Урок брейн-ринг з української мови "Подорож в країну Мовознавства"

Про матеріал
Урок брейн-ринг з української мови після вивчення розділу "Фонетика.Графіка,Орфографія,Орфоепія".
Перегляд файлу

НВК «Гімназія № 11 — спеціалізована школа з поглибленим вивченням іноземних мов 1 ступеня —дошкільний навчальний заклад «Еврика» м. Кам’янського

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Брейн - ринг з української мови

«Подорож до країни Мовознавства»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                          Учитель української мови та літератури

                                                   Золотоноша Олена Вікторівна

 

 

 

 

 

 

 

                                      2018-2019 н. р.

 

 

 

 

 

Мета: збагачувати й удосконалювати знання учнів про мову, учити творчо мислити; розвивати вміння аналізувати, синтезувати й систематизувати слова, також розвивати зв'язне мовлення, виховувати повагу до рідної мови, дружбу, згуртованість, бажання змагатись і перемагати у чесній грі

 

Обладнання: Презентація з висловами  відомих людей про мову та її значення , цікава інформація про  мову, роздатковий матеріал.

 

Очікувані результати: розуміння учнями мови та усвідомлення ними важливості збереження рідної мови, шанобливого ставлення до неї. Формування вмінь розрізняти, аналізувати, класифікувати мовні факти, працювати з текстом, використовувати її  в самостійно створених  висловленнях , усних повідомленнях.

 

Умови гри: перед початком гри клас ділиться на 2 команди, які очолюють 2 капітани. У ході змагання команди набирають бали, виграє та, у якої кількість балів більша. По закінченні гри для команд передбачені нагороди (грамоти), а для найактивніших учасників – заохочувальні призи.

 

 Тип уроку: урок брейн-ринг.                                                                            

 

                                                                          Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми та мети.

ІІІ. Вступне слово вчителя.

Учитель. Діти! Сьогодні у нас незвичайний урок. Ви маєте можливість позмагатися за звання кращих знавців  мови. Проведемо його у формі брейн – рингу (Команди «Пізнайки» та «Розумнички»). Починаємо брейн-ринг. Щоб дізнатися, яка команда буде першою починати гру, вам треба відгадати загадку.

Без неї жити не можливо,

Для всіх людей вона важлива.

Без неї пісні не співати,

Без неї й слова не сказати.

 

         4. Робота з командами. 

 

                                             Завдання 1

                                Конкурс «Філологічна розминка»

Команда відповідає на запитання і  за кожну правильну відповідь отримує 1 бал. Починає та команда, яка відгадала загадку. 10 правильних відповідей -  10 балів.

 

Команда: «Розумнички»

 

1. Як називається частина слова без закінчення?

2. Назвіть три типи мовлення.

3. Скільки звуків у слові «кущ»?
4. Як називається частина тексту з нового рядка ?

5. Яка буква в українській мові не має відповідного звуку?

6. Назвіть слова з префіксом –прі-.

7. Назвіть одним словом словниковий склад мови.
8. Назвіть знак, що позначає тверду, роздільну вимову на межі приголосного й голосного
9. Список літер встановленого порядку .

10. Як називаються слова з протилежним значенням ?

 

 

Команда: «Пізнайки»

 

1. Частина слова, що стоїть перед коренем . 

2 . Назвіть головні члени речення .

3.  Скільки звуків у слові «ходжу»?

4. Як  називаються  слова, що однаково звучать, утворилися внаслідок випадкового збігу?

5. Як називається розділ науки про правильне написання слів ? 

 6. Визначте префікс у слові прекрасний .

7.Який  звук  є першим у слові «юшка»?

8.Як  називається  розмова  двох  осіб? 

9. Слово, близьке за значенням -це ?

10. Як називаються слова, що мають декілька лексичних значень?

 

 

                                                Завдання 2

                                  КОНКУРС «БИТВА СИНОНІМІЧНИХ РЯДІВ»

Згідно з «Коротким словником си­нонімів української мови», у якому розроблено 4279 синонімічних рядів, найбільше синонімів має слово «бити» — 45. Я ж пропоную командам ді­єслово «говорити». Отже, завдання таке: утвори­ти синонімічний ряд від поданого слова за 2 хвилини. За кожен варіант команда отримує 1 бал. 

Робота з залом: учням пропонується утворити синонімічний ряд до слова «бити»

 

                                                  Завдання 3

Гра «Термінологічна  ідентифікація».

Гравці обох команд одержують картки двох типів – перший тип карток містить певні лінгвістичні терміни, другий – їхні визначення.  Встановити відповідність між картками двох типів. Максимальна кількість балів-10.

 

ФОНЕТИКА

ТРАНСКРИПЦІЯ

СКЛАД

ГРАФІКА

РЕЧЕННЯ

НАГОЛОС

МИЛОЗВУЧНІСТЬ

СУФІКС

ПАРОНІМИ

ОРФОГРАМА

 

Розділ мовознавства, що вивчає звуковий склад мови та різноманітні звукові зміни, які відбуваються в мовленнєвому потоці.

 

Спеціальне письмо,  запроваджене для точної передачі звукового складу слів і текстів.

 

Частина слова, яка вимовляється одним поштовхом видихуваного повітря.

 

Розділ науки про мову,який вивчає сукупність мовних знаків при передачі на письмі усного мовлення.

 

Граматично й інтонаційно оформлена синтаксична одиниця, що виражає закінчену думку.

 

Виділення одного зі складів слова або цілого слова в реченні за допомогою посилення вимови.

 

Уникання складного для вимови нагромадження звуків,їх чергування та спрощення.

Значуща частина слова, що стоїть відразу після кореня і служить  для творення слів.

 

Слова, досить близькі за звуковим складом і звучанням, але різні за значенням.

 

Правильне написання за відповідним правилом  або традицією, яке обирається з кількох можливих.

 

 

                                                   Завдання 4

                                           Гра «Хто більше?».

На дошці записано іменники, з якими вам потрібно скласти по 2 словосполучення так, щоб у першому словосполученні цей іменник був у прямому значенні, а в другому – в переносному. За кожну пару словосполучень команда отримує 1 бал.

 

 Н:  буря

 нічна буря – буря оплесків

 Запропоновані іменники: море, гора, ріка, ліс,  джерело.

 

(Учитель збирає аркуші з виконаним завданням для оцінки журі).

Н: Чорне море – море сліз, високі гори – гори зерна, глибокі ріки – ріки нафти, сосновий ліс – ліс рук,  підземне джерело – джерело знань, дерев’яний стовп – стовп куряви.

Глядачам пропонується завдання: дібрати якнайбільшу кількість слів, що мають однаковий початок. Для І ряду глядачів – ВОЛ… (Воля, воли, волога, волошка, волейбол, волан, володар, воло, вольєр, волонтер.) Для ІІ ряду глядачів – БІЛ… (Білка, білий, білявка, більше, біль, білок, білити, білявий, білолиций, більярд.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                          Завдання 5                                       

                                        «Розгадай  ребус»

 

                       

 

 

                                                  Завдання 6

                                 «ПЕЧЕРА СПРОЩЕНННЯ»

Замінити слова  прикметниками й записати їх.

 

1. Графік, що складений на тиждень.

2. Перемога, що принесла радість.

3. Робота, яка дає користь.

4. Зустріч, що принесла щастя.

5. Людина, яка любить хвастатись.

6. Борщ, який готується під час Посту.

7. Худорлява  людина, з випнутими кістками.

8.Сонечко, яке пестить своїми промінчиками.

 

 

Робота з залом.

Утворюємо антонімічні пари.

1ряд-дієслова

2ряд- іменники

3ряд-прикметники

 

 

                                        Завдання 7       

                                «Розказування гуморесок».

 Правильність змісту та акторська майстерність принесуть Вам 5 балів.

 


 

 

ШВИДКО ВІДПОВІВ

Коли прийшов зі школи внук,

Дідусь щоденник взяв до рук:

      За віщо двійку ти схопив?

      За те, що швидко відповів...

      За те, що швидко? — гримнув дід,

      За це ж дванадцять ставить слід.

      Та що ви, діду, кричите?

Сказав я швидко, та не те...

 

 

КРУТЬКО

Толі в класі не сидиться,

Непосиді все б крутиться.

То щипа свого сусіда,

То поглядує навкруг,

То під партою обіда,

То на парті ловить мух...

Хтось запитує у Толі:

Ти завжди крутько такий?

      Ні, не кожен день я в школі,

У неділю ж — вихідний!


                                                Завдання  8

                                         «Орфографічний практикум»

 Де потрібно, вставте пропущені літери або знаки. Кожне правильно записане слово оцінюється в 1б..Максимальна кількість балів-12. Час обмежений -1 хв.

 

Св_ято, рибал  чин, здоров_я,  кін_чик, моркв_яний, черв_як,  таріл_ці, Гор  кий,

Лук  яненко, ллєт  ся, граєш_ся, куз_ня.

 

Робота з залом:вказати  якомога більше слів із буквосполученнями.

 1 ряд-  ЙО

 2 ряд - ЬО

 

 

                                                                 Завдання  9

                                                    «Конкурс капітанів»
Умови: необхідно продовжити прислів'я. За кожну правильну відповідь нараховується 1 бал

 


Запитання капітанові першої команди 
 

1. Гостре словечко ……..коле сердечко.
2. Рідна мова – не полова: її за вітром не розвієш.
3. Хто мови своєї цурається,………… хай сам себе стидається.
 

Запитання капітанові другої команди 

1. Слово до слова — зложиться мова.
2. Від меча рана загоїться, а від лихого слова — ніколи.

3. Ученому — світ, а ... (невченому — тьма).


 

 

                                                              Завдання 10

               Презентація малюнка   «Карта країни Мовознавства»

Завдання оцінюється в 10 балів.

 

 

Робота з залом. Відгадування загадок,поки команди працюють над презентацією малюнка.


 

Ніде не купиш,

 На вагах не зважиш,

 Сам здобуваєш,

 У комору складаєш.

                                    (Знання)

 

 

Дуже я потрібна всім:

 І великим, і малим.

 Всіх я розуму учу,

 А сама завжди мовчу. (Книга)

 

 

 

Хутко стрибне на папір,

 І, хоч вір, а хоч не вір,

 Враз напише нове слово.

 Ось і рішення готове.

                                      (Ручка)

 

 Це не літера, а знак –

 Не поставиш абияк!

 З ким у нього дружба є?

 Тільки з Ю, Я, Ї, та Є!

                               (Апостроф)

 

 

Злита з хвостиком ця крапка, 
Невелика, власне, лапка. 
Робить паузу, всім знайома. 
Як вона зоветься? КОМА

 

 

Що за знак - стрункий як спис. 
Він над крапкою завис. 
Спонука до поклику, 
Хто ж бо він? ЗНАК ОКЛИКУ
 

 

 

В слові знаєш де я є? 
Після кореня. 
А призначення моє - 
словотворення. 
                                
Я творю нові слова 
 або форми слова, 
щоб красива і жива 
розквітала мова...  Суфікс

 

 

Хоч в усній мові нас немає, 
а на папері мовчимо, 
та все, що ти читаєш, друже, 
сприймати правильно вчимо. 
                                    Розділові знак


5.Підбиття підсумків та нагородження переможців.Учитель. Діти, сьогодні ми мали унікальну можливість поринути в атмосферу дружби, любові і добра, насолодитися красою рідного слова. Наша гра закінчилася, члени журі підрахували бали. Виявилися в нас і переможці, але нагороди отримають усі команди, а також найактивніші учасники. Молодці, що підготувалися. Усім дякую за увагу.


 

 

 

 

 

docx
Додано
9 березня 2019
Переглядів
2962
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку