Конспект уроку допоможе вчителю початкових класів вдосконалювати вміння рішати задачі на знаходження числа за його частиною і частини від числа;закріплювати навички ділення і множення на одноцифрове число,на розрядну одиницю 10;100;розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне.
Мордовцева Тетяна Володимирівна- вчитель-методист вищої категорії початкових класів Пісківської ЗОШ І-ІІІ ст.
Урок-крос з математики в 4 класі
« Дивинки осені» .
Тема «Множення й ділення на розрядні одиниці 10,100.Задачі на знаходження числа за його частиною і частини від числа».
МЕТА: вдосконалювати вміння розв’язувати задачі на знаходження числа за його частиною і частини від числа;закріплювати навички ділення і множення на одноцифрове число,на розрядну одиницю 10,100;розвивати критичне мислення,вміння виділяти головне; розвивати навички швидкої лічби,спостережливість, увагу, мовлення ; виховувати інтерес до навчання; вчити бачити красу природи восени.
ТИП УРОКУ : комбінований
ОБЛАДНАННЯ : НОУТБУК, ТАБЛИЦІ,картки,осіннє дерево з листочками,ілюстрації.
ХІД УРОКУ
І. ОРГМОМЕНТ
Встаньте всі рівненько, вийдіть із-за парт.
Урок математики час нам розпочать.
Дзвоник пролунав веселий,дружно всіх він кличе в клас.
Що ж цікаве на уроці пропоную я для вас?
Дружба з такою точною і необхідною наукою, як математика, допоможе нам здійснити разом з красунею осінню подорож до осінніх несподіванок.
Вашими друзями сьогодні будуть:
/ учні розгадують ребуси і читають слова на зворотному боці
ві 3 ла /кмітливість/ ві 3 на /розум/ 100 лиця /організованість/ 40а/спритність/.
Розпочнемо урок математики під назвою «Урок- крос». КРОС- це командні змагання
К-кмітливих
Р-розумних
О-організованих
С- спритних учнів
-Доберіть на кожну літеру слова ОСІНЬ слова,які характеризують вас на уроці.
О-ОБІЗНАНІ
С- СЕРЙОЗНІ,САМОСТІЙНІ
І- ІНТЕЛЕКТУАЛЬНІ,ІНІЦІАТИВНІ
Н- НАПОЛЕГЛИВІ
Ь- УВАЖНІСТЬ,СТАРАННІСТЬ
ІІ ПСИХОЛОГІЧНИЙ НАСТРІЙ НА УРОК
- Чи є в нашому класі нахмурені личка?
-Поверніться , будь-ласка, один до одного і подаруйте один одному усмішку.Покажіть свій кольоровий настрій. У нашому класі стало ніби світліше від яскравих кольорів гарного, веселого настрою./Учні показують на картках кольоровий настрій /.
ВПРАВА « НЕЗАКІНЧЕНЕ РЕЧЕННЯ»
ДЕВІЗ УРОКУ:
Сидимо-/рівно!/
Міркуємо-/ швидко!/
Відповідаємо- /правильно!/
Пишемо-/гарно!/.
Настрій-/супер!/
Погода?-/клас!/
-До роботи!-/ все гаразд!/
УЧНІ: Ми дружні, працьовиті,доб’ємося свого.
Девіз нашого класу :» Один за всіх і всі за одного!»
ІІІ МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
МАТЕМАТИКА/ які ще слова заховані в слові?-мама кит так/Тема уроку:
Сьогодні ми будемо з вами вчитися множити і ділити на розрядні одиниці 10,100,рішати задачі на знаходження числа за його частиною і частини від числа;розвивати навички усної лічби. Всі несподіванки нашого уроку красуня осінь тримає в таємниці. Тому , ми повинні , як і природа, підкорятися осені і виконувати всі її завдання.
ЕТАПИ УРОКУ /МЕТОД КУБУВАННЯ/
ІУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
№80,81,с.14.
2. УСНІ ОБЧИСЛЕННЯ
Перш ніж почати виконувати завдання осені, давайте придумаємо назви командам і виберемо капітанів, які будуть керувати діями команд.
Вчитель: /показує на дитячі малюнки зображення осені/
/На фоні відео «Осінь іде по Україні»/
Вересень зеленим осінь залишила,
Бо в траві високій пензлика згубила.
Аж у жовтні осінь пензлика знайшла
Й малювати фарбами скрізь розпочала.
Золотим й червоним змалювала гай,
Річку- темно- синім й синій небокрай.
Ще милує око листячко зелене,
Та пожовкли липи,
В позолоті клени.
Вже птахів гуртує в небі чиста просінь,
І врожай в комори вносить щедра осінь./ В.Успенська/
За народним переказом осінь- старша донька Сонця. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй: «Забирай все моє багатство, я віддам все своє золото. Будь щедрою і люди любитимуть тебе.»
А на жовтім листячку золотом яснієш?
Посміхнулось сонечко:
-Що на це сказати? Попросило літечко осінь привітати!
АСОЦІАТИВНИЙ КУЩ
відліт птахів сильні морози дощ перші квіти вітер заморозки
павутиння ОСІНЬ прохолода
щедрий врожай падолист туман жовте листя березовий сік
-На землі немає , напевно, людини, яка б залишалася байдужою, бачачи красу осінньої природи.
Обчисліть приклади і за кодом розшифруйте слово.
124х4= С 202х4= Е
236х2= В 247Х2= Е
151х3= Ь 308Х2= Р
107Х4= Н 136Х5= Е
472 |
494 |
616 |
808 |
496 |
680 |
428 |
453 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Слово: вересень.
/За вірну відповідь команда отримує жетон/
Вчитель : Ходить осінь в чобітках з посмішкою на вустах.
Йде , листочки обриває, вітер їй допомагає.
Листя осипається, осінь усміхається.
Розстеляє залюбки золоті килимки.
ГРА « МАТЕМАТИЧНІ ПЕРЕГОНИ»/з використанням прийому
« Естафета». Робота в командах-рядах./
|
А |
Б |
В |
1 |
66+26=92 |
68-49=19 |
73-36=37 |
2 |
71-43=28 |
39+45=84 |
73-25=48 |
3 |
54-26=28 |
71-14=57 |
27+35=62 |
4 |
90-53=37 |
50-35=15 |
49+19=68 |
5 |
37+36=73 |
43-19=24 |
86-25=61 |
6 |
48+25=73 |
92-26=66 |
43-24=19 |
7 |
26+28=54 |
71-37=34 |
75-46=29 |
КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
-Осінь запрошує вас,дітки, разом з осінніми листочками виконати вправи для очей.
-А зараз відкрийте зошити . Покажіть Осені, як ви вмієте красиво,охайно і чітко писати цифри.
Зошит правильно кладіть, ручку правильно тримайте.
Сядьте рівно, не схиляйтесь і писати всі старайтесь!
Сьогодні- 18 вересня
Класна робота
Каліграфічна хвилинка
У ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Вчитель : Листя жовте та червоне
Легко з дерева злітає,
Мов метелик на долоні
З тихим шелестом сідає.
Перед вами « Дерево мудрості», на якому ростуть чарівні листочки.
Таких листочків нам осінь принесла багато,але вони незвичайні: кожен листочок несе нам завдання.
Математичний диктант/листочок з завданням зриваємо з дерева/
Кличуть нас ліси, поля, сади,
Дозбирати осені плоди.
Із дерев спадає листя жовте,
То землею ходить місяць /жовтень/.
Жовтень-другий місяць осені.
Назва цього місяця пов’язана з кольором, який переважає в цей час.
Жовтень запрошує нас провести осінню фізкультхвилинку.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА « ОСІНЬ» / учні танцюють з осінніми листочками в руках/
/Вчитель зриває листочок з дерева/
ЕТАП « У ПІДРУЧНИК ЗАГЛЯДАЙТЕ, ПРАВИЛА ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ»
З’ЄДНАЙТЕ ВІДПОВІДНІ ТВЕРДЖЕННЯ
Знайти 1/10 від 210 Знаходження числа за його
1/10=30.Знайти все число. частиною.
Знайти 1/10 від 240 Знаходження частини від числа.
1/10=30.Знайти все число.
ЕТАП « РАЗОМ ПРАЦЮВАТИ ЧАС І ЗАВДАННЯ ЦІ ДЛЯ ВАС»
№82/фронтальна робота з використанням прийому «Я-вчитель»/
5х10=50 4х100=400 6х10=60 8х100=800
9х10=90 9х100=900
ОБЧИСЛЕННЯ ПРИКЛАДІВ НА ДІЛЕННЯ НА РОЗРЯДНІ ОДИНИЦІ 10,100 С.14 №83/листочок з завданням зриваємо з дерева/
60 : 10=6 400: 10=40 80 : 10=8
600 : 100=6 400 :1 00=4 800 : 100=8
-Скільки нулів треба відкинути в запису числа,щоб поділити це число на 10,100?
Висновок: Щоб розділити число на 10,достатньо відкинути в запису числа праворуч один нуль;на 100,достатньо відкинути в запису числа 2 нулі.
-Усно зменшіть у 100 разів числа 500,600,900.
- Збільшіть у 10 разів : 52,12,38.
УІ ЗАКРІПЛЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Розв’язування задачі № 84/з використанням прийому « Мікрофон». /Листочки з завданнями зриваємо з дерева./
-Скільки грошей витратила дівчинка?/24 грн/
-Що сказано в задачі про гроші,які витратила дівчинка?/Витрачені гроші складали 1/8 частину від усієї суми./
-Чи можемо ми дізнатися,скільки грошей було у дівчинки?
Якою дією?
24 грн х 8=192 грн
ПРАКТИЧНА РОБОТА №85/з використанням прийому « Мікрофон»/
836:4=209 624:3=208 749:7=107
642:6=107 375:5=75 921:3=307
-РОБОТА НАД ЗАДАЧЕЮ№87/робота в міні-групах з використанням прийому « Навчаючись- вчусь./
-Аналіз умови задачі. Складання короткої умови.
-Яким є головне питання?
- Чи можемо відразу відповісти на питання задачі? Чому?
- Про що дізнаємося першою дією? Другою?
- Якою дією відповімо на головне питання задачі?
ДИФЕРЕНЦІЙОВАНА РОБОТА
Учні високого рівня знань рішають задачу виразом.
816:2:8=51
Учні достатнього і середнього рівня рішають задачу по діях.
1/ 816:2=408/кг/-винограду розклали в ящики;
2/ 408:8=51 /ящ./-знадобився.
Відповідь:знадобиться 51 ящик.
САМОСТІЙНА РОБОТА НАД ЗАДАЧЕЮ №88/з використанням прийому
« Взаємоперевірка»/
1/84:28=3/м/-тканини знадобиться на одне пальто;
2/405:3=135 /пальт/-можна пошити з 405 м тканини.
САМОСТІЙНА РОБОТА НАД ЗАДАЧЕЮ №89/з використанням прийому
« Взаємоперевірка»/
450 : 10: 15=3/кг/-сухарів.
ЕТАП « ПРАЦЮВАЛИ, ВІДПОЧИВАЛИ. АЛЕ ЩЕ МИ НЕ ГРАЛИ.»
ГРА «так чи тік-так,це не так!»
-5 пальців на руці-/так/
2 вогники у світлофора-/ні/тік-так, це не так!
У веселки 6 кольорів-/ні/
Тиждень має 7 днів-/так/
У трикутника 3 сторони-/так/
У квадрата 5 сторін-/ні/
За партою сидять 2 учні-/так/
У песика 2 хвоста-/ні/
20+20=40-\ТАК\
У кота 4 лапи.-/так/
СЕНКАН
ІМЕННИК-осінь
Прикметник- різнобарвна,золота
Дієслово- прийшла,завітала..
Речення- до нас прийшла осінь
Що ти знаєш про це слово?-пора року
УІІ ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
ЕТАП « НАШУ ПРАЦЮ ПІДСУМУЄМО. ДЕ Ж ЗНАННЯ МИ ЗАСТОСУЄМО?»
-Чи справдились ваші очікування?
-Добре працювали на уроці---------------------------
-Перемогла команда------------------------
САМООЦІНКА
-На уроці мені було-/цікаво//повчально/
Мені урок-/сподобався/
Урок навчив мене…/робити перевірку додавання відніманням/
Вчитель : Уроку нашому кінець.
Якщо сподобалося вам, то скажіть про це і нам.
Як не все у нас вдалося, що ж – ми лише вчимося.
Візьмемо друг друга за руки, веселіше стане нам.
Бо у класі всі ми друзі- усмішки даруємо вам!
ВПРАВА « РЮКЗАК ЗНАНЬ»
УІІІ ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С.15 №90,91