Мета:
Обладнання: портрети А. Міцкевича; фотографії пам’ятників поету у Новогрудку, Варшаві, Львові, Мінську, Вільнюсі, Москві; словник літературознавчих термінів; оцінний лист; презентація (віртуальна екскурсія по пам’ятних місцях, що пов’язані із життям та творчістю А. Міцкевича); ТЗН.
Тип уроку: комбінований урок.
Форма проведення уроку: урок — мандрівка по місцях, пов’язаних із авторами балад.
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Мотивація пізнавальної діяльності
Слово вчителя
— Наша робота з баладою як жанром триває. Сьогодні ми не просто читаємо і обговорюємо твори — ми коментуємо свій вибір, проводимо конкурс на кращого декламатора. Вивчаючи новий матеріал, ми пояснимо, як ідейно-тематична проблематика творів поета пов’язана з його долею, його поглядами.
Оцінний лист
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
1. Розвиток усного зв’язного мовлення. Конкурс на кращого виконавця балад напам’ять (див. оцінний лист)
2. Повідомлення про життєвий і творчий шлях А. Міцкевича (за індивідуальним домашнім завданням)
3. Бесіда за змістом прослуханого повідомлення
IV. Оголошення теми й мети уроку
V. Робота над темою уроку
1. Віртуальна екскурсія по пам’ятних місцях, що пов’язані із життям та творчістю А. Міцкевича
(Методична порада. Учитель супроводжує розповідь про поета демонструванням фотографій або комп’ютерної презентації.)
2. Постановка та розв’язання проблемного питання
3. Літературознавча робота
(Методична порада. Учитель спрямовує учнівське обговорення до висновку про те, що «Світязь» А. Міцкевича — це балада. Упродовж обговорення складає на дошці схему, яку учні занотовують у зошити.)
Висновок. Отже, твір А. Міцкевича «Світязь» — це балада, тому що для нього характерні основні ознаки балади.
(Методична порада. Учитель на дошці, а учні у зошитах додають у центральне коло схеми замість крапок слово балада.)
4. Бесіда за змістом твору
Завдання. Рядками балади дайте відповіді на запитання.
(«Стогін жіночий і брязкання зброї,
Вигуки дикого бою».)
(«Тож за цікавість пусту в нагороду
Всім вам загинути б нині,—
Тільки ж бо нашого, пане, ти роду,
Славного в рідній країні!»)
(Тому що вони захищали Вітчизну:
…снагою і хистом
Допоможи батьківщині!
Бог захистить нас. Вночі я над містом
Ангела бачила нині.
Світязь мечем він укрив на хвилину,
Мовив, прекрасний, як сонце:
«Поки мужі захищають країну,
Я буду вам оборонцем!»)
(«Неволю ганебну прийняти,
Військо впустивши вороже?»)
(«Ледве останнє я мовила слово —
Біле нас щось огортає.
Очі втопила я в землю раптово —
Бачу: землі вже немає.
Так врятувався народ безборонний,
Так ми уникли неслави».)
VI. Закріплення набутих знань, умінь і навичок
1. Розвиток усного зв’язного мовлення (робота в групах; кожна група відповідає на одне запитання)
«Бачиш квітки? То дівчата і жони,
Змінені в білі купави»;
«Образ чарівний дівочої цноти
Барви квіток затаїли».)
Символ дівчини-квітки часто зустрічається у фольклорі.)
2. Бесіда з елементами позакласного читання
VII. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивний прийом «Вільний мікрофон»
VIII. Домашнє завдання
Додаток до уроку 11
«Баллада о борьбе»
Сpедь оплывших свечей
И вечеpних молитв,
Сpедь военных тpофеев
И миpных костpов
Жили книжные дети,
Не знавшие битв,
Изнывая от мелких
Своих катастpоф.
Детям вечно досаден
Их возpаст и быт, -
И дpались мы до ссадин,
До смеpтных обид.
Hо одежды латали
Hам матеpи в сpок,
Мы же книги глотали,
Пьянея от стpок.
Липли волосы нам
На вспотевшие лбы,
И сосало под ложечкой
Сладко от фpаз,
И кpужил наши головы
Запах боpьбы,
Со стpаниц пожелтевших
Слетая на нас.
И пытались постичь
Мы, не знавшие войн,
За воинственный клич
Пpинимавшие вой,
Тайну слова "пpиказ",
Hазначенье гpаниц,
Смысл атаки и лязг
Боевых колесниц.
А в кипящих котлах
Пpежних боен и смут
Столько пищи для маленьких
Наших мозгов!
Мы на pоли пpедателей,
Тpусов, иуд
В детских игpах своих
Назначали вpагов.
И злодея следам
Hе давали остыть,
И пpекpаснейших дам
Обещали любить,
И, дpузей успокоив
И ближних любя,
Мы на pоли геpоев
Вводили себя.
Только в гpёзы нельзя
Насовсем убежать:
Кpаткий век у забав -
Столько боли вокpуг!
Постаpайся ладони
У мёpтвых pазжать
И оpужье пpинять
Из натpуженных pук.
Испытай, завладев
Ещё тёплым мечом
И доспехи надев,
Что почём, что почём!
Разбеpись, кто ты - тpус
Иль избpанник судьбы,
И попpобуй на вкус
Hастоящей боpьбы.
И когда pядом pухнет
Изpаненный дpуг,
И над пеpвой потеpей
Ты взвоешь, скоpбя,
И когда ты без кожи
Останешься вдpуг
Оттого, что убили его -
Не тебя, -
Ты поймёшь, что узнал,
Отличил, отыскал
По оскалу забpал:
Это - смеpти оскал!
Ложь и зло - погляди,
Как их лица гpубы!
И всегда позади -
Воpоньё и гpобы.
Если, путь пpоpубая
Отцовским мечом,
Ты солёные слёзы
На ус намотал,
Если в жаpком бою
Испытал, что почём, -
Значит, нужные книги
Ты в детстве читал!
Если мяса с ножа
Ты не ел ни куска,
Если pуки сложа
Наблюдал свысока,
И в боpьбу не вступил
С подлецом, с палачом, -
Значит, в жизни ты был
Ни пpи чём, ни пpи чём!
В. С. Высоцкий