ТЕМА УРОКУ: Будова молекули води, поняття про водневий зв’язок.
МЕТА УРОКУ: узагальнити знання про роль води в природі та діяльності людини; ознайомити з властивостями води як універсального розчинника; продовжувати формування уявлення про залежність речовин від їх будови; розвивати знання про хімічний зв'язок і будову речовини на прикладі будови молекули води; ознайомити з особливістю будови молекули води, здатністю утворювати водневі зв’язки.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Перевірка присутності і готовності учнів до уроку. Відповіді на запитання учнів.
ІІ. Мотивація уроку.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
IV. Актуалізація знань.
Бесіда
V. Вивчення нового матеріалу.
Епіграф уроку:
«Вода! Ти не маєш ні смаку, ні запаху, тебе не опишеш, тобою насолоджуєшся, не розуміючи, що ти є. Ти не просто необхідна для життя, ти і є життя»
Антуан де Сент-Екзюпері
Вода: 96,5 % - морська вода, 3,5% - прісна вода (Льодовики – 69%, Підземні води - 30%, Річки, озера, болота, штучні водойми, багаторічна мерзлота, атмосферна волога – 1%)
2. БУДОВА МОЛЕКУЛИ ВОДИ
Бесіда
Молекулярна формула води
Графічна формула води
Кулестержнева модель води
Масштабна модель води
З погляду геометрії в будові молекули води важко знайти щось надзвичайне: атом Оксисену, до якого приєднані два атоми Гідрогену. Усі атом, які утворюють молекулу, лежать в одній площині.
3. ВОДНЕВИЙ ЗВЯЗОК
Від’ємний заряд молекули води (Оксисен) і позитивний заряд (Гідроген)перебувають на різних кінцях молекули. Тому в цілому електронейтральна молекула води має позитивний та негативний полюси. Молекули, у яких розділені позитивні та негативні заряди, називаються дипольними, або диполями. Наявність значного дипольного моменту у води призводить до того, що її молекули-магнітики – сильно притягуються одна до одної. Унаслідок взаємодії диполів води міжатомні та міжмолекулярні сили на поверхні занурення в неї речовини стають у 80 разів слабшими. Інакше кажучи, вода має найвищу з усіх відомих нам сполук діелектричну проникність.
Тепер поговоримо про особливості атома Гідрогену, оскільки 2/3 молекули води складаються з атомів Гідрогену.
Гідроген від інших елементів періодичної системи Д.І.Менделєєва відрізняє одна особливість. Усі хімічні елементи, які в реакціях віддають електрони, залишаються після цього з деякою кількістю електронів. Усі, але не Гідроген, який і має всього лише один електрон. Віддавши його, Гідроген залишається зовсім без електронної оболонки. Інакшими словами, те, що ми називаємо йоном Гідрогену, є голим ядром, елементарною часткою – протоном.
Розміри атомного ядра в багато разів – приблизно в 100 тисяч – менші за розміри атома. Тому йон гідрогену, порівняно з іншими однозарядними позитивними йонами, має невідчутні розміри. Згідно з фізичними законом, тіла, що мають однакові заряди, утворюють поле, напруженість якого обернено пропорційна квадрату його радіуса. Тому напруженість поля, яке утворює протон, у багато разів перевищує напруженість поля, яке утворюють інші позитивні йони. Два протони Гідрогену, які вступили у взаємозв’язок з йоном Оксисену, повинні були нейтралізувати заряди. Але поле, яке утворюється протоном у сполуці H2O, не насичується негативними зарядами Оксисену. Йони Гідрогену ще зберігають здатність вступати у взаємодію. Цей додатковий зв’язок так і називається водневий.
VI. Закріплення знань учнів.
Запитання:
VIІ. Завдання додому.
VIIІ. Підсумок уроку.
Підсумовується робота учнів на уроці, визначаються змістовні і слабкі відповіді, виставляються оцінки за урок.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:
Література:
1