Урок "Безпека вдома"

Про матеріал
Мета уроку: ознайомити учнів із правилами безпечної поведінки вдома; формувати вміння і навички, що допоможуть уникнути побутових небезпек за відсутності батьків; спонукати учнів до виконання правил поведінки вдома; виховувати обережність, уміння діяти розсудливо в різних життєвих ситуаціях, бажання тримати оселю в порядку і чистоті.
Перегляд файлу

Я ДОСІДЖУЮ СВІТ, 1 КЛАС

Тема. Безпека вдома

Мета: ознайомити учнів із правилами безпечної поведінки вдома; формувати вміння і навички, що допоможуть уникнути побутових небезпек за відсутності батьків; спонукати учнів до виконання правил поведінки вдома; виховувати обережність, уміння діяти розсудливо в різних життєвих ситуаціях, бажання тримати оселю в порядку і чистоті.

Обладнання: ілюстрації до казок, предметні малюнки, іграшки, вогнегасник, відеоматеріал, аудіо матеріал, мультимедійна установка, магнітофон.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід   уроку

  1.      Організаційний момент (слайд 1)

Нумо, діти, підведіться,

До гостей всі поверніться,

Гостям чемно поклоніться,

Один одному всміхніться!

Пролунав уже дзвінок –

Починаємо урок.

  1.  Актуалізація опорних знань (слайд 2)

ХТО ДЕ ЖИВЕ?

Білка селиться в дуплі, 

Їжачисько - у кублі, 

Вепр - у хащах верболозів, 

А ведмідь - в глухім барлозі. 

Люди селяться в містах 

І в зелених селах, 

І живуть вони ось так – 

У людських оселях.                    (Олег Орач)

  • Які тварини згадуються у вірші? (Білка, їжачисько, вепр, ведмідь)
  • Назвіть де живе кожна з них? (Білка в дуплі,  їжачисько - у кублі, 

Вепр - у хащах верболозів, ведмідь - в глухім барлозі) 

  • Де живуть люди? (В містах і селах)
  • Що таке людська оселя? (Будинки, хати)

IIІ. Мотивація навчальної діяльності (слайд 3)

  •         Кожен будинок - це не просто дах і стіни. Вдома поряд з нами знаходиться багато корисних речей, які полегшують наше життя, роблять його більш цікавим. Дуже важливо навчитися правильно використовувати ці речі, щоб не нашкодити собі та іншим. У кожному будинку є місця, де бігати і гратися небезпечно. Розгляньте малюнок. Які приміщення є в цьому будинку? (Вітальня, їдальня, спальня, кухня, ванна, балкон, гараж, підвал)

 Робота в групах

  1. Чому кухня – це небезпечне місце для ігор і розваг?  (слайд 4)
  2. Чому не можна гратися на балконі? (слайд 5)
  3. Чому не можна заходити без дозволу у підсобні приміщення: підвал, гараж, комору? (слайд 6)
  4. Чому потрібно дотримуватися порядку в оселі? (слайд 7)

IV. Повідомлення теми та мети уроку

Послухайте уважно вірш і скажіть, яка пригода трапилася з хлопчиком.

Один удома (слайд 8)

Сьогодні мама зранку

Пішла у магазин,

А синові сказала:

  •         Побудеш сам - один.

    А ще тебе я прошу:

Помий, будь ласка, посуд,

І яблука в корзинку

Склади й постав під стінку.

Закрий у ванній кішку,

Щоб не було біди,

І по обіді в ліжко

Сестричку поклади.

Отак сказала мама

    І десь пішла собі,

А в сина переплуталось

Усе у голові. (слайд 9)

Він посуд склав під стінкою,

Накрив його корзинкою.

Гарячою водою всі яблука помив,

Сестричку, бідолашку, у ванній зачинив.

І вкрай намучив кішку, заштовхуючи в ліжко.

  •         Так, справді дуже важко, коли ти сам-один,

Коли надовго мама іде у магазин.

  •     Що ж трапилося з хлопчиком? (Залишився вдома один. Переплутав завдання мами.)

Вправа "Мікрофон” 

  •              Розкажіть, чим ви займаєтеся, коли залишаєтеся вдома самі.
  •             Сьогодні ми поговоримо про безпечну поведінку вдома.

V. Вивчення нового матеріалу

  1.     Обережно, гострі предмети!  (Слайд 10)

а)  Робота над загадками

  •         Речі, про які зараз піде мова - наші помічники, вони допомагають людині. Відгадайте про них загадки!
  • Гостре лезо маю - все ним нарізаю. ( Ніж) (Слайд 10.1)
  • Іншим шиє, сама гола. (Голка)  (Слайд 10.2)
  • Їла, їла дуб-дуб, поламала зуб-зуб. (Пилка) (Слайд 10.3)
  • Молоток стук-стук - забиває у стіні металевий сук. (Цвях) (Слайд 10.4)
  • Два кільця,два кінця,  посередині - цвяшок. (Ножиці) (Слайд 10.5)
  •         Молодці! Усі загадки відгадали.
  •         Чи можуть бути небезпечними  ці предмети вдома?
  •         Які ще гострі та колючі предмети ви знаєте?
  •         Ножі, ножиці, голки, спиці, виделки, сокири, пили, кнопки, цвяхи, шило, скло –  для вас небезпечні речі. Ваші маленькі рученята ще не вміють шити, різати або майструвати. Тому існує небезпека вколотися голкою, порізатися ножем. Цими предметами можна користуватися лише в присутності дорослих і їхнього дозволу. Самовільно брати ці небезпечні предмети не можна.

Запам’ятайте: всі гострі, колючі і ріжучі предмети треба класти на своє місце.

б) Правила користування гострими предметами

  •         Яких же правил потрібно дотримуватися, щоб ці предмети залишалися безпечними?
  •         Не брати ріжучі та колючі предмети без дозволу дорослих.
  •         Ніколи не користуватися незнайомими предметами.
  •         Усі гострі предмети та ті, що колють і ріжуть, потрібно обов’язково класти на свої місця.

2. Незнайомі люди  (Слайд 11)

а) Аналіз казкових ситуацій  (Телефонний дзвінок)

  •         Вибачте, я отримала повідомлення, які надійшли на мій телефон. Давайте прочитаємо їх і довідаємося, що ж трапилося.

Повідомлення 1

«Діти, допоможіть! Котик - братик мене не чує, забрала мене Лиска за кленові ліса, за круті гори, за бистрі води. Допоможіть!»

  • Діти від кого це повідомлення? ( Від Півника)
  • З якої він казки? ( « Котик і Півник») (Слайд 11.1)
  •    А що з ним трапилось і чому? ( Півник був неслухняний, відкрив вікно для лисиці, от вона його й забрала).

Повідомлення 2

  •         А ось ще одне повідомлення: « Любі друзі, допоможіть. Нас семеро, ми дуже маленькі і потрапили у біду. Сірий Вовк хоче нас з'їсти».
  •         А це повідомлення від кого? ( Від маленьких козенят)
  •         З якої вони казки? (Вовк та семеро козенят) (Слайд 11.2)
  •         А як ви думаєте, чому маленькі Козенята потрапили в біду? (Тому, що вони не послухалися своєї мами і відкрили двері Вовку)

б) Висновок

  •         Діти, що спільного між героями цих двох казок? (Впустили до будинку незнайомих.)
  •         Отже, запам’ятайте правило: (Слайд 11.3)

Якщо ви самі вдома,

То запам’ятайте:

Людям  незнайомим

Дверей не відчиняйте!

  1. Електроприлади (Слайд 12)

а) Бесіда

- Електричні прилади можуть спричинити пожежу або травмувати людину електричним струмом.

- Які ви знаєте електричні прилади? (Слайд12,1 )

- Електричними приладами треба вміти користуватися і, звичайно, робити це з дозволу дорослих.

б) Перегляд мультиплікаційного фільму «Уроки обережності від тітоньки Сови»

  • Діти, вам подобається дивитися мультфільми?
  • Тоді я вам пропоную познайомитися з хлопчиком на ім’я Непослух і подумати, про які правила безпеки вдома йдеться у ньому.

Перегляд фрагменту мультфільму «Електроприлади»

  • Так про які правила йшла мова у мультфільмі? (Правила користування електроприладами)

в) Гра «Продовж речення» (Слайд 13)

  • Давайте пригадаємо правила безпечної поведінки з електроприладами.
  • 1. (Слайд 13,1)  Користуватися електроприладами можна тільки з дозволу і під наглядом ….дорослих.(Слайд 13,2)
  1. (Слайд 13,3) Не можна торкатися пальцями оголених …  дротів.

(Слайд 13,4)

3. (Слайд 13,5)Включати електроприлади в розетку можна тільки    сухими руками. (Слайд 13,6)

4. (Слайд 13,7)Після користування електроприлад треба …вимкнути. (Слайд 13,8)

5. (Слайд 13,9) Якщо прилад загорівся не можна гасити вогонь  … водою. (Слайд 13,10)

6. (Слайд 13,11)Не можна засувати в розетку … цвяхи, голки. (Слайд 13,12)

4.  Фізкультхвилинка (Слайд 14)

Хлопчики й дівчатка,

Колони підрівняйте!

Розминку – веселику

Зі мною починайте!

Раз – підняти руки в гору.

Два – нагнутися додолу.

Три, чотири – рівно встати –

Будем знов розпочинати!

Руки в боки – руки так,

Руки в гору – як вітряк.

Раз – нагнулись, два – нагнулись,

Кругом себе повернулись,

Раз – присіли, два -  присіли

І на місце тихо сіли.

5. Пожежна безпека(Слайд 15)

а) Сценка «Сірники»

Музика «Маша»

Марійка:  Ой, а що це я знайшла?  (Показує сірникову коробку).
Ти дивись! Яка гарна коробочка! Треба подивитися, що там всередині...
Зайчик : А може, не треба? Ми ж не знаємо, що це таке!

(До гурту підходить Ведмідь.)
Марійка: Мішка, поглянь, що ми знайшли!

Зайчик:  Поясни нам, що воно таке.
Ведмідь: . Це - сірники. Для дітлахів це небезпечна річ! Тільки дорослим можна ними користуватись. А в невмілих руках вони  можуть привести до пожежі. Зрозуміло?
Зайчик: Так! Зрозуміло!

Марійка: Ми їх не будемо  чіпати.(Забирає сірники)

Ведмідь: Гаразд. (Йде)

Марійка:  У невмілих руках може й так!.. А у мене руки  вмілі!  Треба запалити!

Зайчик:  Не чіпай сірників! Ти ж слово дала Ведмедю. Я так боюся вогню!..

Марійка: Який же ти боягуз!  А я хоробра! (Сміється з зайчика, грається сірниками).

Танок вогників  Музика «Вогники» (Слайд 16)

Марійка:  Ой-ой-ой! Горить моя гарна сукня!

Зайчик:  Ой-ой-ой! Моє хутро горить!

Марійка:  Оселя  горить!  Допоможіть!  Рятуйте!

У оселю  вбігає  Ведмідь з вогнегасником.

  • Слухайте усі, малі й великі,

                    Щоб вогонь вам не приніс біди,

                    Правила пожежної безпеки

                    Треба всім виконувать завжди.

б) Правила поведінки під час пожежі (Слайд 17)

-    Яку небезпеку приховують у собі сірники? (Можуть спричинити пожежу) (Слайд 17.1)

  • Якщо в помешканні виникла пожежа, то спробуйте залити малий вогонь водою, затопити його, або накинути на нього ковдру. (Слайд 17.2)
  • Коли не вдалося загасити полум'я, кличте на допомогу дорослих, або повідомте службу порятунку за номером «101» (Слайд 17.3)
  • Якщо пожежа поширюється - вибиратися треба повзком щонайближче до підлоги, бо там менше диму, притискаючи при цьому вологу серветку до рота. (Слайд 17.4)
  • Який висновок ми можемо зробити?
  • Гратися з сірниками - заборонено! (Слайд  17.5)

6.   Обережно, ліки! (Слайд 18)

а) Перегляд фрагменту мультфільму «Уроки обережності від тітоньки Сови. Обережно, ліки! »

  • Подивіться уважно мультфільм і скажіть, про які правила безпеки вдома йдеться у ньому.

Мультфільм «Ліки»

б) Правила поведінки з ліками

  •         Чому з Непослухом сталася біда? ( Вирішив самостійно лікуватись. Прийняв багато ліків.) (Слайд 18.1)
  •         Яких правил потрібно дотримуватись, щоб не отруїтись?
  •     Не можна самому брати ліки з домашньої аптечки. (Слайд 18.2)
  •     Не приймати  багато  ліків, бо  можна отруїтись.  (Слайд 18.3)
  •     Не можна самостійно лікуватися, треба викликати лікаря за телефоном 103. (Слайд 18.4)

7.  Обережно, газ (Слайд 19)

а) Вірш «Обережно з газом!»

Мама донечці – малечі

Варить кашу кожний вечір.

І говорить їй щоразу:

« Обережно, доню, з газом!

Витік газу небезпечний,

Газ отруйний, і до речі,

Навіть від іскринки газ

Може вибухнути враз.

Від його вогню -  пожежі …

Будь уважна з ним - без межі!

Будь обачна з ним завжди!

І не станеться біди»

б) Висновки

  • Не залишати без нагляду газову плиту (Слайд 19.1)
  •  Не сушити одяг над вогнем . (Слайд 19.2)
  • Не користуватися сірниками, якщо чуєш запах газу(Слайд 19.3)
  • Не вмикати світло, якщо чуєш запах газу (Слайд 19.4)
  • Зателефонуй до газової служби 104. (Слайд 19.5)

VІ. Закріплення вивченого матеріалу (Слайд 20)

Робота в групах

1..Знайди на малюнку те, що може уразити струмом. (Слайд 20.1)

  • Телевізор, електрочайник,  холодильник (Слайд 20.2)

2.Знайди на малюнку те, що може спричинити пожежу. (Слайд 21)

  • Сірники, свічка, запальничка (Слайд 21.1)

3.Знайди на малюнку те, що може залити підлогу в оселі. (Слайд 22)

  • Умивальник, душ (Слайд 22.1)

4.Знайди на малюнку те, чим можна порізатися або вколотися. (Слайд 23)

  • Ножиці, голка, ніж, пилка (Слайд 23.1)

VІІ. Підсумок уроку (Слайд 24)

Гра « Так чи ні?» (Слайд 10.1)

  •     Будь-який електроприлад не можна залишати ввімкненим без нагляду. (Так)
  •     Дорослих немає вдома, і ти пішов на балкон грати  у м’яч.  (Ні)
  •     Якщо захворів, візьми самостійно ліки в аптечці. (Ні)
  •     Якщо електроприлад загорівся, не можна гасити вогонь водою. (Так.)
  •     Усі гострі предмети та ті, що колють і ріжуть, можеш сміливо брати до рук. (Ні)
  •     Якщо незнайома людина дзвонить у двері - відчини: будь гостинним. (Ні)
  •     Гратися з сірниками заборонено.(Так)
  •     Порядок у домі потрібен лише для краси? (Слайд 24.1) (Ні)

 Пам’ятайте! (Слайд 24.2)

Порядок у будинку потрібен не лише для краси, але й для безпеки!

docx
Додано
7 лютого 2021
Переглядів
1110
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку