Урок "Безсполучникові складні речення та синонімічні конструкції" 9 клас

Про матеріал
Мета уроку: повторити відомості про безсполучникове складне речення, смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення та вживання розділових знаків; розвивати навички визначати основні ознаки, смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення, правильно ставити розділові знаки, дотримуватись правильного інтонування фразеологізмів, що мають будову безсполучникового складного речення, творчу, соціальну компетентності, аналізувати і порівнювати виражальні можливості безсполучникових складних речень із синонімічними синтаксичними конструкціями, використовувати безсполучникові складні речення у висловлюваннях розмовного та художнього стилів; виховувати почуття краси української мови, культуру мовлення.
Перегляд файлу

Дата: Клас: 9-Б

БСР та синонімічні конструкції

Мета уроку: повторити відомості про безсполучникове складне речення, смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення та вживання розділових знаків;

розвивати навички визначати основні ознаки, смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення, правильно ставити розділові знаки, дотримуватись правильного інтонування фразеологізмів, що мають будову безсполучникового складного речення, творчу, соціальну компетентності, аналізувати і порівнювати виражальні можливості безсполучникових складних речень із синонімічними синтаксичними конструкціями, використовувати безсполучникові складні речення  у висловлюваннях розмовного та художнього стилів;

виховувати почуття краси української мови,  культуру мовлення.

Обладнання. Опорні таблиці,  картки для заповнення, тексти віршованих творів, картки для індивідуальної роботи.

Тип уроку. Систематизація та узагальнення знань. 

Хід уроку

І Організація класу.

Сьогодні ми працюватимемо в групах, тому об’єднайтесь у четвірки і сядьте так, щоб усім було зручно.

ІІ Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.

Ви вже помітили, що безсполучникові складні речення нагадують складносурядні та складнопідрядні. Тому тема сьогоднішнього уроку «БСР та синонімічні конструкції»

ІІІ Актуалізація опорних знань учнів.

1.Клоуз-тест

Виконайте завдання, що має назву «Клоуз-тест». Вам необ­хідно продовжити речення одним словом.

І.Якщо частини складного безсполучникового речення вказу­ють на часову послідовність, то між ними ставиться...(кома)

2. Якщо у другій частині вказано на причину того, про що гово­риться у першій, то між ними ставиться...(двокрапка)

З.Якщо друга частина вказує на наслідок того, про що гово­риться у першій, то між ними ставиться...(тире)

  1. Якщо частини складного безсполучникового речення вказу­
    ють одночасність або часову послідовність, то між ними ста­-
    виться...(кома)
  2. Якщо частини складного безсполучникового речення менш
    пов'язані за змістом, дуже поширені, то між ними ставиться...(крапка з комою)
  3.  Якщо друга частина розкриває зміст першої, то між ними ста­-
    виться...(двокрапка)
  4.  Якщо в першій частині вказується на час того, про що гово­-
    риться в другій, то між ними ставиться...(тире)
  5. Якщо зміст обох частин протиставляється, то між ними ста­-
    виться...(тире)
  6. Якщо друга частина виражає висновок з того, про що гово­-
    риться у першій, то між ними ставиться..(кома).

 

  1. Якщо друга частина доповнює зміст першої, то між ними ста­-
    виться...(двокрапка)
  2. Якщо в першій частині вказується на умову того, про що гово­-
    риться в другій, то між ними ставиться...(тире)
  3. Якщо зміст обох частин зіставляється, то між ними ста­-
    виться...(тире)

 

2. Проблемна ситуація

Посперечалися два друга, коли один другому фільм переказував. «Машину повело — головний герой згубив шлях»,— захоплено тараторив Максим. «Максе, ну що ти, нічого ж зро­зуміти неможливо»,— зробив зауваження Юрко. Треба казати: «Оскільки машину повело, головний герой згубив шлях» або «Машину повело, і головний герой згубив шлях». Максим зди­вовано пожав плечима: «А хіба воно не одне й те саме?»

  •   А як ви вважаєте, хто має рацію?
  •   Для аргументації думки скористайтеся довідковим мате­
    ріалом.

Довідковий матеріал

Синонімічними є:

1) Безсполучникові складні речення зі значенням переліку дій, подій, явищ, що відбуваються одночасно або послідовно, і складносурядні речення з повторюваними чи неповторюваними сполучниками і (й), та (у значенні і) (Луки були пишні, ниви багаті, сади густі — І луки були пишні, і ниви багаті, і сади густі). Закінчилися канікули, і шкільне життя потекло звичним руслом.Закінчилися канікули, шкільне життя потекло звичним руслом;

2) Безсполучникові складні речення зі значенням протиставлення, зіставлення та складносурядні речення з протиставними сполучниками але, проте, зате, однак (Не кожному в руки щастя йде — від багатьох воно тікає (Г. Тютюнник) — Не кожному в руки щастя йде, проте від багатьох воно тікає);

3) Безсполучникові складні речення з часовими, умовними, наслідковими відношеннями між частинами та складнопідрядні речення з підрядними часу, умови, наслідку (Вдарили козаки веслами у воду — одскочив дуб од берега… (А. Кащенко) — Коли вдарили козаки веслами у воду, одскочив дуб од берега). Пройшов
дощ, і все зазеленіло.Коли пройшов дощ, усе зазеленіло;

 

4) Безсполучникові складні речення з причиновими й пояснювальними відношеннями і складнопідрядні речення з підрядними з’ясувальними, означальними, причиновими (І Юрине серце завмирає, він знає: це йому снилося вже не раз (Ю. Смолич) — І Юрине серце завмирає, він знає, що це йому снилося вже не раз).

У багатьох безсполучникових реченнях синтаксичні відношення не відповідають тим, що виражаються сполучниками сурядності й підрядності. Такі речення не мають синонімічних сполучникових речень (Голосами, небесами напилися далі, Десь копита оддзвеніли, одгули печалі, Тільки хмари, тільки небо та віків відлуння, Тільки тирси золотої тихе дивоструння (С. Тельнюк)).


3. Самостійна робота. Заповнити колонки таблиці « Безсполучникове складне речення»

Розділові знаки

кома, крапка з комою

двокрапка

тире

Смислові відношення

 

 

 

Інтонація

 

 

 

Сполучники, які можна вставити

 

 

 

Складні сполучникові речення, які синонімічні безсполучниковим

 

 

 

Самоперевірка. Перевірте результати заповнення з опорною таблицею

 

Розділові знаки

кома, крапка з комою

двокрапка

тире

Смислові відношення

одночасність, послідовність, сумісність

причина, пояснення, доповнення, додаткове повідомлення

протиставлення, умова, час, наслідок, висновок, швидка зміна подій

Інтонація

переліку

пояснювальна

зумовленості, зіставлення

Сполучники, які можна вставити

і (й), а (і), та

бо, тому що, що, через те що, а саме, оскільки

а, але, коли, якщо, як, ніби, так що

Складні сполучникові речення, які синонімічні безсполучниковим

складносурядні з єднальними сполучниками

складносурядні з підрядними з’ясувальними, обставинними причини

складносурядні з протиставними сполучниками, складнопідрядні з підрядними умовними, часовими, наслідковими, порівняльними

 

ІV Закріплення знань, вмінь та навичок.

  1.  Робота в парах. Скласти безсполучникове складне речення із синонімічних сполучникових, обґрунтувати вживання розділових знаків, накреслити схеми. Яке речення не можна перетворити у безсполучникове? Чому? Які речення – сполучникове чи безсполучникове – експресивні? Чому?

Складні сполучникові речення

Безсполучникові складні речення

Схеми

Місяць зайшов уже, й надворі панувала сіра літня темрява, а в небі блідо тремтіли зеленуваті вогні зірок.

 

 

Мені здається, що пейзажі у нас на Україні якої приголомшливої краси і величі.

 

 

Помагай старим, адже доведеться і тобі бути таким.

 

 

Вітерець дмухнув, і забриніли стебельця сіна.

 

 

Лише в труді живе людина, а без труда її нема.

 

 

Поле вступило у тінь, бо наплинули з обрію хмари.

 

 

Як батька покинеш, то й сам загинеш.

 

 

Як наставала весняна пора, садили ми тоненькі осокори.

 

 

 

3. Робота біля дошки. Доповніть прислів’я та приказки усіма можливими варіантами, поясніть розділові знаки. Як впливає інтонація речення на його розділові знаки? Визначити смислові відношення між частинами безсполучникового  складного речення. Зробити висновок, для яких жанрів художньої літератури властиві ці синтаксичні конструкції.

  • Баба з воза - …
  • Двадцять няньок - …
  • Багато знатимеш - …
  • Що на умі, …
  • Шануй сама себе, …
  • Всяк розумний по-своєму: …

5. Індивідуальна робота. Розставити розділові знаки у віршових уривках, пояснити їх вживання. Назвати  структурні і смислові особливості безсполучникових складних речень. Яка їх стилістична функція? Який поетичний уривок є зайвим? Відповідь обґрунтуйте.


І снився сон мені неначе

Десь у холодній чужині

Якийсь вигнанець гірко плаче

І заздрить мертвому мені.

                               О.Олесь.

  2. Грати словом долею грати.

 Різні в нього бувають майстри.

 Можна слово привчити на бровах стояти

 Чи кататись плескавчиком із гори…

                              Г.Світлична.

  3.Волошко  загадко велика.

В тобі є вічна таїна

Ти водночас і скромно дика

І незбагненно чарівна.

                              Д.Білоус.

  1.               По річках озерах багнах

Вічний галас вічний спів

Крик гусей качок і чапель

Зойк чайок і журавлів.

                               О.Олесь.

 

 

В усьому, що несе добро,

А не хорали і догмати,

Є сенс, є користь, є ядро,

Є мисль — душі сувора мати.

 

Краса буя — вона не спить,

Красу плюндрують — б'ється в муках,

Щоб хаос вічний лихоліть

У мудрих підкорить сполуках.

 

Не бійся чорних рівчаків

На стомленім її обличчі;

її безсмертя — біль і гнів,—

Мов виклик вічності у вічі.

 

Безбарвну формулу суцвіть

Знайди — й розквітне узбережжя,

Де в часі й просторі тремтить

Жива межа твого безмежжя.


 

6.Творчий диктант. Доповнити речення так, щоб утворилися безсполучникові складні речення (при цьому врахувати типи смислового зв’язку між частинами, поданими в дужках).

  • Мова наша є таємницею…(доповнення);
  • Дивуєшся дорогоцінності мови нашої…(пояснення);
  • Простежимо коріння української мови…(умова);
  • Людина створила мову…(протиставлення);
  • Святі слова (рідна мама і тато, рідна земля і рідна Україна, рідна мова і рідна школа) тримають нас на світі…(причина);
  • Отже, найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова…(причина).;
  1. Підсумковий тестовий контроль.

 1.У якому з правил щодо пунктуації безсполучникових складних речень допущена помилка?

А) якщо частини безсполучникових складних речень виражають одночасність, сумісність дій або їх послідовність і тісно пов’язані між собою за змістом, то між ними ставиться кома;

Б) якщо частини безсполучникових складних речень зберігають певну самостійність у змістовому відношенні, то між ними ставиться крапка з комою;

В) якщо зміст частин безсполучникових складних речень порівнюються чи протиставляються, то між ними ставиться двокрапка;

Г) якщо в першій частині безсполучникових складних речень вказується час дії, про яку говориться в другій, то між ними ставиться тире;

Д) двокрапка у безсполучникових складних реченнях ставиться тоді, коли наступна частина пояснює, розкриває зміст попередньої.

 2. Знайти правильну структурно-семантичну схему речення:

                     Ми цінуємо барвінок за його «лікарську допомогу» з нього виготовляють ліки від важких хвороб.

А) [  ],  [  ]. одночасність

Б) [  ]: [висновок  ].

В) [умова   ]  - [   ].

Г) [   ]: [ причина  ].

Д) [   ] – [   ]. Протиставлення

 

3.Знайти речення, у якому вживається двокрапка між частинами безсполучникових складних речень.

А) Надворі вже стемніло десь далеко на небі засяяла перша зірка.

Б) Не посадив жодного дерева за своє життя плати за чисте повітря.

В) Впаде мороз на яблуневий цвіт тоді залишимося без врожаю.

Г) По той бік гора по цей – друга.

Д) Я знаю кожній дитині потрібна турботлива увага батьків.

 

 4. Знайдіть серед речень «зайві» (не безсполучникові).

 А) Зашелести до мене барвінково, зорею надвечірньою зійди, у світ широкий проведи, моє пісенне материнське слово.

 Б) Весна веселая була: зазеленів вишневесенький садочок, пахучая фіалка розцвіла і звеселила свій куточок.

В) Посієш вчасно – вродить рясно.

Г) Високі береги, зеленувата вода, лози і верби попід скелями – все буде залите дивним гарячим сонцем.

Д) Тихесенько вітер віє, степи, лани мріють, між ярами над степами верби зеленіють.

 

  1. Яке речення є більш виразним, експресивним, образним?

А) Коли вітер повіяв по долині, пішла дібровою луна.

Б) Повіяв вітер по долині – пішла дібровою луна.

В) повіяв вітер по долині, і пішла дібровою луна.

 

V Підсумок уроку.

Оцінювання.

VІ Домашнє завдання.

 В. 278, 285.

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Григорівна Наталя
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додав(-ла)
Токарчук Ольга
Додано
6 лютого 2019
Переглядів
7466
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку