Урок розвитку мовлення. Стислий переказ тексту „Совеня”

Про матеріал

Мета: вчити стисло переказувати почуте, письмово оформляти переказ, удосконалювати вміння переказувати за планом; розвивати мовлення, збагачувати лексичний словник, розвивати пам'ять мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи до птахів.

Перегляд файлу

Тема. Стислий переказ тексту „Совеня”

Мета: вчити стисло переказувати почуте, письмово оформляти переказ, удосконалювати вміння переказувати за планом; розвивати мовлення, збагачувати лексичний словник, розвивати пам’ять мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи до птахів

Обладнання: малюнки птахів, друковані назви птахів

     Хід уроку

  1. Організація класу
  2. Актуалізація опорних знань учнів.

 - Розгляньте малюнки і скажіть мені які з цих птахів відносяться до перелітних, а які до зимуючих?

 - А тепер відгадайте загадки 

Уночі гуляє,

А вдень спочиває,

Має круглі очі,

Бачить серед ночі.(сова)

 

Біле як сніг, чорне як жук,

Вертиться як біс і повертається в ліс.(сорока)

 

Вірно людям я служу,

Їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників ним здобуваю. (дятел)

 - Розташуйте назви птахів відповідно до груп яким вони належать.

 - Як ви можете пояснити вислів:

Птахи – захисники лісів, садів, парків.

 - Як люди відносяться до птахів?

 - Чи доводилося вам рятувати пташок? Як?

 - Яку користь приносить сова?

 - Як ви гадаєте про кого ми сьогодні будемо писати переказ?

 - А про яку саме пташку будемо писати ви дізнаєтесь коли розгадаєте ребус.

 - Отже скажіть як називається пташеня сови?

III. Оголошення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.

- „Совеня” так називається текст, який ми будемо сьогодні переказувати. - - Але ми непросто переказуватимемо, а навчимося стисло передавати події.

  • Як ви гадаєте для чого потрібно вміти стисло переказувати?
  • Які слова можна пропустити у стислому переказі?

IV. Підготовча робота.

 - Прочитайте речення. Спробуйте стисло передати їх зміст.

Дзвінким стукотом по стовбурах дерев проголошує прихід чарівної весни дятел.

Дзвінким стукотом проголошує прихід весни дятел.

Прихід весни дятел проголошує стукотом.

Високо піднімаються жайворонки – невеличкі сіренькі пташки – у прозоре блакитне небо і заливаються там чудовим співом.

Високо в небі співають жайворонки.

 - Подумайте яких слів ми уникали коли передавали зміст речень стисло?

  • Так при передачі подій важливо повідомити основне, тому можна уникати вживання прикметників.

V. Робота над написанням переказу.

1. Підбір синонімів.

- Підберіть синоніми до слова „совеня”.

- А зараз прослухайте як у тексті названо пташку.

(Читання тексту вчителем)

     Совеня

Неподалік від невеличкого будинку лісника у великому дуплі старої берези було гніздо сови. Під березою у траві Дем’янко і Миколка знайшли пухнасте сіре совеня з пошкодженим крилом. Воно безпорадно тріпотіло одним крильцем і тужливо пищало, бо не могло злетіти.

 Діти забрали маленького птаха. Дома вони перев’язали совеняті поранене крильце і посадили пташку в клітку. У клітці вимостили пір’ям м’якеньке кубельце. Дмитрик виніс велику клітку на ганок. Кожного вечора біля ганку з’явилася сова і перегукувалася зі своїм малям. Совеня відповідало їй протяжним писком.

 Незабаром крильце у пташки зажило. Діти віднесли совеня на волю, до рідного гнізда.

2. Бесіда за змістом тексту.

- Отже яким словами називали совеня?

- Де жило совеня?

- Що з ним сталося?

- Хто знайшов пташку?

- Що зробили діти?

- Куди Дмитрик виніс клітку?

- Чому сова перегукувалася з пташеням?

- Що діти зробили з совеням, коли в нього загоїлося крило?

3. Складання плану.

- Давайте поділимо текст на частини і кожній з них дамо заголовок.

 План

  1.                                                 Знахідка дітей
  2.                                                 Совеняті на допомогу.
  3.                                                 Відвідини сови.
  4.                                                 До рідного гнізда.

 

4. Переказ тексту за планом.

- Спробуйте переказати текст стисло, користуючись планом, який ми склали.

5. Друге читання тексту

 - А зараз ви самостійно працюватимете над написанням переказу.

 - Пам’ятайте, що ваше завдання передати стисло події даного тексту.

(Самостійна робота учнів)

6. Обговорення дитячих робіт.

 - Хто бажає зачитати свій переказ.

VI. Підсумок уроку.

  • Які словосполучення головніші при стислому переказуванні тексту: прикметники з іменниками, чи дієслова з іменниками?
  • Чия робота написана найкраще?

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Воробйова Олена Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
14 лютого 2018
Переглядів
17102
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку