У конспекті уроку відображено використання логічних компонентів та інтерактивні вправи. На уроці діти вирішують проблему, ставлять перед собою завдання, вчаться працювати творчо, навчаючи себе та інших.
Тема: Чергування звука [і]з[о],[е]в іменниках жіночого та чоловічого роду.
Мета: Ознайомити учнів з чергуванням голосних звуків в окремих відмінках іменників чоловічого і жіночого роду на приголосний; формувати уміння та навички визначення відмінків іменників, чергування голосних у початковій формі та у непрямому відмінку на основі спостережень при виконання практичних завдань та роботі з поданою у підручнику таблицею; вчити робити самостійний висновок на основі спостережень; виховувати бережливе ставлення до хліба і солі.
Обладнання: таблиця чергування голосних, картки., підручник, зошит.
Хід уроку
І. Організація класу. Очікування від уроку.
ІІ. Перевірка Д/З. + один учень працює за карткою на дошці.
Проблемне питання:
ІІІ. Визначення теми уроку. Постановка завдань.
Знати:
Вміти:
Розвивати:
ІУ. Робота за темою
1.Виконання впр. 134
А) відгадування загадки;
Б) виписування іменників за поданими схемами, визначення їх роду, закінчення у Н. в., їх відмінків;
2. Виконання впр. 135(2) Читання і пояснення одного з прислів’їв.
Визначення відмінків іменника сіль.
- Визначити корінь.
– Яке явище ви помітили?
- Чому в іменнику сіль відбулося чергування, а в іменнику вода – ні?
- Зробіть висновок.
2. Каліграфічна хвилинка ( за впр. 135 (1))
А) каліграфічне письмо поданих слів;
Б) визначення зайвого;
В) відмінювання іменника стіл, визначення роду, відмінків, у яких відбулося чергування.
- Які закінчення мали іменники сіль і стіл у Н. в.?
3.Читання вчителем вірша.
- Послухайте вірш, поставте іменники, які почуєте в початковій формі.
При відмінюванні слова,
« Е» чи «О» завжди готові
«І» у слові замінити
і за нього послужити.
Порівняй: в дворі, до печі,
слово, сказане до речі,
солі, осені, до мосту,
від хоробрості, від злості...
- Який висновок зробили?
4. Робота з таблицею ( в парах) - роздатковий матеріал
- Поспостерігайте за зміною голосних в іменниках ж.р. та ч.р..
- Заповніть таблицю.
- Що ви помітили?
-В яких відмінках відбулося чергування?
Фізхвилинка
6. Робота в групах
- Вставити пропущені букви. Визначити відмінок у цих іменниках. Поставити іменник у поч.. формі, вказати, яке чергування відбулося.
Переставити речення в такому порядку, щоб вийшов текст. Доберіть заголовок.
Листопад –старший син Ос..ні. Ходить він серед г..р сумний і похмурий. Може, від того, що робити йому в цю пору р..ку нічого? Блукає старий Листопад без рад..сті, весел..сті та бадьор..сті полями, луками, аж поки не дійде до лісу.
7. С.р. Виконання впр. 137
У. Д/З Впр. 139 або впр. 138
УІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Який настрій у вас в кінці уроку?
- Чи здійснилися ваші очікування?
- Яку тему ви опрацьовували на уроці?
- Складіть часткове судження, яке відповідає темі уроку.
- У яких іменниках та у яких відмінках може відбуватися чергування?
- Покажіть відношення між такими поняттями:
А – іменники
В - іменники ж. р.
С – іменники ч. р.
Д - іменники, в яких може відбуватися чергування
- Чи всі поставлені завдання виконані?(повернення до поставлених завдань)
Резерв
- Складіть невелику казку про чергування голосних ( Роб. в групах)