Урок 51. Звукове значення букв я, ю, є, ї та щ. Виразне читання вголос
Мета:
- навчальна: закріпити знання про звукове значення букв я, ю, є, їта щ, формувати практичні навички розмежування звуків і букв;
- розвивальна: розвивати інтелектуальні здібності, вміння аналізувати, зіставляти, порівнювати;
- виховна: виховувати увагу, спостережливість до звуків мовлення. Внутрішньопредметні зв'язки: орфографія, орфоепія, синтаксис. Міжпредметні зв'язки: мова, література. Тип уроку: урок поглиблення знань.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Вибіркова робота
► Випишіть слова з буквами я, ю. Які звуки передають ці букви?
Я буду трудитись, як тато, Як мама моя молода. Збудую і школу, і хату, І вирощу хліба багато...
П. Воронько
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з текстом
► Прочитайте виразно вголос.
Дивлюся, аж світає.
Край неба палає.
Соловейко в темнім гаї
Сонце зустрічає.
Тихесенько вітер віє.
Степи, лани мріють.
Між ярами на ставами Верби зеленіють... І все то те, вся країна, Повита красою, Зеленіє, вмивається Дрібною росою.
Т. Шевченко Бесіда т Визначте тему вірша. Дайте йому заголовок, т Яким настроєм наповнений вірш? т Що відчуває автор до своєї країни?
т Знайдіть слова із буквами л, ю, є, ї, поясніть їхнє звукове значення.
Лінгвістичне дослідження
► Розкрийте звукове значення букв я, ю, є, ї та щ на вказаних прикладах.
їжак, щастя, яблуко, навчання, юрта, пюре, єдність, ллє.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Фонетична робота
► Запишіть транскрипцію слів. Дощ, яструб, криниця, виїзд, їхати.
Вибірково-розподільна робота
► Випишіть слова у три колонки:
1-ша колонка — слова, у яких звуків і букв порівну; 2-га колонка — слова, у яких звуків менше, ніж букв; 3-тя колонка — слова, у яких звуків більше, ніж букв. Явір, ходжу, мряка, щедрість, ясність, гребінь, щедрий, малюк, юрба, знаємо, оцінювати, безкраїй, сяють, повітря, сьомий.
Діалог
► Підготуйте діалог за вказаною ситуацією.
Ситуація: поясніть учневі, який був відсутній на уроці, виучуваний матеріал.
Гра «Найрозумніший»
► Знайдіть слова, написані неправильно.
Безземельний, стебло, веридливий, пиріг, апельсин, лемон, крапелька, букварь, осилитися, веселка.
► Уставте пропущені букви.
Х..жак, пш..ниця, к..шеня, л.хток, м..жа, ш..поче, од..ниця, д..мар, т-.мніти, кр..ниця, с.кретар, нал..вати, з..мувати.
Тестове завдання
► У якому рядку в усіх словах букви я, ю, є позначають один звук?
1. Значення, помилитися, співає, знання.
2. По-моєму, купатися, м'ята, обличчя.
3. Пляма, копієчка, малювати, краєзнавчий.
4. Ляльковий, ненька, їдальня, сперечатися, малюнок.
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Коментоване письмо
► Запишіть під диктовку. Поясніть орфограми та пунктограми.
НА ШКІЛЬНОМУ ПОДВІР'Ї
Прийшла зима і засипала все білим снігом. На шкільне подвір'я прилетіла зграйка синиць. А сьогодні у двір завітав красень снігур. Гостинно зустріли птахів школярі. Вони повісили на дерева годівниці. Насипали різного корму. Тепер зима не страшна птахам.
► Знайдіть слова з буквами я, ю, є, ї. Поясніть, які звуки позначають букви в цих словах.
Творча робота
► Напишіть твір-мініатюру «За що я люблю зиму?»
► Підкресліть у своїй роботі слова, у яких не збігається кількість звуків та букв.
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Усна робота
► Закінчте речення Букви ї та щ ... Букви я, ю, є ...
Буква ї відрізняється від букв я, ю, є тим, що ...
Рефлексія
► Оцініть свої знання з теми, заповнивши таблицю.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
► Виконайте вправу з підручника.
► Складіть лінгвістичну казку про букви я, ю, є.