Конспект допоможе вчителю початкових класів розвивати вміння учнів правильно вживати прийменники з іменниками в різних відмінках.складати і записувати речення,вживаючи іменники у множині з прийменниками,визначати правильні та неправильні судження.
Мордовцева Тетяна Володимирівна- вчитель- методист початкових класів Пісківської ЗОШ І-ІІІ ст.
Урок-атракціон української мови в 4 класі « Веселі гірки»на тему :»Розвиток умінь правильно використовувати прийменники з іменниками в різних відмінках.»
Мета:розвивати вміння учнів правильно вживати прийменники з іменниками в різних відмінках, складати і записувати 5-6 пов’язаних між собою речень,вживаючи іменники у множині з прийменниками,визначати правильні та неправильні судження.Розвивати мовлення учнів,самостійність у роботі,кмітливість,старанність.Виховувати повагу до рідного слова. Формувати поняття про дбайливе ставлення до свого здоров’я та безпечну поведінку.
ТИП УРОКУ: Урок формування вмінь і навичок
Обладнання: ілюстрації, таблиці, картки,ноутбук,витинанки,цифри.
Хід уроку
Продзвенів уже дзвінок,
Час почати наш урок.
Тож і ми часу не гаймо
І урок наш починаймо.
Поверніться до гостей,
Привітайтесь :» Добрий день!»
ІІ Психологічне настроєння на урок
Очі дивляться /та все бачать/.
Вуха слухають / та все чують/.
Голова / думає/.
Чи готові до роботи? Молодці!
ВПРАВА « ДОЛОНЬКИ»
-Побажайте успіху на уроці сусіду по парті.
ВПРАВА « ПОСМІШКА»
-Зніміть посмішку зі свого обличчя та подаруйте її другу.
-Сьогодні на уроці ви будете:
Н-наполегливі,
Р-роботящі,
Д-дружні,
З-завзяті,
О-охайні,
М-мудрі,
К-кмітливі.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
« МОЗКОВА АТАКА»
Ми дарма часу не гаймо- в «Парк атракціонів « вирушаймо.
А-2,В-4,Г-2,Б-1,А-3,Г-1 В-2 А-1 Б-4 Г-3 /ПРИЙМЕННИК/
|
1 |
2 |
3 |
4 |
А |
н |
п |
м |
ж |
Б |
й |
о |
с |
И |
В |
т |
н |
я |
Р |
Г |
е |
и |
к |
ю |
АТРАКЦІОН « ГОЙДАЛКА»
ГРА « ТАК ЧИ НІ?»
/Якщо твердження правильне, діти піднімають праву руку,якщо неправильне- ліву./
-Прийменники не є самостійними членами речення.
Прийменники вказують на назву предмета.
Прийменники з іншими словами завжди пишуться окремо.
Прийменники належать до службових частин мови.
Прийменники поєднують слова в реченні.
ІУ. Повідомлення теми і мети,завдань уроку
Сьогодні на уроці вчитимемося правильно використовувати прийменники з іменниками в різних відмінках.Девіз уроку:
«Прийменник з іменником нас зустрічають,
щиро щастя всім бажають!»
V. ОСНОВНА ЧАСТИНА.Вивчення нового матеріалу
1. Робота з підручником./правило с.77/
Вправи для очей з смайликом
Зошит свій я розгортаю,
Навскоси його кладу.
Ручку правильно тримаю.
Сяду рівно, не зігнуся, до роботи я беруся.
КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
Я слова пишу старанно, чисто, гарно, бездоганно.
Ел ір гір ес веселі гірки прийменник
ГРА « РОЗСИПАНКА СЛІВ»
діти У пташок щебіт лісі чули
/У лісі діти чули щебіт пташок./- запис речення каліграфічно.
-Виконання вправи 147.
АТРАКЦІОН « ВЕСЕЛІ ГІРКИ»
Робота над загадками.
1 група
-Будинок на /колесо/ йде,на роботу всіх везе./Автобус,тролейбус/
- Падав,падав на / долина/,на /поле/ і на лісок.
Всіх змочив і сам замок./Дощ/
2 група
-Без/вікно/,без/двері/ повна хата людей./Огірок/
- Взимку сплять,влітку бринять.
Над / сад/ літають,солодку росу збирають./Бджола/
ПЕРЕВІРКА.Читання виконаного завдання.
РОБОТА НАД СЛОВНИКОВИМ СЛОВОМ ТРОЛЕЙБУС.
АТРАКЦІОН « ВЛУЧНО В ЦІЛЬ»
1 група
------------------рецепту--------------базарі
Дятел вибрав окуляри.
Натягнув собу--------------ніс,
Полетів трудитись-----------------ліс./По,на,на,в/
2 група
Змайстрував мій братик Гриць
Гарну хаточку---------------птиць.
Он----------дереві вона,
---------садку-------------вікна. /Для,на,у,біля/
Фізкультхвилинка « Дощик»
АТРАКЦІОН « КАРУСЕЛЬ»
-Допишіть іменник у множині,визначте відмінок.
/Завдання учні в групі виконують по черзі,передаючи аркуш по колу.Виграє та група,що впоралась найшвидше./
З------------- --------------------
На -------------- ------------------
Перед----------- ---------------------
Біля--------------- ------------------
В---------------- -------------------
Для------------ -----------------
За---------------- -------------------
При---------------- ----------------
АТРАКЦІОН « АВТОДРОМ»
Складіть і запишіть 5-6 пов’язаних між собою речень,уживаючи іменники у множині з прийменниками/з,біля,до,навколо,в,на,під,перед,за,при,між,через,для/
ПЕРЕВІРКА.Читання представниками груп висловлювань.
УІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
ГРА « ЗНАВЦІ»/Зоровий диктант/
-Запишіть іменники,поставивши у множині.
Біля озера,від променя,до школи,по вулиці,за лісом,по дорозі.
-Визначте відмінки іменників.
- Що спільного у всіх іменників?/ Всі вони мають при собі прийменники./
АТРАКЦІОН « ОГЛЯДОВЕ КОЛЕСО»/завдання на картках/.
1.Завжди вживаються з прийменниками іменники,що стоять у формі:
а/називного відмінка
б/давального відмінка
в/місцевого відмінка
2.Прийменники без,для,від вживаються з іменниками,що стоять у формі:
а/родового відмінка
б/давального відмінка
в/знахідного відмінка
3.Іменники не вживаються з прийменниками у формі:
а/називного відмінка
б/родового відмінка
в/ знахідного відмінка
4. Ніколи не вживаються з прийменником іменники у формі:
а/ родового відмінка
б/називного відмінка
в/ місцевого відмінка
ГРА «ЗАШИФРОВАНЕ СЛОВО»
Я Щ С А Т
/ЩАСТЯ/
-Промовимо словоЩАСТЯ.
- Для вас щастя-це……..
/Вчитель роздає сонячні промінчики/
Сонячний промінчик зігріває всіх своїх теплом. Тепер кожен з вас є охоронцем чарівного промінця ЩАСТЯ, тому що щастя- це любов до всіх, хто живе на Землі.
Навіть є така приказка»Щастя біжить, а нещастя лежить».
АТРАКЦІОН « СЮРПРИЗ»
Кожен учень одержує витинанку,на якій потрібно вставити закінчення іменників у множині/Ми вдячні батьк….. і мам….., бабус… і дідус….,братик….і сестрич…,що піклуються про нас з безмежною любов’ю, і цю витинанку подарувати вдома рідним.
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
Дякую всім, хто старанно працював,
В зошиті гарно писав,
На всі питання відповідав,
Знання нові хапав.
ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ РОБОТИ В ГРУПАХ.
ВПРАВА « КОМУНІКАТИВНЕ ДЕРЕВО»
-Для тих, хто на уроці отримав нові знання, прошу прикріпити до дерева долоньку допомоги.
VII. Домашнє завдання
С. 77, вправа 148/2/.