Урок- узагальнення " Тарасова стежина і моя"

Про матеріал
Матеріал допоможе вчителю узагальнити вивчене та поглибити знання школярів новими фактами з біографії Тараса Шевченка, особливу увагу звернути на дитячі роки, дослідити риси характеру малого Тараса за допомогою твору Степана Васильченка «Широкий шлях», систематизувати знання учнів із теми. Під час уроку діти розвиватимуть вміння виразно читати, аналізувати прочитане, формувати влсну думку. Розробка покликана виробляти літературні смаки, прищеплювати любов до літератури, виховувати любов до рідного слова, прагнення бути справжнім патріотом України, виховувати прагнення до духовно багатого життя.
Перегляд файлу

Тема: Тарасова стежина і моя

Мета:

  • формувати предметну компетентність: розширювати знання учнів про життя і творчість Т.Г. Шевченка; удосконалювати навички виразного читання віршованих творів; учити аналізувати прочитане; збагачувати словниковий запас; розвивати зв'язне мовлення здобувачів освіти, їх пам'ять, увагу;
  • громадянську: виховувати шанобливе ставлення до історії рідного народу, повагу до геніальних представників нації;
  •  інформаційну: формувати вміння міркувати взаємопов'язаними судженнями в ході монологічного повідомлення, відтворювати інформацію з елементами логічного опрацювання матеріалу;
  • соціальну: формувати здатність учнів взаємодіяти з іншими учасниками навчальної діяльності
  • загальнокультурну: розвивати творчі здібності дітей, виховувати любов до національної культури, прагнення бути справжніми українцями.

Тип уроку: урок узагальнення знань

Форма проведення: урок вільного спілкування

Обладнання: портрети Т.Г. Шевченка, виставка « Кобзар» різних років», книги про життя і творчість поета, ілюстрації учнів до прочитаних творів, виставка « Мій маленький « Кобзарик », рушники, квіти, пшеничний сніп.

   ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності

1. Створення ситуації успіху. Вправа « Відчуй тепло »

Сьогодні кожний із вас розповість про ту стежину, яка привела вас до Тараса Шевченка, до розуміння його життя, до бажання вчити й читати його твори. Піднесіть свої долоньки до свічки. Що ви відчуваєте? Так, тепло. Це тепло Тарасової душі, тепло його серця, яке він дарує нам. Візьміть це тепло й любов в одну долоньку, а в іншу – уважність, наполегливість, творчість. А тепер доторкнімось долоньками один до одного та подаруймо часточку свого й Шевченкового тепла.

2. Аутотренінг

Сядьмо зручніше. Заплющте очі, ручки покладіть на коліна й повторюйте за мною:

  • Я прийшов до школи вчитися;
  • Треба бути уважним;
  • Я спокійний і врівноважений;
  • Навколо мене друзі;
  • Вони мене люблять;
  • Мені приємно;
  • Я легко дихаю;
  • Я добре працюватиму.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Поетична хвилинка (учні читають уривки з творів Т. Г. Шевченка та про нього)

1.Я так її, я так люблю

Мою Україну убогу,

Що проклену святого Бога,

За неї душу погублю! ( « Сон»)

2….Возвеличу малих отих

Рабів німих!

Я на сторожі коло їх

Поставлю слово.( « Кавказ»)

3.Розкуються незабаром

Заковані люди.

Настане суд, заговорять

І Дніпро, і гори ( « І мертвим, і живим…»)

4.Оживуть степи, озера

 І не верстовії,

А вольнії, широкії,

Скрізь шляхи святії

Простеляться і не найдуть

Шляхів тих владики.

А раби тими шляхами,

Без гвалту і крику,

Позіходяться докупи,

Раді та веселі

І пустиню опанують

Веселії села. ( « Ісаія. Глава 35»)

5.І на оновленій землі

Врага не буде супостата.

А буде син, і буде мати,

І будуть люди на землі. ( « І Архімед, і Галілей»).

6. У кожного Кирилівка своя,

Шевченко свій

У кожного,

Їй богу:

В Кирилівці

Не був

Ніколи

Я –

Та

До Шевченка

Знав завжди дорогу;

Та ще в колисці

Вивчив « Заповіт»,

Хоча не знав

 Читати і писати.

Село моє –

Кирилівка моя!

І мій Шевченко

Там живе,

Їй Богу,

Бо ж у Кирилівці

Не був

Ніколи я,

А до Шевченка

Знав завжди

Дорогу!

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку, очікуваних результатів

Інтерактивна вправа « Мікрофон»: « На сьогоднішньому уроці я хотів би…»

( почути вірші Т. Шевченка; дізнатися щось нове про життя малого Тарасика; зробити подарунок поету; прочитати листа до Тарасика і т. д.)

ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

  1. Інсценізація « З життя Кобзаря»
  • Наш Кобзар –

То велич наша

І душі окраса,

То ж слухайте, любі друзі,

Про життя Тараса.

  • В нічку темну, березневу,

Коли все поснуло,

В хатині Григора Шевченка

Свічечка зблиснула.

-На світ з’явилося хлоп’я,

Тарасиком назвали,

Та за роботою матуся

Його не колисала.

  • А хлопчик ріс, і були в нього

Розумні оченята,

Серденько щире і душа

Лиш на добро багата.

  • В похилій хаті край села,

Що над ставком прозорим,

З біди й нестатків побивалась,

Кріпачка, вбита горем.

( Входять Мати й Тарасик)

Мати: Як гірко, як нестерпно жаль

            Що долі нам нема з тобою!

            Ми вбогі, змучені раби,

            Не знаєм радісної днини.

            О любі діточки мої,

            Одні залишитесь на світі!

            Ну хто замінить вам мене,

           Рожеві квіти нещасливі,

           Коли безжальна смерть зітне

           Мене на довгій панській ниві?

Тарасику, сину мій, де ж ти подінешся у світі?

Тарасик: Піду у найми, світ за очі,

                Тебе, матусю, не забуду,

                Де я не буду.

Мати: Дитино моя, життя наше нестерпне. Страждання й мука висушують душу. Ох, як же важко жити в світі! А жити хочеться! ( співає пісню « Летіла зозуля»)

Тарасик (повільно йде, дивлячись вперед):

Там матір добрую мою

Ще молодую – у могилу

Нужда та праця положила…

  • Пройшли, роки, Підріс Тарас

І доля знов не та.

Помер татусь і наш хлопчина

Вже повний сирота…

  • Сонце вже доволі височенько,

Вітряки розіп’яті стоять,

Он малий Григорія Шевченка

За селом пасе чужих телят.

-Як важко сироті! Що робити? До кого прихилитися? Тільки 13-ий минув, а світу Божого, сонечка ясного не бачить…

Інсценізація поезії « Мені тринадцятий минало…»(  Спочатку один Тарасик, потім підходить Оксанка).Завершується інсценізація словами:

Тарас: Ми вкупочці колись росли,

           Маленькими собі молились,

          А матері на нас дивились

          Та говорили, що колись одружим їх.

Оксана: Не вгадали. Старі зарані повмирали,

              А ми малими розійшлись

            Та вже й не сходились ніколи…

  • В житті своєму все він звідав:

Був у солдатах, в засланні…

О, як любив він рідну землю

І їй писав на чужині!

 

  • Із дитинства і до віку

Не послав Бог долі –

Довгі роки, важкі роки

Прожив у неволі.

2.Слово вчителя

Ось ми й пройшли з вами сирітськими шляхами Тараса; згадали , якими тернистими вони були. Я пригадую , як вражені ви були , коли вперше дізналися про життя Т. Шевченка , коли він був вашим однолітком; як ви переживали разом з ним смерть батьків, знущання мачухи. Свої почуття ви вклали в листи- журавлики. Давайте прочитаємо їх та відішлемо  вічному Тарасу.( Зачитування учнями листів).

3.Огляд виставки книг Т. Шевченка, художніх та документальних творів про митця.

4. Репрезентація « Маленьких « Кобзариків» , створених учнями.

5. Подарунки Кобзареві

- Український танок;

- Виразне читання твору « Заповіт» різними мовами;

- Ілюстрації до творів Т. Шевченка та С. Васильченка

6.Інтерактивна вправа « Інтерв’ю» ( з присутніми гостями- дорослими) : « Якою була ваша стежина до Шевченка?»

V.Закріплення знань та умінь

Інтерактивна вправа « Прес»:

  • Віднині я читатиму твори Т. Шевченка, тому що…
  • Я хочу прочитати книжку про Т. Шевченка, тому що…

VІ. Підсумок уроку.

Вправа « Кошик очікувань»

VІІ. Домашнє завдання

 

 

 

 

docx
Додано
4 квітня 2021
Переглядів
350
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку