. Він сьогодні високий, а завтра низький
  • прилад для його вимірювання
  • http://ecolab.kiev.ua/modules/pages/pictures/aksessuar/barometr_btk3_b.jpg
  • Змінюється з висотою. (Атмосферний тиск.)

Для  четвертої команди

1)-На гладких людей вона діє сильніше ніж на худорлявих.

-Завжди напрямлена вертикально вниз.http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTaCz3cof4JvkOIiiA8Qxe-OZRJmkuHJ4Q7-mUjjEFWvyIb_NfE

-На Місяці вона менша у 6 разів. (Сила тяжіння)

2)-Вона змінюється при виконанні роботи.

-Людина її отримує від вуглеводів.

-Вона може бути  сонячною.http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQALVl2CM1ndnr9wnGY6atUojaOtWA97JU-STbS1zk6VHFjskUZwg (Енергія)

 

Третій конкурс.

Експериментальні задачі від Роберта Гука, Ампера, Герца.

Перша команда.

Визначити, з якого металу виготовлено дріт даного реостату.

Обладнання: реостат з вказаним опором, лінійка з міліметровими поділками.

Р о з в’ я з а н н я. Опір провідника залежить від його довжини l, площі поперечного перерізу S, а також від металу, з якого він виготовлений:

Розв’яжемо це рівняння відносно питомого опору:ρ = RS/l.

Опір реостата вказано на його корпусі. Площу поперечного  перерізу дроту виразимо через його діаметр:S = d2/4

Вимірявши довжину намотки дроту L на барабан та поділивши її на кількість

витків N, одержимо діаметр:d = L/N.

Довжина дроту:

l = DN,де D – діаметр намотки дроту на барабан.

Порівняння результату обчислень з відповідними табличними даними дозволять відповісти на поставлене в задачі запитання.

Друга команда.
Визначити коефіцієнт жорсткості гумової нитки.

Обладнання: гумова нитка довжиною 15…30 см з петлями

на обох кінцях, металевий важок масою 100 грам,вимірювальна лінійка.

Р о з в’ я з а н н я. Підвісимо металевий важок на гумовій

нитці. Стан його рівноваги можна описати рівнянням:

mg = kх1,

де m – маса важка, g – прискорення вільного падіння, k – коефіцієнт жорсткості нитки, х1 – її деформація.

 Звідки знаходимо k.

 

Третя  команда .

Знайти довжину нитки.

Обладнання: нитка довжиною 1…1,5 м., металева гайка, секундомір.

Р о з в’ я з а н н я. Протягнемо через отвір гайки нитку і зведемо між собою її кінці. Візьмемо ці кінці в руку і надамо гайці можливість повиснути на такій подвійній нитці. Ми одержали маятник довжиною l. Період його коливань:T=2

Враховуючи, щоТ = t/N,

де Т – період коливань маятника, виражений через час t та кількість коливань N, які він здійснить протягом цього часу матимемо:ℓ=

Четверта команда.

 Штовхніть брусок  вздовж трибометра?Якої швидкості ви надали бруску для того, щоб він пройшов по трибометру деяку відстань?

Обладнання: дерев’яний брусок, трибометр, вимірювальна

лінійка, табличне значення коефіцієнта тертя дерева по дереву.

Р о з в’ я з а н н я, Якщо брусок масою m почав рухатись зі

швидкістю v  то його кінетична енергія:

Ек = mv2/2

Зрозуміло, що згодом вона витратиться на механічну роботу,яка виконається під дією сили тертя Fт. Тоді:

=

або

=

звідки

Четвертий конкурс.

Аукціон формул від Кулона,Ома,Паскаля.

Перша команда

Друга команда

Третя команда

Четверта команда

F= 

I=

Q=I2∙?∙t

Q=I2∙?∙t

A=F∙?

I=

m=k∙?∙t

F= ?∙g

m=k∙?∙t

F= ?∙g

F= 

I=

A=F∙?

A=F∙?

m=k∙?∙t

A=F∙?

Q=I2∙?∙t

F= 

F= ?∙g

Q=I2∙?∙t

F= ?∙g

m=k∙?∙t

F= 

I=

 

П‘ятий конкурс.  Відео-завдання від Бориса та Євгена Патонів. Пояснити досліди.( відео додається в мультимедійній презентації)

  1.     Відео «Банка всмятку - физические опыты»
  2. Відео «Воздушный шарик и хлопья - статическое электричество»
  3. Відео «Магнит и виноград - опыты с диомагнетиком»
  4. Відео «Компас из намагниченной иглы - физические опыты»

Шостий конкурс «Домашнє Завдання» від Ломоносова.

Підготувати цитати з літературних творів .

Перша команда на тему  «Дифузія»

Друга команда на тему  «Звук»

Третя команда на тему  «Тертя»

Четверта команда на тему  «Тиск»

Заключне слово вчителя .

( в цей час помічники вчителя  підводять підсумки, визначають переможця)

 

Фізика! Яке багате слово!

Фізика для нас не просто звук!

Фізика — опора і основа

Всіх, як є, без винятку наук!

Ом, Ампер, Ньютон, Паскаль,

Лєбєдєв, Попов, Столєтов...

Не полічиш всіх, на жаль,

Хто відкрив її секрети.

Тут Ейнштейн і Фарадей,

Резерфорд і Бор, й Гальвані.

Скільки вже було ідей!...

Вірю, це ще не останні.

Галілей у цім ряду,

Архімед, Фермі, Курчатов,

Що на щастя чи біду

Приручили «дикий» атом.

Непроста наука ця,

Відкриттям нема кінця.

 

Підведення підсумків. Нагородження переможців.

( Нагороджуються всі команди – учасники. Приклади номінацій :

«Золотий фонд школи»

«Прорив року»

«Відкриття року»

«Просто Генії»

«Прихований резерв школи»)

docx
Додано
4 травня 2018
Переглядів
1417
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку