Мета: сформувати в учнів загальне уявлення про своєрідність та особливості природи Австралії;
продовжити формування навичок учнів складати характеристику географічного положення
материка за планом, відшукувати закономірності розташування форм рельєфу та корисних
копалин; удосконалити практичні вміння учнів працювати з картами атласу й іншими
джерелами географічної інформації; виховувати інтерес до вивчення навчальної дисципліни.
Тема. Австралія – найменший материк Землі.
Мета: сформувати в учнів загальне уявлення про своєрідність та особливості природи Австралії;
продовжити формування навичок учнів складати характеристику географічного положення
материка за планом, відшукувати закономірності розташування форм рельєфу та корисних
копалин; удосконалити практичні вміння учнів працювати з картами атласу й іншими
джерелами географічної інформації; виховувати інтерес до вивчення навчальної дисципліни.
Обладнання: фізична карта світу, фізична карта Австралії, глобус, атласи, контурні карти,
ілюстративний матеріал,урок супроводжується комп’ютерною презентацією.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Методи: бесіда, уявна подорож, робота в групах, мікрофон.
Хід уроку
Світ навколо мене
сповнений таємниць.
І я їх відкриватиму все життя,
тому що це найбільш захоплива
справа на світі
В. Біанкі
I. Етап орієнтації
Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
- На Землі існує багато цікавих куточків. Навряд чи ви зумієте відвідати їх усі протягом життя.
Однак, на щастя, ви можете здійснити уявні подорожі на різні материки на уроках географії.
Лежить забута долею і часом
Велика латка на блакитнім тлі.
Згори надщерблена,
надгризена з долини,
На колір сухаря,
пожовклого з нудьги.
Зоя Когут (поетеса з української діаспори Австралії)
- Ви здогадалися, що подорожувати будемо материком, найменшим за площею (7,7 млн км2),— Австралією.
Немає такої дитини, яка б не мріяла побувати на цьому континенті. Герой твору Жуля Верна
стверджував: «Цей край — найцікавіший на всій земній кулі! Його виникнення, природа, рослини, тварини, клімат — усе це дивувало і дивує... Найчудовіша, найнелогічніша країна з усіх, які коли-небудь існували! Земля парадоксальна, адже заперечує всі закони природи».
200 років тому мандрівникові потрібен був рік, щоб дістатися материка. Сьогодні 35 годин — і ви в Сіднеї (з двома пересадками в Делі й Сінгапурі).
«Теrra Аustralia іnkognita» — у подорож кличе далека, загадкова, південна, невідома земля.
ІІ. Етап покладання мети
Актуалізація опорних знань
Слово вчителя.
Для подорожі до Австралії на авіалайнері потрібен квиток, який ви отримаєте за знання.
Запитання
1. Який материк розміщений одразу в чотирьох півкулях?
2. Які гори розташовані на Півночі Африки?
3. Крайня західна точка Африки – це мис …
4. Назвіть найвищу вершину Африки
5. Які повітряні маси переважають над Африкою?
6. У яких поясах лежать крайні північ і південь Африки?
7. Яка річка найповноводніша в Африці?
8. Яка природна зона займає найбільшу площу Африки?
9. Яке море омиває береги Африки на півночі?
10. Назвіть найдовшу річку Африки і світу.
11. Які океани омивають береги Африки?
12.Які форми рельєфу переважають на материку Африка?
13.Назвіть найбільшу пустелю світу.
14.В яких географічних поясах розташована Африка?
15.Найменші на планеті люди, які проживають в екваторіальних лісах Африки – це …
16.Яка середня тривалість життя на Африканському континенті?
17.Хто відкрив водоспад вікторія на р. Замбезі?
18.Яка річка Африки перетинає екватор двічі?
19.Назвіть найбільшу пустелю світу.
20.Які всесвітньо відомі родовища розташовані у Західній і Південній Африці?
21.Яке озеро Африки друге за глибиною після Байкалу і найдовше у світі?
22.Частиною якого прадавнього материка була Африка?
23.Яка протока відділяє Африку від Європи?
24.Яка держава Африки вважається найбільш розвиненою?
3.Слово вчителя. Отже, ви готові до подорожі. (На фоні повільної тихої музики.)
Ви зараз знаходитесь на борту комфортабельного лайнера. З вами летить журналіст часопис «Глобус», Він підійде до вас і запитає, що цікавого ви хотіли б побачити на цьому материку.
Відповіді учнів(випереджальні завдання)
1-й учень. Кажуть, що цей материк «чудернацький»: зараз у нас зима, а там літо.
2-й учень. Дерева взимку скидають не листя, а кору.
3-й учень. Материк найнижчий, найвища точка — усього 2228 м г. Косцюшко.
4-й учень. Побачити евкаліпт — дерево висотою 100 м і товщиною до 10 м. Кажуть, що його листя не
дає тіні, бо завжди розміщене ребром до сонця, а деревина не горить і не гниє.
5-й учень. Давніх тварин, які не збереглися на жодному материку — качкодзьоба і єхидну,
які відкладають яйця, а дітей годують молоком.
6-й учень. Сумчастих тварин — коалу і кенгуру. Коали дуже повільні, люблять спати або їсти,
не злізають з дерева, поки не з'їдять усе листя, а кенгуру там стільки, що заважають
транспорту.
7-й учень. Мрію побачити чудовий підводний світ коралів, морських зірок, риб Великого бар'єрного
рифу, кажуть, якщо забруднення вод не зупинити, то йому загрожує загибель.
Журналіст. Так, бачу, ви багато знаєте про материк. А чи відомо вам, хто вперше відкрив материк?
Чому ще до сьогодні Австралією номінальне править англійська королева?..
4.Слово вчителя. Вам пощастило, з вами летить відомий австралійський історик. (Називає прізвище учня.) Він вам розповість про історію відкриття материка.
Іспанський мореплавець Луї Торрес(1606р.) – відкрив східне узбережжя Австралії
та оголосив відкриті землі володінням Великої Британії, відкрив Великий Барєрний риф.
Голландський мореплавець Вілем Янсзон (1606р.) – дістався південних берегів Австралії,
Відкрив острів на південь від Австралії. Довів,Що материк дійсно існує, відкрив ділянку узбережжя Нової Зеландії
Голландський мореплавець Абель Тасман (1642-1644рр.) проплив вузькою протокою вздовж південного берега Нової Гвінеї. Довів, що Нова Гвінея – це острів, а на південь від нього пролягає невідома Земля.
Англійський мореплавець Джеймс Кук (1770р.)- висадився на західному узбережжі півострова Кейп-Йорк. Став першим європейцем, який дістався австралійських земель. Назвав відкриті землі
Новою Голландією.
Англійські мореплавці (1788р.) – обійшли навколо Австралії, відкрили протоку, запропонували сучасну назву.
Англійські дослідники Метью Фліндерс і Джордж Басс (1797-1798 рр.) – заснували перше англійське поселення як колонію каторжників.
Учень. Погляньте! Узбережжя... А будівлі які високі, аж до хмар. А он якась схожа на велетенський порізаний апельсин, який поклали просто на Землю. Так це ж Сідней, це ж Австралія!
III. Етап проектування
Слово вчителя. Так, ви вже на материку Австралія. І щоб краще її вивчити, вас доставлять на різні частини континенту, куди саме — ви дізнаєтесь, витягнувши картки з написами координат крайніх точок.
1.Завдання. Визначити, яка це крайня точка і яку частину материка ви будете досліджувати.
Крайні точки
мис Байрон мис Стіп-Пойнт мис Південно-Східний мис Йорк
3.Визначити до якої частини материка належать географічні об'єкти:
Великий Бар'єрний риф, Австралійська затока,
о. Тасманія, затока Карпентарія,
Коралове море, Арафурське море,
затока Географа, м. Північно-західний
2. Практична робота № 8 Позначення об'єктів на контурній карті.(завд .2,3)
Завдання. Продовжити характеристику географічного положення материка,
працюючи за типовим планом.
Група 1. Розташування материка щодо екватора, тропіків, нульового і 180 меридіанів.
Група 2. В яких кліматичних поясах і природних зонах він розташований?
Група 3. Розташування щодо інших материків. Площа материка.
Група 4. Протяжність материка в кілометрах з півночі на південь та із заходу на схід.
5. Фізкультхвилинка.
Ми географи дослідники малі
Любим крокувати по Землі. -
На захід, на схід поглядаєм,
На північ і південь аж присідаєм.
Налларбор рівнину зустріли
І гору Косцюшко підкорити зуміли.
У річці Муррей плавати хотілось,
Та вже дуже потомились,
Тому за парти ми сідаємо
І знову в подорож рушаємо.
6. Завдання. Проаналізувати особливості геологічної, тектонічної будови материка.
Учні працюють над завданнями, користуючись опорними схемами, атласами, матеріалами підручника.
Група 1 «Тектоніки». Чому на материку відсутні землетруси?
Група 2 «Рельєфознавці». Чому Австралія — найнижчий материк нашої планети?
Група 3 «Геологи». Чому для Австралії характерна «золота лихоманка»?
Група 4 «Альпіністи». Чому гори на сході Австралії невисокі, всього 800 – 1000м ?
ІV. Етап контрольно-оцінювальний
1. Прийом «Хто швидше»(заповнення таблиці)
Ознаки порівняння |
Австралія |
Африка |
Тектонічна будова |
|
|
Плоскогір’я |
|
|
Низовини |
|
|
Гори |
|
|
Область складчастості |
|
|
1. Прийом «Аукціон»
Хто більше запам'ятав географічних об'єктів Австралії.
2. Рольова гра «Зустріч з менеджером туристичної фірми»
Завдання. Зацікавити туристів особливостями континенту
3. «Плутанина». Визначте зайве, знайдіть помилку:
а) відкривачі й дослідники Австралії: Вілен Янсон, Джеймс Кук, Фернан Магеллан;
б) Австралія — найпосушливіший, найменший, найжаркіший континент;
в) в основі материка лежить Австралійська платформа, землетруси характерні лише для сходу
континенту;
г) з півночі на південь, на заході континенту простягнувся Великий Вододільний хребет;
д) Австралія — материк, бідний на паливні корисні копалини
V. Етап рефлексії
1. Прийом «Прес-конференція»
Чи цікавою була подорож? Про що хотілось ще дізнатись?
Вона знаходиться під нами,
І ходять там, напевно, догори ногами,
Там навпаки всі пори року:
Там в жовтні розквітають гори,
А в лютому палає літо
І дощ не ллється як з корита.
Там протікають без води
В пустелях ріки,
І називають жителі їх «кріки».
Про це на наступному уроці. До нових подорожей.
2. Учні, які найкраще працювали на уроці, отримують значки «Кращий знавець Австралії».
VI. Домашнє завдання
1.Опрацювати відповідний параграф.
2. Підготувати повідомлення (III рівень).
3. Скласти кросворд за темою і домашнього завдання (IV рівень)
КАРТКИ
Іспанський мореплавець Луї Торрес(1606р.) – відкрив східне узбережжя Австралії
та оголосив відкриті землі володінням Великої Британії, відкрив Великий Барєрний риф.
Голландський мореплавець Вілем Янсзон (1606р.) – дістався південних берегів Австралії,
Відкрив острів на південь від Австралії. Довів,Що материк дійсно існує, відкрив ділянку узбережжя Нової Зеландії
Голландський мореплавець Абель Тасман (1642-1644рр.) проплив вузькою протокою вздовж південного берега Нової Гвінеї. Довів, що Нова Гвінея – це острів, а на південь від нього пролягає невідома Земля.
Англійський мореплавець Джеймс Кук (1770р.)- висадився на західному узбережжі півострова Кейп-Йорк. Став першим європейцем, який дістався австралійських земель. Назвав відкриті землі
Новою Голландією.
Англійські мореплавці (1788р.) – обійшли навколо Австралії, відкрили протоку, запропонували сучасну назву.
Англійські дослідники Метью Фліндерс і Джордж Басс (1797-1798 рр.) – заснували перше англійське поселення як колонію каторжників.
Великий Бар'єрний риф, Австралійська затока,
о. Тасманія, затока Карпентарія,
Коралове море, Арафурське море,
затока Географа, м. Північно-західний
Великий Бар'єрний риф, Австралійська затока,
о. Тасманія, затока Карпентарія,
Коралове море, Арафурське море,
затока Географа, м. Північно-західний
Великий Бар'єрний риф, Австралійська затока,
о. Тасманія, затока Карпентарія,
Коралове море, Арафурське море,
затока Географа, м. Північно-західний
Великий Бар'єрний риф, Австралійська затока,
о. Тасманія, затока Карпентарія,
Коралове море, Арафурське море,
затока Географа, м. Північно-західний
Крайні точки
мис Байрон мис Стіп-Пойнт мис Південно-Східний мис Йорк
Група 1.
Розташування материка щодо екватора, тропіків, нульового і 180 меридіанів.
Група 2.
В яких кліматичних поясах і природних зонах він розташований?
Група 3.
Розташування щодо інших материків. Площа материка.
Група 4.
Протяжність материка в кілометрах з півночі на південь та із заходу на схід.
Група 1
«Тектоніки». Чому на материку відсутні землетруси?
Група 2
«Рельєфознавці». Чому Австралія — найнижчий материк нашої планети?
Група 3
«Геологи». Чому для Австралії характерна «золота лихоманка»
Група 4
«Альпіністи». Чому гори на сході Австралії невисокі, всього 800 – 1000м ?
«Плутанина»
Визначити зайве:
а) відкривачі й дослідники Австралії: Вілен Янсон, Джеймс Кук, Фернан Магеллан;
б) Австралія — найпосушливіший, найменший, найжаркіший континент;
в) в основі материка лежить Австралійська платформа, землетруси характерні лише
для сходу континенту;
г) з півночі на південь, на заході континенту простягнувся Великий Вододільний хребет;
д) Австралія — материк, бідний на паливні корисні копалини.
«Плутанина»
Визначити зайве:
а) відкривачі й дослідники Австралії: Вілен Янсон, Джеймс Кук, Фернан Магеллан;
б) Австралія — найпосушливіший, найменший, найжаркіший континент;
в) в основі материка лежить Австралійська платформа, землетруси характерні лише
для сходу континенту;
г) з півночі на південь, на заході континенту простягнувся Великий Вододільний хребет;
д) Австралія — материк, бідний на паливні корисні копалини
«Плутанина»
Визначити зайве:
а) відкривачі й дослідники Австралії: Вілен Янсон, Джеймс Кук, Фернан Магеллан;
б) Австралія — найпосушливіший, найменший, найжаркіший континент;
в) в основі материка лежить Австралійська платформа, землетруси характерні лише
для сходу континенту;
г) з півночі на південь, на заході континенту простягнувся Великий Вододільний хребет;
д) Австралія — материк, бідний на паливні корисні копалини.
«Плутанина»
Визначити зайве:
а) відкривачі й дослідники Австралії: Вілен Янсон, Джеймс Кук, Фернан Магеллан;
б) Австралія — найпосушливіший, найменший, найжаркіший континент;
в) в основі материка лежить Австралійська платформа, землетруси характерні лише
для сходу континенту;
г) з півночі на південь, на заході континенту простягнувся Великий Вододільний хребет;
д) Австралія — материк, бідний на паливні корисні копалини.
Ознаки порівняння |
Австралія |
Африка |
Тектонічна будова |
|
|
Плоскогір’я |
|
|
Низовини |
|
|
Гори |
|
|
Область складчастості |
|
|
Ознаки порівняння |
Австралія |
Африка |
Тектонічна будова |
|
|
Плоскогір’я |
|
|
Низовини |
|
|
Гори |
|
|
Область складчастості |
|
|
Ознаки порівняння |
Австралія |
Африка |
Тектонічна будова |
|
|
Плоскогір’я |
|
|
Низовини |
|
|
Гори |
|
|
Область складчастості |
|
|
Ознаки порівняння |
Австралія |
Африка |
Тектонічна будова |
|
|
Плоскогір’я |
|
|
Низовини |
|
|
Гори |
|
|
Область складчастості |
|
|