Урок "Безсполучникове складне речення"

Про матеріал
Матеріал на урок української мови в 9 класі на основі речень із творів Тараса Шевченка.
Перегляд файлу

Тема. Безсполучникове складне речення: смислові відношення між його частинами.

  Мета: поглибити в учнів знання про безсполучникове складне речення; ознайомити з основними ознаками, смисловими відношеннями між частинами безсполучникових складних речень; розвивати вміння знаходити ці синтаксичні конструкції в тексті, правильно інтонувати безсполучникові складні речення, аналізувати будову їх і смислові відношення в них; на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу плекати почуття поваги й любові до творчості

Т. Г. Шевченка.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форма уроку: урок-погляд у літературу.

Обладнання: ноутбук, інтерактивна дошка, «Кобзар», підручник.

                              Перебіг уроку                                               Епіграф

                                                   Допоки є Шевченка мова,

                                                   То доти  Україна є…

 

Організаційний   момент.  «Психологічна  настанова».

Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на урок і на цілий день. Для того щоб впоратися із завданнями на уроці, будьте старанними. Завдання наші такі:

  • Не просто слухати, а чути.
  • Не просто дивитися, а бачити.
  • Не просто відповідати, а міркувати.
  • Дружно і плідно працювати.

Ознайомлення школярів із темою,метою,епіграфом уроку.

Актуалізація  опорних знань.

«Броунівський рух»( учні підводяться і кожен розповідає,що запам’ятав з попередньої теми:складне речення,особливості складносурядного  і складнопідрядного речень).

Спостереження на основі тексту.(Спроєктований на інтерактивну дошку). Прочитайте текст. Визначте стильову належність. Проаналізуйте синтаксичну будову,які речення переважають у тексті.

Реве та стогне Дніпр широкий,

Сердитий вітер завива,

Додолу верби гне високі,

Горами хвилю підійма.

І блідий місяць на ту пору

Із хмари де-де виглядав,

Неначе човен в синім морі,

То виринав,то потопав.

Ще треті півні не співали,

Ніхто нігде не гомонів,

Сичі в гаю перекликались,

Та ясен раз у раз скрипів.

Випишіть безсполучникове речення. Визначте  граматичні основи.

Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної  роботи з теми. Запис  речень у зошити.

Плаче стара мати,плаче жінка з діточками в нетопленій хаті.(«Ой три шляхи широкії»).

Тече вода в синє море,та не витікає, шука козак свою долю,а долі немає.(«Думка»).

Сонце заходить,гори чорніють,пташечка тихне,поле німіє,радіють люде…(«Сонце заходить,гори чорніють…»).

Завили пси надворі,зареготалися псарі…(«Марина»).

Поглянув я на ягнята – не мої ягнята.(«Мені тринадцятий минало»).

Минають дні,минають ночі,минає літо.(«Минають дні…»).

Вставало сонце з-за могили,раділи люде,встаючи.(«У казематі»).

Сем’я вечеря коло хати,вечірня зіронька встає.(«Садок вишневий коло хати»).

Дивлюсь:твоя,мій брате,мати чорніше чорної землі іде,з хреста неначе знята…(М.Костомарову. «Веселе сонечко ховалось…»).

Я сьогодні забарилась:батько занедужав.(«Гайдамаки»).

Защебетав соловейко – пішла луна гаєм.(«Причинна»).

Зійде сонце – утру сльози(«Вітре буйний…»).

  • З’ясуйте, що є засобом зв’язку в безсполучникових складних реченнях.
  • Накресліть схеми речень.

Складання асоціативної павутинки.

Уявіть себе безсполучниковим  реченням. Що ви собою представляєте, на які найважливіші елементи варто звернути увагу, щоби вас розпізнати?

Учні працюють у зошитах. Один дев’ятикласник на дошці зображує уявлення про речення.

                                            

Колективне опрацювання теоретичного матеріалу підручника.

Графічний диктант. Визначити ,з якого твору уривок,зобразити схеми почутих речень.

Умовк кобзар,сумуючи:щось руки не грають(«Тарасова ніч»).

[    ]: [   ]. (Пояснювальні.)

Не прийнялись три ясени,тополя всихала,повсихали три явори,калина зов’яла(«Ой три шляхи широкії»).

[   ] ,[   ],[   ],[   ].(Одночасності.)

Палають села,города,ридають люди,виють звірі і за Тоболом у Сибірі в снігах ховаються(«У Бога за дверима лежала сокира»).

[   ],[   ],[   ].(Послідовності.)

Обернувся я на хати – нема в мене хати!(«Мені тринадцятий минало»).

[  ] – [  ]! (Протиставлення,різка зміна подій.)

Творча хвилинка. Робота в групах.

Скласти кілька безсполучникових речень на тему: «Над чим змушує замислитись Тарасова творчість?».

Підсумування. Рефлексія.

Вправа «Незакінчене речення».

Сьогодні на уроці я довідався…,з’ясував…,усвідомив…

Я знав,але… .

Мені урок був корисним тим,що…

Слова епіграфа зрозумілі,бо…

Оцінювання(самооцінювання, взаємооцінювання, оцінка вчителя).

Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал підручника, виписати 5 безсполучникових речень із творів Т. Шевченка. За бажанням створити відеоролик до творчості Кобзаря, використовуючи вивчений тип речень.

 

docx
Додав(-ла)
Кучірка Леся
Додано
25 квітня 2023
Переглядів
459
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку