Мета цього уроку поглибити знання учнів про дієслово, його синтаксичну роль; закріпити вміння виділяти дієслова в усному і писемному мовленні, добирати до дієслів антоніми; розвивати зв'язне мовлення учнів, образне мислення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідного слова та бажання його вивчати.
Тема уроку: Урок- квест.Подорож на материк «Дієслова –антоніми».
Мета: поглибити знання учнів про дієслово, його синтаксичну роль; закріпити вміння виділяти дієслова в усному і писемному мовленні, добирати до дієслів антоніми; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідного слова та бажання його вивчати.
Тип уроку: урок формування та застосування знань, умінь і навичок.
Обладнання: картки з індивідуальними завданнями, підручники, словники, тренажери, кодові зошити.
Хід уроку:
І.Організаційний момент
Подорож на кораблі.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1.Інтерактивна вправа «Кубування»(на сторонах куба запитання)
А)Палуба «Всезнайки»
У дорогу зібрати багаж
1)Що називається дієсловом?
2)На які питання відповідає дієслово?
3)З якою частиною мови пов'язаний в реченні?
4) На що вказує дієслово?
5)Як встановити зв'язок дієслова з іменником?(море хвилюється)
6) Яким членом речення є дієслово ?
Б)Тренажер
2. Каліграфічна хвилинка.Порт «Каліграфія»
Невелике хвилювання на морі,як в цих рядках
ОоОо ЕньЕНь АСЬась устПідин
— вірш, знайдіть дієслова.
Завдання - Прочитайте вірш, знайдіть дієслова.Випишіть речення,що відповідає даній схемі
Під погожим тихим небом.Під дзвінкий пташиний щебет.По землі блукає квітень.І дарує усім квіти.
(Де?)----(Що робить?)---- (ЩО?).
1 група.Блукає-(ст9 словник)-бродить,вештається, сновигає, блудить
Блукає- знати шлях.(антонім)
2гр.По землі блукає квітень.(Поширити речення)
3гр Головні члени речення. Звязок слів у реченні
4гр. Це саме сказати по іншому.
Мандрує по нашому краю другий місяць весни.
5гр.Зробіть звуко-буквений аналіз слів дзвінкий і щебет
4.Зоровий диктант
Сонце пробивається крізь верховіття сосен.(ст.50 синоніми
Пробивається-пробирається,прокрадається)
2. Перевірка домашнього завдання (вправа 403, с. 163)
IІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку
На сьогоднішньому уроці ми продовжимо працювати над дієсловом. Будемо спостерігати за роллю дієслів у реченнях, текстах, добирати до дієслів антоніми.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1)Острів «Скарбів »
А) Колективна робота (вправа 404, с. 163)
— Прочитайте і відгадайте загадку.
— Випишіть парами антоніми. Скажіть, яку роль вони виконують у тексті. Зазначте слова, що мають протилежне значення тільки в цьому тексті.
— Назвіть дієслова, протилежні за значенням.
Б)Словник антонімив(Знайти дієслова-антоніми)
2. Збагачуємо словниковий запас (вправа 405, с. 163)
— Випишіть тільки ті пари слів, які протилежні за значенням.
— З будь-якою парою виписаних дієслів складіть і запишіть речення. Визначте головні члени речення.
3.Робота з підручником
Наш корабель прибув у порт «Літературний»
А)Щоб рухатися далі нам необхідно знайти і виписати з літ чит.з текту «Благослови,мати» речення в якому є дієслова-антоніми,підкреслити іх.
В.Сухомлинський «Квітка сонця»(Знайти в текті дієслова-антоніми.Зайшло сонце-зійшло сонце або вийшло сонце) ( Словник ст 92,заходити-виходити)
Зупинка «Тиха течія»
Працюємо разом.Острів «Прислів’їв"
— Пригадайте і запишіть кілька прислів’їв із дієсловами-антонімами за зразком.
Згода дім будує, а незгода руйнує.
Вогонь палить, а вода сушить.
Ластівка день починає, а соловей кінчає.
Сміливий там знайде, де боягуз загубить.
Літо біжить підстрибуючи, а зима бреде похнюпившись.
Зупинка «Тиха течія»
Фізкультхвилинка
V. Систематизація й узагальнення вивченого матеріалу
1. Бухта «Протилежні береги»
— До поданих дієслів доберіть антоніми. Складіть кілька речень з дієсловами, протилежними за значенням. (На дошці)
Накривати — ... відкривати;
зайти — ... вийти;
зав’язати — ... розв’язати;
відчинити — ... зачинити;
роззутися — ...взутися;
згорнути — ...розгорнути;
світає — ... сутеніє;
заходити — ... виходити;
хвалити — ... лаяти;
починати — ... закінчувати;
сумувати — ... радіти;
кричати — ... шепотіти;
працювати — ... ледарювати;
згадувати — ... забувати.
3.Робота в парі
Ми допливли до материка «Дієслова-антоніми», Та щоб нас там зустріли з радістю виконаємо останнє задання
— Прочитайте. Вставте потрібні за змістом дієслова. Знайдіть антоніми. Якою частиною мови вони виражені?
Все — із доброго і злого —
... з малого.
Листя ... з листочка,
З нитки ... сорочка.
З пагінця чи бруньки — гілка,
З гілки — дудочка-сопілка.
Хліб — з маленької зернинки,
Дощ — із чистої краплинки.
Навіть річечка-ріка ... з струмка.
День турботою ...
Все навколо ...
... мерщій дрімоту —
І рукам ... роботу.
І ... невпинно, вміло,
Хоч мале, та добре діло.
Слова для довідок: починається, виросте, витчеться, починається, почнеться, усміхнеться, проганяй, давай, роби.
VI. Підсумок уроку
Ось і закінчилася наша подорож
— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
— Що найбільше запам’яталося?
VII. Домашнє завдання
Вправа 407, с. 164.
Учитель. Дякую всім, хто на кораблі працював,
Дієслово-антоніми гарно вивчав,
На всі запитання відповідав,
На уроці не байдикував.
1