Розробка уроку для 5 класу. У плані уроку зазначено компетентності, що формуюються. Завдання уроку побудовано відповідно до підручника Заболотного 2018 року.
Урок № клас дата
Тема. Звуки мови й звуки мовлення. Голосні та приголосні звуки.
Мета: поглибити та допомогти систематизувати знання учнів із фонетики, орфоепії та орфографії; закріпити навички розрізнення голосних та приголосних звуків; сприяти розвитку фонематичного слуху, слухової та зорової пам’яті; прищеплювати любов та повагу до української мови.
Ключові та надпредметні компетентності, що формуюються на уроці:
- уміння вчитися впродовж життя – самоорганізовуватися до навчальної діяльності;
- обізнаність та самовираження у сфері культури – дотримуватися норм мовленнєвої культури; зв’язно висловлюватися в контексті змісту;
- інформаційно-цифрова – навчати учнів використовувати таблиці як джерело інформації.
- спілкування державною мовою – уміння спілкуватися усно й писемно українською мовою; уміння дотримуватись норм етикету під час спілкування;
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний етап.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Фронтальне опитування
— Які розділи науки про мову вам уже відомі?
— Що вивчає кожен із них?
— Як усі ці розділи пов’язані між собою?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку
1. Проблемні питання.
(На дошці записано тему розділу, який буде вивчатись, виділені частини підкреслено.)
— Чому розділи науки про мову «Фонетика», «Графіка», «Орфографія», «Орфоепія» вивчаються разом? Що їх об’єднує? Як вони пов’язані між собою?
2. Лексична робота.
Фоно…= поняттю «звук»; графо…= поняттям «письмо», «почерк»; орфо…= поняттю «правильно».
ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Робота з підручником.
1) Опрацювання теоретичного матеріалу стор.80-81
Розминка
2) Виконання вправ і завдань вправа 188(усно), 189 (усно), 193 письмово.
V. Осмислення, узагальнення, систематизація знань
Робота в парах. Робота з підручником. Вправа 191
VІ. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
Вивчити теоретичний матеріал стор. 82, вправа 194
VІI. Підсумок уроку. Рефлексія
Мовні загадки-жарти.
У якому вигуку є 100 однакових звуків? (Сто-п.)
За який приголосний звук треба сховати інший приголосний, щоб вистрелили разом кілька гармат? (За-л-п.)
Від назв яких двох букв стає жарко, гаряче? (Пе-че.)
Що знаходиться всередині школи? ( Звук [о].)
Що стоїть між підлогою і стелею? (Звук [і].)
Чим закінчуються і зима, і весна? (Звуком [а].)
Чим закінчуються і вечір, і ніч? (Приголосними.)
Як написати слово робота п’ятьма літерами? А чотирма? (Праця, труд.)
Що треба зробити, щоб майка злетіла? (Замінити [м] на [ч].)