Тема: Апостроф. Вимова і написання слів з апострофом. Спостереження за твердою вимовою приголосних звуків, позначених буквами б, п, в, м, ф, р перед апострофом.
Мета:
Формувати ключову комунікативну компетентність:
Формувати соціокультурну компетентність:
Формувати компетентність уміння вчитися:
- вчити самостійно працювати з новим, доступним за складністю
навчальним матеріалом;
- формувати відчуття відповідальності за виконане завдання;
- формувати пізнавальний інтерес, старанність.
Тип уроку: отримання нових знань
Обладнання: телевізор, дошка, крейда, куб Блума.
Хід уроку
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Продзвенів дзвінок
Починаємо урок
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
УРОК ПОЧНЕМО БЕЗ ЗУПИНКИ
З КАЛІГРАФІЧНОЇ ХВИЛИНКИ.
М’я в’ю р’я в’ї б’є пір’я
Птах цінується своїм забарвленням, а людину зустрічають по одягу, а проводжають по розуму.
Зовні людина може бути дуже гарна. А як до справи – то нічого не знає і не вміє. Люди цінують один одного за розум та інші якості. Тільки звірі обирають собі пару за найкраще пір’я та спів.
Тому справжньою красою людини вважають розум і знання.
До слів моделі враз
Побудує клас.
- Побудувати звукові схеми до слів
пір’я [ пірйа] – 4б, 5 зв., 2 скл.
- Проаналізувати звуки, позначені буквою я.
3. Передбачення теми уроку
- Як ви гадаєте, над чим ми будемо працювати?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ.
Наш Незнайко ніч не спав,
Ось такі слова писав.
Помилки він допускав,
Бо правил не знав.
( ХОМЯК, МЯТА)
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися читати і писати слова, в яких букви я, ю, є, ї позначають два звуки після твердих приголосних, тобто слова з апострофом і самостійно складемо ціле правило про вживання апострофа.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Запис теми уроку на дошці.
Апостроф
Вправа 175( з коментуванням)
- Прочитайте слова. Чітко вимовляйте по 2 звуки.
- Спишіть слова. Підкресліть букви, між якими стоїть апостроф.
- Зробіть висновок, після яких букв і перед якими стоїть апостроф.
- Звірте свій висновок з правилом.
Фізкультхвилинка
Запис правила у зошит з елементами скрайбінга (кольорові ручки)
МАВПА БУФР
м я
в , ю
п є
б ї
ф
р
Вправа 177
- Прочитайте і спишіть слова, вставляючи, де потрібно, апостроф.
-Чи однакові букви в словах пір’я і моря?
- Складіть звукові моделі цих слів.
пір’я [ пірйа ]- 4 б. 5 зв.2 скл.
Моря [мора ] – 4 б., 4 зв., 2 скл.
Диктант (взаємоперевірка)
Вставити, де потрібно кольоровий ’
П ’… ять, св…ято б’… ють , подвір’… я, полум …’ я, п … юре, р… юкзак, м…’ ята.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Узагальнення за кубом Блума
- Назви після яких букв пишеться апостроф.
- Назви перед якими буквами пишеться апостроф.
- Поясни, чи завжди апостроф пишеться перед я, ю, є, ї
Д, г, б, в, л, ф, м, р, ж, ч.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
- А де живе апостроф? Ви алфавіт вчили?
- Повторимо? (всі разом називаємо)
- Чому апостроф не назвали?
Жив та був малий Апостроф.
У житті йому непросто.
Потребує порятунку,
Бо не має він притулку.
Де, скажіть, малюк живе?
В Алфавіті? Ні! Ніде!
Тихо плакало маля:
«Може не потрібен я?
В багатьох словах стою
Перед Ї, Є, Я та Ю.
Поміж буков я в словах.
А де дім? Житло? Де дах?»
«От дурна ти голова, —
Так Тире відповіда, —
«Не журись, малюче, так.
Просто ти — друкарський знак.
Де працюєш, там й живи!»
То й живи у тих словах.
Кожне слово — дім твій, дах.»
- Це не буква, а знак. Так от, він не має будинку, а живе одразу у словах після букв…………….
МАВПА БУФР
М, В, П, Б, Ф, Р перед буквами А, Я, Ю, Є.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 65, вправа 178.