Магічні обряди з енергійними рухами й емоційними вигуками виконувались на тлі розписів, що слугували своєрідними декораціями. З такої примітивної гри виникло тетральне дійство, де спів був невіддільним від танцю, де застосовувалися костюми, маски й грим, що імітували тварин. Отже, у зародку всі види мистецтва існували в нерозривній єдності. Роздивіться, що зображували первісні художники.
Можливо, усе почалося з того, що на стоянці печерної людини після вдалого полювання відбувалося дійство, на якому перші люди намагались пояснити іншим, що ж відбувалось там – у нетрях лісу: хтось імітував жертву – тварину чи ворога, відтворюючи не тільки рухами, а й звуками його дії, страждання, сигнали, смерть; хтось віддавав почесті герою – найуспішнішому мисливцю, який не шкодував свого здоров’я чи й життя заради загального успіху
Але голосом не можна було передати сигнал на десятки і сотні метрів, тому стали використовувати інші інструменти: труби з морських мушель чи рогів тварин. Імітуючи звуки тварин та спів птахів, мисливці впізнавали один одного завдяки ритмічній основі сигналів, інакше вони могли переплутати один одного із здобиччу й поцілити в неї каменем чи стрілою
Серед композиторів, яких цікавив спів птахів є унікальна людина - Олів’є Мессіан. Він все життя вивчав і записував пташину музику. У нього вдома жили птахи з різних країн світу. Щоб передати музикою спів своїх улюбленців, композитор став справжнім винахідником. Результатом багаторічного дослідження стали сім зошитів «Каталогу птахів», «Екзотичні птахи» та ін. Олів’є Мессіан. П’єса “Екзотичні птахи”
Висновки: 1. Розкажіть, як виникло мистецтво. Запропонуйте власну версію виникнення музики і танцю. 2. Із яких джерел можна дізнатися про виникнення музики? 3. Назвіть матеріали, з яких первісна людина виготовляла музичні інструменти. Пофантазуйте і запропонуйте матеріали, з яких можна видобувати звуки («музичний вітер» або ін.)
ЯК ВИНИКЛО ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО Щоб побачити світ прекрасного очима первісного митця, треба здійснити віртуальні екскурсії в печери — «галереї» малярства і скульптури прадавніх часів. Адже саме тут упродовж багатьох тисячоліть зберігалися перші відомі нам зразки мистецтва із зображеннями тварин і людей.
Відображення уявлень первісної людини про навколиш ній світ втілено у кольорових відбитках долоні, «макаронах», малюнках тварин, яких вона бачила навколо себе, — биків, кабанів, кіз, оленів, бізонів, слонів, мамонтів тощо. Пізніш е первісні худож ники почали малювати масштабні, розгорнуті сцени з повсякденного ж иття, насамперед полювання.
Як же виконували малюнки первісні художники? У давнину вугіллям або гострим каменем наводили контури зображення тварин, потім розмальовували його в різні кольори. Готували фарби з природних барвників, зокрема з вохри (різнокольорової глини) та сажі, які змішували у стулках черепашок із жиром, риб’ячим клеєм, білком яйця, соком рослин.
Понад усе в той час ш анували жінку-матір, берегиню родинного вогнища, тому жіночі фігури різного розміру часто знаходять на місцях давніх поселень. Н априклад, величні так звані «кам’яні баби» в Північному Причорномор’ї. Вони, на відміну від фігур тварин, умовні, часто непропорційні, з відсутністю рис обличчя. Тобто себе людина ще не уявляла так деталізовано, як тварин
Таким чином, у первісну добу розпочався процес виникнення образотворчого мистецтва: графіки (лінійні рисунки), живопису (зображення, виконані в кольорі), скульптури (об’ємні фігури). Завдяки спостережливості людина вже створювала художні образи, намагалася передати в них своє ставлення до світу, але поки ще не усвідомлювала цю діяльність як художню творчість.
Висновки: 1. Із яких джерел ми можемо дізнатися про виникнення образотворчого мистецтва? 2. Які сюжети переважають у прадавніх печерних малюнках? Чому, на вашу думку, саме такі? 3. Які художні матеріали використовували первісні художники? 4. Розкажіть, як виникло мистецтво скульптури, зокрема рельєф. 5. Кого найчастіше зображували первісні скульптори? Поясніть,чому.