Тема: Безсполучникове складне речення. Смислові відношення між
частинами безсполучникового складного речення.
Мета:ознайомити учнів з основними ознаками, смисловими відношеннями
між частинами безсполучникових складних речень;
розвити вміння знаходити ці синтаксичні конструкції у висловлю-
ваннях, правильно інтонувати їх, аналізувати будову безсполучни-
кових складних речень, смислові відношення в них;
на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
виховувати в учнів любов до ближнього.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Епіграф уроку: Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра.
Л. Забашта
Перебіг уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
Розповідь і осмислення притчі про тисячу дзеркал.
Притча про тисячу дзеркал
Це було в Індії багато років тому. Одного разу пес забіг сходами до священного храму, і опинився в кімнаті, прикрашеній тисячею дзеркал. Роздивившись навколо, він побачив тисячі псів. Злякався цього видовища, оскалив зуби, піджав хвоста і вискочив із храму. Ніколи більше пес не переступав порогу цієї споруди.
Через місяць до цього ж храму випадково забіг інший пес. Він теж піднявся сходами. Теж опинився в кімнаті з дзеркалами. Побачив там тисячі миролюбно налаштованих псів. І покинув цей храм із впевненістю, що у світі дуже багато добрих собак.
А щоб приступити до вивчення нової теми, я б хотіла її прорекламувати, а ви на основі моєї реклами спробуєте сформулювати тему сьогоднішнього уроку.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
Реклама безсполучникового складного речення.
Ти енергійний? Ти любиш спілкуватися? Прагнеш бути вільним у своїх думках? Тобі набридли речення, у яких ти ніяк не можеш визначити сполучник, і ти заплутався у видах підрядних частин? Тоді твій вибір — безсполучникове речення!
Складні безсполучникові речення емоційніші, інтонаційно багатші, ніж складносурядні та складнопідрядні. Тому вони найчастіше вживаються в розмовному та художньому стилях. Це те, чим ми користуємося щодня. Запам’ятай прості правила і не мучся з тим, який сполучник використати, щоб побудувати правильно речення!
Знати |
Вміти |
Яке речення є безсполучниковим; Які частини у безсполучниковому реченні є однотипними, а які – різнотипними. Які змістові відношення між частинами БСР. Які розділові знаки вживаються у БСР. |
Визначати безсполучникові речення. Розрізняти однотипні й різнотипні частини безсполучникових речень. Пояснювати змістові відношення в безсполучникових реченнях. Правильно інтонувати безсполучни-кові речення. Вживати розділові знаки у БСР. |
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Ви повинні уважно прочитати речення, з’ясувати види підрядних частин і знайти ті речення, види яких визначені неправильно.
Речення |
Вид підрядної частини |
Із гордістю сина кажу я про те, що мати мені Україна. (М. Луків) |
СПР з підрядним означальним (з підрядним з’ясувальним) |
Духовність – то озонова пелюстка, що так бережно огортає планету і не дає зруйнувати життя (О. Гончар) |
СПР з підрядним з’ясувальним (Означальне) |
Дерево міцне корінням, а людина – друзями. |
СПР з підрядним мети |
Зло подоланне, бо правда завжди проти зла. |
СПР з підрядним причини |
Ми з дороги правди не звернем, хоч не раз бували і під конем. |
СПР з підрядним порівняльним. (допустове) |
IV. Сприймання і засвоєння навчального матеріалу
Безсполучниковим складним реченням називається таке речення, частини якого поєднані в одне змістове й синтаксичне ціле без сполучників і сполучних слів, а лише за допомогою інтонації.
Смислові відношення між частинами БСР:
Безсполучникові складні речення поділяються на речення:
1) з однорідними частинами
2) з неоднорідними частинами
Вправа 322
І пара - виписати БСР з однотипними частинами
ІІ пара - виписати БСР з різнотипними частинами
Визначити смислові відношення між частинами БСР.
Випадок, вимова, виразний, вірші, завдання, одинадцять, ознака, помилка, черговий, читання, каталог, дефіс, порядковий, простий, йогурт, течія.
Щоб наше мовлення було правильним, ми маємо не забувати про культуру мовлення. Тому зараз пропоную провести вправу, яку називається «Антисуржик». У нашій місцевості він особливо популярний.
Закривати очі
Закривати вікно
Закривати двері
Закритий простір
Закривати світло
Заплющувати очі
Зачиняти вікно
Зачиняти(замикати) двері
Замкнений простір
Затуляти світло
Моральний кодекс людини
Серед поданих речень виберіть лише БСР, зробіть синтаксичний розбір виписаних речень:
• Cтався до людей так, як хочеш, щоб ставились до тебе.
• Робиш добро – не кайся, робиш зло – зла і сподівайся.
• Якщо ти байдужий до страждань інших, ти не заслуговуєш на звання людини.
• Нетерпимі часто платять дорого за те, що терплячим дістається безкоштовно.
• Берись дружно – не буде сутужно.
Робота біля дошки
Доповніть прислів’я та приказки. Визначити смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення.
• Життя як стерня: …
• Від гніву старієш - …
• Вік живи, …
• Шануй сама себе, …
Довідка:
Вік учись. Шануватимуть і люди тебе. Не пройдеш, ніг не поколовши. Від сміху молодієш. Збереш рясно.
Доберіть другу частину речень, щоб утворилося безсполучникове складне речення. Запишіть утворені речення.
1. Довго гулятимеш у холодну пору — [наслідок].
2. Мама засмагає, тато грає в шахи, [перелік].
3. Сьогодні не піду гуляти в парк: [причина].
4. Дорослі люблять спокій — [протиставлення].
5. Я знаю: [пояснення].
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Підготовка до ЗНО
Вправа на встановлення відповідності
Установіть відповідність між смисловими відношеннями та БСР
Смислові відношення |
Речення |
2. Складання опорної схеми
Приклади Інтонація Групи речень
Смислові відношення Визначення
Схеми (лінійна й структурна) Розділові знаки
3. Метод «Незакінчене речення»
- Безсполучникове складне речення – це…
- Прикладом безсполучникового речення є …
- Безсполучникове складне речення поділяється на 2 групи…
- Між частинами безсполучникового складного речення існують такі смислові відношення…
- Засобом зв’язку між частинами безсполучникового речення є …
- У таких реченнях вживаються розділові знаки, такі як…
VI. Підсумок уроку
Рефлексія
Оцінювання
VІI. Домашнє завдання
Знати теорію, написати міні-твір «Щастя дає друзів, нещастя їх перевіряє», використовуючи безсполучникові складні речення. За підручником – вправа
Повторіть види складних речень.
Тема: Безсполучникове складне речення. Смислові відношення між
частинами безсполучникового складного речення.
Мета:ознайомити учнів з основними ознаками, смисловими відношеннями
між частинами безсполучникових складних речень;
розвити вміння знаходити ці синтаксичні конструкції у висловлю-
ваннях, правильно інтонувати їх, аналізувати будову безсполучни-
кових складних речень, смислові відношення в них;
на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
виховувати в учнів любов до ближнього.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: смайлики, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал.
Епіграф уроку: Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра.
Л. Забашта
Перебіг уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
Розповідь і осмислення притчі про тисячу дзеркал.
Притча про тисячу дзеркал
Це було в Індії багато років тому. Одного разу пес забіг сходами до священного храму, і опинився в кімнаті, прикрашеній тисячею дзеркал. Роздивившись навколо, він побачив тисячі псів. Злякався цього видовища, оскалив зуби, піджав хвоста і вискочив із храму. Ніколи більше пес не переступав порогу цієї споруди.
Через місяць до цього ж храму випадково забіг інший пес. Він теж піднявся сходами. Теж опинився в кімнаті з дзеркалами. Побачив там тисячі миролюбно налаштованих псів. І покинув цей храм із впевненістю, що у світі дуже багато добрих собак.
А щоб приступити до вивчення нової теми, я б хотіла її прорекламувати, а ви на основі моєї реклами спробуєте сформулювати тему сьогоднішнього уроку.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
Реклама безсполучникового складного речення.
Ти енергійний? Ти любиш спілкуватися? Прагнеш бути вільним у своїх думках? Тобі набридли речення, у яких ти ніяк не можеш визначити сполучник, і ти заплутався у видах підрядних частин? Тоді твій вибір — безсполучникове речення!
Складні безсполучникові речення емоційніші, інтонаційно багатші, ніж складносурядні та складнопідрядні. Тому вони найчастіше вживаються в розмовному та художньому стилях. Це те, чим ми користуємося щодня. Запам’ятай прості правила і не мучся з тим, який сполучник використати, щоб побудувати правильно речення!
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Ви повинні уважно прочитати речення, з’ясувати види підрядних частин і знайти ті речення, види яких визначені неправильно.
Речення |
Вид підрядної частини |
Із гордістю сина кажу я про те, що мати мені Україна. (М. Луків) |
СПР з підрядним означальним (з підрядним з’ясувальним) |
Духовність – то озонова пелюстка, що так бережно огортає планету і не дає зруйнувати життя (О. Гончар) |
СПР з підрядним з’ясувальним (Означальне) |
Дерево міцне корінням, а людина – друзями. |
СПР з підрядним мети |
Зло подоланне, бо правда завжди проти зла. |
СПР з підрядним причини |
Ми з дороги правди не звернем, хоч не раз бували і під конем (П. Перебийніс) |
СПР з підрядним порівняльним. (допустове) |
IV. Сприймання і засвоєння навчального матеріалу
Безсполучниковим складним реченням називається таке речення, частини якого поєднані в одне змістове й синтаксичне ціле без сполучників і сполучних слів, а лише за допомогою інтонації.
Смислові відношення між частинами БСР:
Безсполучникові складні речення поділяються на речення:
1) з однорідними частинами
2) з неоднорідними частинами
Вправа
Серед поданих речень вибрати і записати те, яке найбільше сподобалось. Пояснити свій вибір. Визначити смислові відношення між частинами БСР.
Щоб наше мовлення було правильним, ми маємо не забувати про культуру мовлення. Тому зараз пропоную провести вправу, яку називається «Антисуржик». У нашій місцевості він особливо популярний.
Закривати очі
Закривати вікно
Закривати двері
Закритий простір
Закривати світло
Заплющувати очі
Зачиняти вікно
Зачиняти(замикати) двері
Замкнений простір
Затуляти світло
Моральний кодекс людини
Серед поданих речень виберіть лише БСР, зробіть синтаксичний розбір виписаних речень:
• Cтався до людей так, як хочеш, щоб ставились до тебе.
• Робиш добро – не кайся, робиш зло – зла і сподівайся.
• Якщо ти байдужий до страждань інших, ти не заслуговуєш на звання людини.
• Нетерпимі часто платять дорого за те, що терплячим дістається безкоштовно.
• Берись дружно – не буде сутужно.
Отже, дружній – який ґрунтується на дружбі, прихильності, взаємно доброзичливий, а дружний – який відбувається одночасно, злагоджено, спільно.
- Я буду називати іменники, а ви поєднайте їх з поданими паронімами.
Праця – дружна
Візит – дружній
Підтримка – дружня
Колектив – дружний
Тон - дружній
Бесіда – дружня
Робота біля дошки
Доповніть прислів’я та приказки. Визначити смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення.
• Життя як стерня: …
• Від гніву старієш - …
• Що на умі, …
• Шануй сама себе, …
Довідка:
Те на язиці. Шануватимуть і люди тебе. Не пройдеш, ніг не поколовши. Від сміху молодієш.
Доповніть речення другою частиною, з’ясуйте смислові зв’язки між першою та другою частинами. Роботу виконуємо за варіантами.
І варіант: Я знаю: минулого не повернуть.
Є золоте правило: що посієш, те й пожнеш.
ІІ варіант: Існує істина стара: людина починається з добра.
І досі згадую: у рідному селі так щемно пахло жито.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Хвилинка виразності
Прочитати виразно текст, правильно інтонуючи речення. Визначити в поданому уривку безсполучникові складні речення та смислові відношення в них.
2. Робота в парах
Вправа на встановлення відповідності
Установіть відповідність між смисловими відношеннями та БСР
Смислові відношення |
Речення |
3. Складання опорної схеми
Приклади Інтонація Групи речень
Смислові відношення Визначення
Схеми (лінійна й структурна) Розділові знаки
4. Метод «Незакінчене речення»
- Безсполучникове складне речення – це…
- Прикладом безсполучникового речення є …
- Безсполучникове складне речення поділяється на 2 групи…
- Між частинами безсполучникового складного речення існують такі смислові відношення…
- Засобом зв’язку між частинами безсполучникового речення є …
- У таких реченнях вживаються розділові знаки, такі як…
VI. Підсумок уроку
Рефлексія
Оцінювання
VІI. Домашнє завдання
Знати теорію, написати міні-твір «Щастя дає друзів, нещастя їх перевіряє», використовуючи безсполучникові складні речення. За підручником – вправа
Повторіть види складних речень.
Вправа на встановлення відповідності
Установіть відповідність між смисловими відношеннями та БСР
Смислові відношення |
Речення |
Вправа на встановлення відповідності
Установіть відповідність між смисловими відношеннями та БСР
Смислові відношення |
Речення |
Вправа на встановлення відповідності
Установіть відповідність між смисловими відношеннями та БСР
Смислові відношення |
Речення |
Вправа на встановлення відповідності
Установіть відповідність між смисловими відношеннями та БСР
Смислові відношення |
Речення |
Вправа на встановлення відповідності
Установіть відповідність між смисловими відношеннями та БСР
Смислові відношення |
Речення |
Вправа на встановлення відповідності
Установіть відповідність між смисловими відношеннями та БСР
Смислові відношення |
Речення |
Вправа на встановлення відповідності
Установіть відповідність між смисловими відношеннями та БСР
Смислові відношення |
Речення |
Вправа на встановлення відповідності
Установіть відповідність між смисловими відношеннями та БСР
Смислові відношення |
Речення |
Вправа на встановлення відповідності
Установіть відповідність між смисловими відношеннями та БСР
Смислові відношення |
Речення |