Розробка уроку для другого класу, який передбачає формування навичок переказування тексту, навички послідовно передавати зміст зв'язного висловлювання. За планом уроку передбачено розвиток артикуляційних вмінь, фонематичного слуху. Діти начаться закріплювати вміння правильно, злито вимовляти два звуки [шч] і позначати їх однією буквою Щ, щ.
Дубенський НВК «ЗНЗ-ДНЗ»
Конспект уроку на тему:
Підготувала
Вчитель:
Стрижеус Ірина Валентинівна
Дубно
2016 рік
Тема: Буква «ща», позначення нею звукосполучення [шч]. Переказування тексту (Урок 17, с 26-27)
Мета:
Обладнання: ілюстрації до теми, аудіозаписи, таблиці- опори, картки, ТЗН.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Запрошуємо вас на слово щире, на бесіду мудру, на урок української мови.
З миром усіх гостей ми вітаємо,
Щедро вам радості й щастя бажаємо.
Ви усміхніться щиро до нас.
Радий вас бачити 2-Г клас.
Продзвенів дзвінок,
Починається урок.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Наш сьогоднішній урок не звичайний – тепле осіннє сонечко ще пригріває наші голівки, запускає свої промінчики-павутинки через віконечко і старанно намагається проникнути у ваші зошити, щоб і собі попрацювати. Тому й ми не будемо гаяти часу, і помандруємо на луг, де ще поодинокі квіти підставляють свої голівки теплому сонечку. Ми пригадаємо з вами написання літери «Ща», а також навчимося переказувати текст. Отож, розпочинаймо нашу подорож.
ІІІ. Основна частина.
[о] [у] [е] [а] [и] [і]
Повправляєм язички,
Щоб не плутались значки.
Перший ряд вже починає –
Скоромовку промовляє.
На шафі — шапка, у шафі — шуба.
Другий ряд теж не дрімає
І швиденько промовляє.
На печі смачні та гарячі пшеничні калачі.
І усі хором:
У лузі журавлик щипав собі щавлик.
Купіть йому горщик — він зварить вам борщик.
— На галявині поміж квітів гудуть бджілки, буркочуть джмелі, виграють мелодію цвіркуни. Давайте ж спробуємо упіймати звуки, які ми чуємо у цьому вірші найчастіше. (Звукосполучення [шч])
Щітка щітці говорила:
— Я щоранку щось робила.
Щітка щітці відказала:
— Ти щоранку міцно спала.
Щоб дві щітки не сварились,
Ми раненько пробудились.
Одна — вікна промиває,
Друга — килим вичищає.
— Зараз я ще раз читатиму вірш, а ви, як тільки почуєте [шч], сплескуйте в долоні.
А яка літера «Ща» ми пригадаємо на хвилинці чистопису.
А вона така ж, як ша, тільки в неї, - каже Костик, - унизу праворуч хвостик.
В. Гринько
Щ щ що щу щі дощ щавель
Отож, позаду залишається хвилинка чистопису, а ми уже на лузі, подивіться на малюнки і поки грає музика уявіть собі луг, уквітчаний різнобарвними квітами. (Слухання аудіозапису)
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться,
В різні боки нахиліться,
І на місці покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
Погляньте на записи, давайте ж познайомимося з новими словами:
Дзвонарі – ті, хто дзвонять у дзвони.
Утреня – церковна служба, що служиться вранці.
Оксамитовий - колір тканини з густим коротким ворсом з натурального шовку або штучного волокна.
7.Підготовка до первинного сприймання тексту.
- Послухайте оповідання. Поміркуйте, чому текст називається «Дзвоники».
1) Читання вчителем тексту переказу.
2) Читання тексту «ланцюжком».
Визначення теми й головної думки тексту
8. Аналіз тексту
8.1. Змістовий аналіз тексту
- Де відбуваються події?
- Що робив джміль у саду?
- Навіщо він покликав на допомогу джмелів-дзвонарів?
- Чому бджоли заховалися?
8.2. Мовний аналіз тексту
- Якими словами автор називає джмелів? (Братики, джмелі-дзвонарі.)
- Якими словами описує мелодію дзвоників?
8.3. Структурний аналіз тексту
а) Складання плану тексту у вигляді запитань за опорними назвами дій:
Поливаю квіти, джміль буркоче, пилком забруднив, дзвонити утреню, розгойдаймо дзвоники, пливе хмара, бджоли ховайтеся, квіти закривайтеся, буде грім.
ПЛАН
Кого зустрів автор, коли поливав квіти?
Як дівчата доглядали клумбу?
Що робив джміль у саду?
Яка роль джмелів-дзвонарів?
Що відбулося, коли джмелики розгойдали дзвоники?
б) Поділ тексту на абзаци.
- Назвіть зачин, кінцівку.
- Про що йдеться в основній частині?
- Скільки абзаців у тексті?
9. Усне переказування тексту.
10. Робота в зошитах.
10.1. Орфографічна вправа.
Наші джмелики так дзвонили у дзвоники, що розгубили букви – спишіть слова вставляючи пропущені букви:
Бдж_ли, хм_ра, грі_, до_, хова_теся, закрива_теся.
10.2 Спишіть останній абзац та зробіть звуко – буквений аналіз слова дощ.
ІV. Підсумок уроку.
Давайте ж наостанок подякуємо нашим джмеликам і заспіваємо пісеньку, яку ми вже вивчали на попередніх уроках (Іди, іди дощику).
— Які звуки позначає літера щ? Наведіть приклади.
— Яка ще літера в українському алфавіті позначає два звуки завжди? Наведіть приклади.
Оцінювання учнів. Домашнє завдання.
Ось і пролунав дзвінок,
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам друзі!