Урок Апостроф. Позначення м’якості приголосних. Чергування голосних і приголосних звуків

Про матеріал
Апостроф. Позначення м’якості приголосних. Чергування голосних і приголосних звуків
Перегляд файлу

 Тема. Апостроф. Позначення м’якості приголосних. Чергування голосних і приголосних звуків. Зміни приголосних при збігові їх у процесі словотворення. Спрощення приголосних
Мета.  (формування компетентності): предметні: поглиблення знань про апостроф і знак м'якшення, орфографічні навички); ключові: уміння вчитися: увага, аналітико-синтетичні навички, асоціативна уява, пам'ять; комунікативні: словниковий запас учнів, уміння використовувати орфографічні знання у власних висловлюваннях; загальнокультурні: емоційно-ціннісне ставлення до людини, прагнення розширювати свій світогляд).

Тип. Засвоєння нового матеріалу

Обладнання. Презентація

                        Хід заняття

І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності

Науки корені в повторення (Народне прислів’я).

► Пригадайте прислів’я, у яких народ сформулював своє ставлення до навчання.

II. Актуалізація опорних снань

- Що вивчає орфографія? Що таке орфограма і які є типи орфограм?

- На яких принципах ґрунтується орфографія? Назвати особливості кожного принципу.

III. Повідомлення теми заняття

Тема сьогоднішнього заняття «Апостроф. Позначення м’якості приголосних. Чергування голосних і приголосних звуків. Зміни приголосних при збігові їх у процесі словотворення. Спрощення приголосних».

IV. Сприйняття і засвоєння студентами навчального матеріалу

(Розповідаю лекцію, супроводжуючи презентацією)

V. Закріплення вивченого матеріалу (виконання вправ)

Перепишіть слова, поставивши, де потрібно, апостроф.

М..якотілий, розп..яття, пів..аркуша, надвечір..я, Кам..янець-Подільський, над..яр..я, Лук.. янівка, гороб..ячий, з..економити, Солов..йов, надбрів..я, ум..ятина, надхмар..я, св..ященик,  в..їдатися, верф..ю, під..їзний, багатослів..я, пів..Європи, транс..європейський, сухом..ятка.

Випишіть слова, у яких треба писати апостроф.

Тьм..яний, з..ініціювати, ум..ятина, по..яснити, Мар..яна, духм..яний, краков..як, стерв..ятник, поцв..яхований, дит..ясла, Знам..янка, Св..ятополк, Об..ю, коров..ячий, мавп..ячий, Придністров..я, різьб..яр, сум..яття, Слов..яносербськ, р..ясний, р..юмка, в..яз.

• З других букв виписаних слів складіть назву художнього твору.

Випишіть слова, які треба писати з м’яким знаком на місці крапок.

Жін..ці, плос..кий, годит..ся, Натал..чин, промін..чик, Ол..жин, нен..ці, тітон..чин, красун..чик, арал..ський, Уман..щина, виплутуєш..ся, зірон..ці, в’язкіс..ть, азовс..кий, лебідон..ці, ірпінс..кий, перукар..ський, куз..ня, змагают..ся, тон..ший, нян..чити, ялтинс..кий, він..чати, кидаєт..ся.

• З перших літер виписаних слів складіть імена літературних героїв Т. Шевченка.

Виконайте тестові завдання.

1.М’який знак на місці пропуску треба писати в слові

А половин..ці

Б стежин..ці

В картин..ці

Г вишен..ці

2.М’який знак на місці пропуску треба писати в слові

А ірпін..ський

Б хорол..ський

В лопан..ський

Г прип’ят..ський

3.М’який знак на місці пропуску треба писати в обох словах варіанта

А сивас..кий, ковз..кий

Б чумац..кий, плас..кий

В товарис..кий, міс..кий

Г кременчуц..кий, бас..кий

4.М’який знак на місці пропуску треба писати в обох словах усіх рядків, ОКРІМ

А нян..чити, нен..чин

Б брин..чати, дон..ці

В різ..бяр, сніжин..ці

Г т..мяний, лял..чин

5. М’який знак на місці пропуску треба писати в обох словах рядка

А вимиют..ся, гаєш..ся

Б дивит..ся, піднос..ся

В наснит..ся, розріс..ся

Г колотит..ся, б’єш..ся

6. М’який знак на місці пропуску треба писати в обох словах рядка

А нян..чин, жін..чин

Б Вал..чин, Ян..чин

В дон..чин, лял..чин

Г Юл..чин, Натал..чин

7.М’який знак на місці пропуску треба писати в усіх словах рядка

А естонс..кий, якіс..ть, мен..ший

Б ангел..ський, зозул..ці, куз..ня

В долон..ці, т..мяний, брин..чати

Г гуцул..ський, міс..кий, промін..чик

8.М’який знак на місці пропуску треба писати в усіх словах рядка

А ллєт..ся, голубон..ці, красун..чик

Б різ..бяр, підвод..ся, матусен..чин

В яблун..ці, помешкан.. , Уман..щина

Г гордіс..ть, цвірін..кати, ірпін..ський

9.М’який знак на місці пропуску треба писати в усіх словах рядка

А т..мяний, нян..чити, запоріз..кий

Б річен..ці, взуваєт..ся, оболон..ський

В різ..блений, бат..ківський, промін..ці

Г радомишл..ський, вишен..ці, кін..чик

10.М’який знак на місці пропуску треба писати в усіх словах рядка

А тр..ох, Новгород-Сіверс..кий, камін..чик

Б рибон..ці, мелітопол..ський, яблун..ці

В завзятіс..ть, біл..ше, склепін..частий

Г жен..шень, забр..оханий, скін..чити

Виконайте тестові завдання.

1. Помилку допущено у творенні прикметника

А празький

Б кавказький

В запорізький

Г французський

2. Помилку допущено у творенні прикметника

А чешський

Б волоський

В сиваський

Г казахський

3. Помилку допущено у творенні іменника

А товариство

Б козацтво

В убозство

Г ткацтво

4. Помилку допущено у творенні іменника

А юнацтво

Б багацтво

В кріпацтво

Г молодецтво

5. Прикметник із суфіксом -ськ- утвориться від іменника

А печеніг

Б чуваш

В чумак

Г моряк

6. Прикметник із суфіксом -цьк- утвориться від іменника

А студент

Б парубок

В брат

Г матрос

7. Прикметник із суфіксом -зьк- утвориться від іменника

А Волноваха

Б Кременчук

В Магдебург

Г Бердянськ

8. Правильно утворено обидва прикметники рядка

А Нью-Йорк — нью-йоркський, половець — половеський

Б варяг — варязький, Володарка — володарський

В мученик — мученицький, Калуш — калушський

Г Бахмут — бахмутський, киргиз — киргизський

9. Правильно утворено обидва прикметники рядка

А Париж — паризький, ткач — ткачський

Б матрос — матроський, Мекка — мецький

В парубок — парубоцький, Сиваш — сиваський

Г студент — студентський, Острог — острожський

10. Орфографічну помилку допущено в рядку

А Одещина, Київщина, Житомирщина

Б Острожчина, Рівненщина, Туреччина

В Галичина, Хмельничина, Херсонщина

Г Донеччина, Полтавщина, Сіверщина

Перепишіть слова, уставивши, де потрібно, пропущені літери.

Млос..ний, шубовс..нути, хворос..няк, щиросер..ний, абонен..ський, тиж..невик, випус..ний, передвіс..ниця, безкорис..ливий, облес..ливий, ціліс..ний, зліс..ний, йодовміс..ний, почес..ний, прихвос..ні, аген..ство, пес..ливий, гімнас..ці, хвас..ливий, хрус..нути, невіс..чин, шелес..нути, зап’яс..ний, ненавис..ний.

VI. Підсумок заняття. Домашнє завдання

► Напишіть есе на тему «Моє бачення сучасної школи».

docx
Додано
4 квітня 2023
Переглядів
353
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку