Розробка уроку сладена на основі матеріалу взятого з дійсності та Інтернету
Урок-подорож Українськими Карпатами
з математики у 5 класі на тему
«Розв’язування текстових задач за допомогою рівнянь»
Мета: узагальнити та систематизувати знання, уміння та навички учнів з теми; формувати вміння працювати самостійно, спілкуватись, допомагати іншим, аналізувати ситуацію. Розвивати увагу, обчислювальні здібності, логічне мислення, цікавість, уяву, кмітливість, оперативність при виконанні вправ. Виховувати любов до математики, до праці; прищеплювати бажання до вивчення математики.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, вмінь.
Очікувані результати:
- вміти розв’язувати рівняння різного рівня складності без помилок, розв’язувати задачі за допомогою рівнянь, працювати самостійно, в парах, спілкуватись, допомагати один одному, аналізувати ситуацію;
- розвивати увагу, обчислювальні здібності, логічне мислення, цікавість, уяву, кмітливість;
- виховувати любов до математики, повагу один до одного
Епіграф «Життя прекрасне тим, що можна подорожувати і досягнути вершин успіху»
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1) Задача. Відстань від села Горішні Шерівці до Хотина 75км. А від села Горішні Шерівці до міста Чернівці у 4 рази менша, ніж від міста Чернівці до міста Хотин. Яка відстань від села Горішні Шерівці до міста Чернівці?
2) 2 учні ззаду дошки розв’язують рівняння Вправи 392(2,4)
2) (у – 12) ∙ 36 = 1260; 4) (х – 12) : 13 = 82
Цю відстань 15 км ми проїдемо з вами ось таким автобусом.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
А дальше нам треба їхати поїздом Чернівці – Рахів до станції Кваси. Щоб визнати скільки кілометрів ми будемо їхати поїздом дамо відповідь на такі запитання.
Кожне запитання оцінимо в 15 км
1) Аукціон знань
То скільки кілометрів до села Кваси Закарпатської області? (180 км)
2) Інтерактивна гра «Подайте у відповідності»
Ви добре впоралися з теоретичним матеріалом. А чи знаєте ви формули?
Подайте у відповідності.
1 |
s(відстань) |
А |
( а+b)· 2 |
2 |
Р(прямокутника) |
Б |
а·b |
3 |
S(прямокутника) |
В |
s:t |
4 |
t (час руху) |
Г |
v۰t |
5 |
а(довжина) |
Д |
s:v |
6 |
v(швидкість) |
Е |
S: b |
1 – Г, 2 – А, 3 – Б, 4 – Д, 5 – Е, 6 - В
ІV. Формування та вдосконалення умінь та навичок.
Дальше ми звами помандруємо по найвищих вершинах Українських Карпат.
Скласти рівняння до задач за рисунками. Стрілка спрямована у бік більшого числа. Розв’яжіть рівняння.
І група на 9 ІІ група на 12
разом разом
4131 4052
ІІІ група у 2 рази
разом
6084
Саме в Карпатах у м. Хуст існує єдина в світі долина нарцисів площею 257 га.
І група х+х+9=4131;
2х+9=4131;
2х=4131-9;
2х=4122;
х=4122:2;
х=2061.
ІІ група х+х-12=4052;
2х-12=4052;
2х=4052+12;
2х=4064;
х=4064:2;
х=2032.
ІІІ група х+2х=6084;
3х=6084;
х=6084:3;
х=2028.
Фото вершин Говерли, Бребенескул та Піп Іван
Задача №458 с. 101 (про Мухомори)
Розв’язання. Нехай х мухоморів зібрав Чахлик Невмирущий, тоді Баба Яга – (х+3)мухомори. Разом вони зібрали 75 мухоморів, то
х+х+3=75;
2х+3=75;
2х=75-3;
2х=72;
х=72:2;
х=36(м.) – зібрав Чахлик.
36+3=39(м.) – зібрала Баба Яга.
Відповідь: 36 мухоморів, 39 мухоморів.
Екологічна хвилинка
Мухомор – один із найбільш отруйних, навіть смертельно небезпечних для людини грибів, які зустрічаються на території України.
Задача 2.
Гора Петрос на 4 м вища за гору Гутин Томнатик , і на 19 м вища за гору Ребра. Разом три гори мають висоту 6037 м . Яка висота кожної з гір?
Розв’язання.
Нехай х м висота гори Петрос, тоді Гутин Томнатик - (х-4) м , а висота гори Ребра – (х-19)м. Разом три гори мають висоту 6037 м, то
х+х-4+ х-19= 6037;
3х-4-19=6037;
3х- (4+19) =6037;
3х- 23 =6037;
3х=6037+23;
3х=6060;
х=6060:3;
х=2020 (м)- висота гори Петрос.
2020-4=2016 (м)- висота гори Гутин Томнатик.
2020-19=2001 висота гори Ребра.
Учні знаходять серед дев’яти рівнянь рівняння, що відповідає формулюванню і складають прислів’я правильне з них
Знайдіть відповідне рівняння: сума подвоєного числа х і числа 39 дорівнює 96 |
Знайдіть відповідне рівняння: різниця чисел 32 і у в 2 рази менша від числа 64 |
Знайдіть відповідне рівняння: частка суми чисел х і 12 та числа 2 дорівнює 40 |
Знайдіть відповідне рівняння: сума чисел х та 12 у 3 рази більша за число 15 |
Знайдіть відповідне рівняння: частка різниці чисел у і 12 та числа 6 дорівнює 18 |
Знайдіть відповідне рівняння: потроєна різниця чисел у і 17 дорівнює 63 |
Знайдіть відповідне рівняння: різниця потроєного числа у і числа 41 дорівнює 64 |
Знайдіть відповідне рівняння: сума чисел 9 і х у 5 разів менша від числа 80 |
Знайдіть відповідне рівняння: частка суми чисел у і 10 та числа 4 дорівнює 16 |
Відповіді до карток.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
VI. Рефлексія.
Продовж речення
Мені допомагало досягти успіху…
Учитель. Усе людське життя – це не що інше, як постійне визначення мети та бажання досягти успіху під час розв’язування все нових завдань і проблем.
Тож учіть свій розум та душу бачити добро, і тоді дорогу до успіху буде для вас відкрито!
VII. Оцінювання.
VII. Домашнє завдання.
Повторити §11,13; № 396(1), 429, 461, 465.