Урок "Чарівна рукавичка"

Про матеріал
Закріплення звукового значення букви "бе". Читання складів, слів із буквою "бе"
Перегляд файлу

 

Новоушицька   спеціальна   школа

Хмельницької   обласної   ради

 

 

 

 

 

 

 

Урок з української мови

 у 1 класі

«Чарівна    рукавичка»

 

 

 

 

                                                       

 

 

                                                          Вчитель початкових класів

                                                           Новіцька Людмила Федорівна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2023 р.

 

 

 

із Тема.  Закріплення  звукового  значення  букви  ,,бе’’.  Читання складів,

           слів буквою ,,бе’’.             

 Мета: повторити  та закріпити  вивчене  про  звуки і букви, закріпити  звуко- 

             ве значення букви ,,бе’’, продовжувати роботу над літературною вимо-

             вою,  збагаченням  словникового  запасу учнів, удосконалювати навич-

             ки  читання  складів, слів  із буквою ,,бе’’, розвивати  уміння  здійсню-

             вати  звуковий та звуко-буквений  аналізи  слів, ділити  слова на  скла-

             ди, закріпити вміння друкувати слова з вивченими буквами;

             корегувати дефекти звуковимови;

             розвивати  увагу,  пам’ять, мислення,  артикуляційний  апарат, мовне

             дихання, дрібну моторику рук;

               виховувати наполегливість у навчанні, бажання надати допомогу тому,

               хто її потребує.

    Обладнання: комп’ютер, зошити, ручки, олівці,  паперові  картки,  будиноч-

                 ки, казкові герої, фішки, розрізна азбука, ,,в’язка дров’’, предмет-

                 ні малюнки, дідусева рукавичка, сувенірні рукавички.

Словник: активізувати   словник   дітей  словами,  у  назвах  яких є звук [б] у

              різних позиціях, вчити висловлюватися повними реченнями.

                              Хід уроку

І. Організаційний момент

   Доброго ранку! Доброго дня!

   Бажаю всім здоров’я й добра!

               Любі мої малята,

               Одні до одних поверніться

               І лагідно усміхніться.

Усміхаймося щиро разом!

-- Діти,  розпочнемо урок чистомовкою.

   Ся-ся-ся—день новий почався

   Ня-ня-ня—будемо здобувати знання

   Ають-ають-ають—нас цікаві завдання чекають.

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок

-- Діти, сьогодні у нас буде урок української мови, але це урок незвичайний.

 - Скажіть, діти, а чи любите ви казки? ( Так.)

         -- Зараз ми з вами побуваємо на уроці-казці. А про яку казочку буде  йти мова

            ви мені скажете тоді, коли відгадаєте загадку.

                                          Загадка

                    Що за хатка на узліссі?

                    Вся ворушиться, дрижить.

                    Де не взявсь—кабан біжить.

                    Тут і вовк іде, й ведмідь,

                    Кожен в хатці хоче жить.

                    Так вже тісно їм усім—

                    Ось-ось-ось  порветься дім.

                     Що за дім такий лежить,

                     І ворушиться, й дрижить?    ( Рукавичка)

 

   -- Молодці! Здогадалися. Сідайте рівно, гарно, слухайте уважно—розпочинається незвичайна казка ,,Рукавичка’’.

    -- У нашій казочці навіть початок незвичайний.

           ,, Жили-були дід та баба. Холодно взимку,  дрова закінчилися, нічим топить. От і послала баба діда в ліс по дрова. Іде так дід по лісу, шукає дрова і виконує слідуючі вправи.’’

   --  Давайте разом з дідусем виконаємо їх.

 

1. Вправи для розвитку артикуляційного апарату:

а) вправи для губ:    

,,Гребінець’’                                                                                 

Гребінець не поспішав, наші губи розчесав.

(Нижніми зубами ,,розчесати’’ верхню губу, а потім верхніми зубами—нижню.)     ,,Усмішка- трубочка’’

(Розслабити губи у легкій посмішці, а потім випнути їх трубочкою.)

 ,, Качення’’                 

Наче дзьоб у каченяти,

                                                Вмію губи випинати.

( Випнути губи, розтягнуті, наче в посмішці.)

  ,, Вареничок’’             

А ми тісто замісили

 І вареничок зліпили.

(Випнути губи, як у попередній вправі. Промасажувати їх, прищипуючи пучками пальців, наче заліплюєте вареники.)

 б) вправи для язика:

   ,, Неслухняний язичок’’            

Лінькуватий мій язик.

                   Працювати він не звик.

                Неслухняний язичок—

                                              Покараю: шльоп, шльоп, шльоп.

 (Широкий, розслаблений язик покласти на нижню губу й ,, пошльопати’’´по ньому верхньою губою, промовляючи: пе-пе-пе.)

  ,, Чистимо зуби’’   

                                            Щоб зуби всі були біленькі,

        Їх слід почистити гарненько.

 (Відкрити рота. ,, Почистити’’ язиком верхні зуби, роблячи повільні рухи вліво-вправо. Потім  ,,почистити’’ нижні зуби.)

  ,, Язик—силач’’                 Язичок у нас—силач!

                                             Як справжнісінький циркач,

                                             В нижні зуби упирається,

                                             Наче гірка, вигинається.

  (Відкрити рота. Упертися язиком в нижні зуби, вигнути його гіркою й напружити.)

в) вправи для щелеп:

 

 

 

   ,, Бегемот’’                      Бегемотик-бегемот,

                                             У нього великий рот.

                                             Нелегка його робота—

                                             Роззявляти треба рота.

( Із напруженням м’язів опускати й піднімати нижню щелепу.)

   ,, Підйомний кран’’          Він до місця вантаж доставляє,

                                             В різні боки ,,стрілу’’ повертає.

( Із напруженням м’язів рухати нижньою щелепою вліво-вправо.)

   ,, Шухлядка’’                    Я шухлядку висуваю,

                                                               Ну а потім закриваю.

( Із напруженням м’язів висунути вперед нижню щелепу так, щоб нижні зуби перекрили верхні. Потім перемістити так, щоб верхні зуби перекрили нижні)

г) вправи для розвитку дихання:

    ,, Кульбаба’’                     Бубоніла діду баба:

                                               Ой, не дмухай на кульбабу,

                                               Бо із неї полетять

                                               Сто малих кульбабенят.

( Вдихнути через ніс і легенько видихнути через складені ,, трубочкою’’ губи.)

    ,, Морозець’’                    На морозі змерзли руки?

                                              Швидше ти на них похукай!

( Зігріти долоні, вдихаючи й видихаючи через рот: Х-х-х! )

    ,, Сонько’’                         Щось сонько малий притих.

                                              Вдих видих, вдих і видих,

                                              Вдих і видих, знову вдих.

( Робити повільні глибокі вдих і видих через ніс.)

2.Голосові вправи:

  а),,Гірка’’ Назвіть голосні звуки.( А, о, у, е, и, і.)

      Давайте прокатаємо їх з гірки.

  б),,Є на світі різні звуки’’

      Є на світі різні звуки,

      Чути їх--  складна наука.

      Ви прислухайтесь, замріть.

      Якщо зможете, повторіть!

               Вітер в лісі зашумів: ш ш ш ш ш.

               У вікно комар влетів: з з з з з з з .

               Тигр розсерджено ричить: р р р р р р р .

               Каша на плиті кипить: п—п—п – п .

    Колесо качав насос: с—с –с –с .

    Важко рушив паровоз: ч—ч—ч—ч.

               Фиркає старий їжак: ф—ф—ф—ф.

                Капотять краплини так: к—к—к—к.

     Пароплав гуде в тумані: Л л л л л л.

     А ворона на паркані: Кар-кар-кар!

-- Не помітив наш дідусь, як загубив рукавичку. А надворі мороз тріскучий. Допоможемо дідусеві зігрітися в руки і покажемо знайому пальчикову гру

 

 

,,Рукавичка’’

3. Пальчикова гра ,,Рукавичка’’.

     Як наш дід у ліс ходив,

     Рукавичку там згубив.

     Мерзнуть в діда рученята,

     Поможіть йому, малята.

     В путь швиденько вирушаємо,

     Рукавичку відшукаємо.

-- Ти, дідусю, поки ще не змерз, повертайся додому, а ми пошукаємо твою рукавичку і дров принесемо.

4. Бесіда про зиму.

--А ми, діти, швидше поспішаймо до лісу. Але ж снігу так багато, протопчемо доріжки, відповідаючи на запитання.

 -- Діти,  яка зараз пора року?

( Зараз пора року зима.)

 -- Назвіть зимові місяці. ( Грудень, січень, лютий.)

 -- Який зараз місяць? ( Зараз місяць лютий.)

 -- Яка зима? ( Сніжна,  морозна,  люта, сердита,  холодна, чарівна,   дивовижна, цікава, весела, гарна. )

 -- Як надворі? ( Надворі холодно, мороз.)

 -- Що одягають люди взимку, виходячи на вулицю?

-- Що взувають?

-- А в що взутий наш дідусь?

-- Чому взимку слід одягатися тепло?

-- Яка пора року настане після зими?

-- Молодці, активно відповідали на запитання і протоптали широку снігову доріжку.

 -- А ось і рукавичка,  та, що загубив дідусь. А до неї мишка-шкряботушка поспішає: ,,Впусти, рукавичко, погрітися, бо змерзли лапки.’’

-- Та не впускає рукавичка, просить мишку про звуки та букви розповісти. Але мишка нічого не знає, бо в школу не ходить. Допоможемо маленькій сірій мишці? ( Так.)

5.Повторення вивченого про звуки, букви.

-- Що таке звуки і що таке букви?

-- За звучанням звуки поділяються на… ( Голосні, приголосні)

 -- Які голосні букви ми вивчили? ( А, о, у, і.)

 -- Які звуки вони позначають?

 -- Які особливості голосних звуків?

 ( Утворюються за допомогою голосу,

    не зустрічають перешкод при вимові,

    можуть утворювати склад.)

-- Які приголосні букви ми вивчили? ( М, т, п, в, л, с, д, н, к.)

-- Які звуки вони позначають? ( М ,  т ,  т ,  п ,  в ,  л ,  л ,  с ,  с ,  д ,  д ,  н , н ,  к )

-- Які особливості приголосних звуків?

( Утворюються за допомогою шуму або шуму й голосу,

 

 

зустрічають перешкоди при вимові, самостійно не утворюють склад.)

-- Яку букву вчили на попередньому уроці?

( Ми вчили букву ,,бе’’.)

-- Який звук позначає буква ,,бе’’?

-- Згадайте скоромовку, яку ми вивчили на попередньому уроці.

                                   Скоромовка

Бив баран у барабан, а бобер у бубон.

Натомились обидва—більше бить не будуть. ( Г. Чубач)

-- Пригадайте, який віршик із звуком  б  ми вчили?

-- Ми знаємо, що приголосні звуки за звучанням поділяються на….

                                                                        (Глухі, дзвінкі)

-- Глухі та дзвінкі  звуки утворюють…. (пару) і називаються… (парними приголосними)

-- Які з вивчених звуків є парними?

-- За вимовою приголосні звуки поділяються на… ( м’які, тверді)

Гра  ,,Назви м’який приголосний’’

-- Які звуки зустрічають більші перешкоди м’які чи тверді?

-- Молодці! Пригадали вивчене про звуки та букви. Мабуть, мишка все запам’ятала. Як ви думаєте, впустить тепер рукавичка мишку? (Так).

--А хто ж наступний проситиметься до рукавички?

-- А ось і жабка-скрекотушка проситься: ,,Впустіть, змерзли мої лапки’’. Та не впускає рукавичка, просить завдання виконати. Але жабка не вміє виконувати завдань, допоможемо скрекотушці? ( Так.)

6.Робота з картками.

-- У вас на партах є ось такі картки. Візьміть їх.

-- Обведіть предмети, у назвах яких є звук  б. ( Діти обводять)

-- Діти, ви всі предмети обвели? ( Ні)

-- Який предмет не обвели? Чому? ( Не обвели пензлик, тому що у назві немає звуку  б )

-- Молодці! Допомогли жабці-скрекотушці справитися із завданням, впустила рукавичка її. Аж тут зайчик-побігайчик: ,,Впустіть погрітися!’’

-- Допоможемо зайчику, бо і йому рукавичка завдання приготувала—відгадати загадку. Допоможемо? ( Так)

ІІІ. Аналітико-синтетичні вправи

                               Загадка

             Сама мала, шубка в неї пухка.

             З гілки на гілку стрибає, шишки, горішки збирає.

                                                                               ( Білка.)

-- Побудуйте речення із словом-відгадкою.

                                                       ( Білка живе у лісі.)

-- Скільки слів у реченні? ( У реченні 4 слова.)

-- Запишіть на картках схему речення.

-- Порівняйте свої схеми зі схемою цього речення на екрані.

У всіх так? Хто помилився? Молодці.

-- А зараз послідовно назвіть звуки у слові білка.

 

 

( Після того, як діти назвуть, слово з’являється на екрані.)

-- Поділіть слово білка на склади. Скільки складів у слові? Назвіть їх.

-- Який склад наголошений?

-- Скільки букв у слові білка? ( У слові білка 5 букв.)

-- Скільки звуків у слові білка?

-- Скільки голосних звуків? Назвіть їх.

-- Скільки приголосних звуків? Назвіть їх.

-- За допомогою фішок викладіть звукову модель слова білка.

-- Виклали? Молодці! Якою фішкою ви позначили перший звук?

-- Чому двома рисочками?  ( Тому, що він пом’якшений.)

-- Що його пом’якшує?

-- Молодці! Допомогли зайчику-побігайчику справитися із завданням. Як ви, діти, думаєте, впустить рукавичка його? ( Так.)

--А хто ж наступний прибіжить до рукавички? ( Лисичка-сестричка.)

Аж тут лисичка-сестричка теж проситься. А рукавичка просить виконати бажання-завдання—затанцювати. Не хочеться лисичці одній танцювати, просить вас, діти, допомогти, щоб веселіше було. Допоможемо? ( Так).

ІV. Фізкультхвилинка

      Ех, і жваві в нас малята,

      Вони люблять танцювати.

      Треба музику ввімкнуть—

      Хай усі в танок підуть.

( Під мелодію дитячої пісеньки виконують танцювальні рухи.)

-- Молодці! Допомогли лисичці-сестричці. Впустила рукавичка й її. А вовчик-братик теж проситься. Ось і для нього завдання—прочитати склади.

V. Закріплення читацьких навичок

1. Порівняння вимови звуків.

-- Перед тим, як читати порівняємо вимову звуків  п ,  б .

Промовте кілька разів звуки.

-- Який за звучанням звук  п ? ( Глухий приголосний.)

-- А звук  б ? ( Дзвінкий приголосний.)

-- Пам’ятайте! В кінці складу, слова звук  б  вимовляється дзвінко, не оглушується.

2.Читання складів.

І так, приготувалися до читання складів, які принесли сніжинки. Читаємо виразно, голосно, але не викрикуємо.

     Ба           аб          аба        баб         ба—па        паб

     Бо           об          обо       боб         бо—по        поб

     Бу           уб          убу       буб         бу—пу        пуб

     Бі            іб           ібі         біб          бі—пі          піб

 

3. Утворення та читання складів, слів, речень.

-- Молодці! А зараз допоможемо вовчику-братику  прочитати ще склади зі збігом приголосних. А зараз прочитайте слова та речення. ( Читають з екрана.)

-- Молодці!  Гарно  читали,   допомогли   вовчику-братику   справитися  із

 

 

завданням. І тепер рукавичка впустить його погрітися.

-- Діти, а як ви думаєте, хто наступний буде проситися до рукавички?

                                                                                            ( Кабан-іклан)

-- Вірно, здогадалися. Аж тут біжить кабан-іклан і проситься: ,,Впустіть, погрітися!’’.

-- І для нього є завдання—утворити нові слова, переставляючи склади. Але без вашої допомоги йому нізащо не справитися. Допоможемо, діти?                                                                                                                 ( Так) 

4. Утворення та читання нових слів.

-- Прочитаємо слова. Що вони означають?

      на-сос                 бан-ка

-- Скільки складів у слові? Переставте склади місцями. Який буде перший склад? Прочитайте нове слово. Що воно означає?  

-- Молодці! Ви добре постаралися, допомогли кабану-іклану виконати завдання. Рукавичка впустила його погрітися. Аж раптом де не взявся ведмідь-набрідь, і теж до рукавички. Але якщо не виконає завдання—рукавичка не впустить його. Допоможемо йому? ( Так.)

VІ. Робота в зошитах

-- Завдання слідуюче—надрукувати у зошиті слова. Але кабан-іклан друкувати не вміє. Допоможемо йому, діти? ( Так.)

-- Прочитайте слова, які будемо друкувати.

-- Не забувайте, як вірно тримати ручку, як повинен лежати зошит, як потрібно сидіти під час письма. Бажаю охайно, без помилок надрукувати слова.

( Діти друкують слова. Слідкую за осанкою дітей, за тим, як тримають ручки, як лежать зошити.)

-- Хто надрукував—перевіряє, чи не допустив помилок.

-- Молодці! Допомогли й ведмедику, і його впустила рукавичка. Хай зігріються звірята.

VII. Гра ,, Хто за ким і в якому порядку’’

-- А ми з вами тим часом пригадаємо, хто за ким і в якому порядку приходив до рукавички.

Перша—мишка-шкряботушка,

друга—жабка-скрекотушка,

третій—зайчик-побігайчик,

четверта—лисичка-сестричка,

п’ятий—вовчик-братик,

шостий—кабан-іклан,

сьомий—ведмідь-набрідь.

-- Скільки звірів у рукавичці? ( Семеро.)

-- Як же нам бути? Адже слід рукавичку дідові повернути.

-- У нас є будиночки, переселимо звірят у будиночки.

VIIІ. Гра ,, Хто в якому будиночку житиме’’

-- Потрібно поділити слова назви тварин на склади. Односкладові слова поселимо у будиночок з одним віконечком, двоскладові—у будиночок з двома віконечками, трискладові—у будиночок з трьома віконечками.

 

 

Миш-ка,  жаб-ка,  зай- чик,  ли- сич-ка,  вовк,  ка- бан,   вед-мідь.

-- Тепер є де жити звірям, рукавичка вільна. Можемо брати її й нести дідусеві.

-- А ми нічого не забули? ( Забули дров назбирати.)

-- Діти, зараз ми назбираємо дров. Ось ці смужки—це дрова.

IХ. Гра ,, Місце звука у слові’’

--Назвіть предмети, у назвах яких є звук  б  і визначте місце звука у слові.

  Банан,  гриб,  кубики, гребінець, голуб, Буратіно.

Х. Підсумок уроку

-- Над якою буквою ми працювали?

-- Який звук вона позначає?

-- Як вимовляється звук  б  в кінці складу, слова?

-- Які слова із звуком  б  запам’ятали?

-- Молодці, діти.

Допомагали ви звірятам

Ну, а вони вам дякують, малята.

Ви у мене справжні молодці—

Не дали замерзнуть дідовій руці.

Гарно всі попрацювали,

Цілу в’язку дров набрали,

Активні, уважні ви всі були—

Попередній матеріал не забули.

Казки у гості ще прийдуть,

Бо тут розумні, добрі, дружні діти ждуть.

Ну, а на згадку, невеличкі

Дарує дід вам рукавички. (Дітям роздаються сувенірні рукавички.)

-- Наш урок завершується, промовимо чистомовку:

    Ок-ок-ок – закінчився наш урок

    Ати-ати-ати—будемо відпочивати: бігати, стрибати.

-- Дякую, мої любі, за співпрацю.

-- Урок закінчений.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Інкл
Додано
9 травня 2023
Переглядів
563
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку