Мета:навчати учнів виразно читати, аналізувати віршовані твори; формувати образне мислення; збагачувати словниковий запас на основі прочитаних творів; виховувати почуття поваги і любові до всіх членів сім'ї, любов до матері красою художнього слова.
На сонці тепло, а біля матері тепло
Тема уроку :Володимир Лучук "Тільки мама". "Приховала"(з народного). Галина Могильницька "Бабусина радість". Прислів’я
Мета:навчати учнів виразно читати, аналізувати віршовані твори; формувати образне мислення; збагачувати словниковий запас на основі прочитаних творів; виховувати почуття поваги і любові до всіх членів сім'ї, любов до матері красою художнього слова.
Матеріал до уроку: чистомовка, прислів'я, загадка, магнітофон, аудіо запис пісні А.Гросу " Мама", твір Л. Дяченко " Мама зі снів".
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Гра " Спіймай спільний звук"
Сон, молоко, сонце, лом, коло ( о )
Рак, рідний, ручка, гирло, город ( р )
Дідусь, бабуся, матуся, сестричка, сім'я ( с )
2. Робота над чистомовкою. Читайте чітко!
Ат - ат - ат - мама, тато, сестра, брат.
М'я - м'я - м'я - це все моя сім'я.
Ся - ся - ся - є іще бабуся.
Усь - усь - усь - є іще дідусь.
Ки - ки - ки - дядьки і тітки.
Ина - ина - ина - це моя родина.
3. Розвиток зв'язного мовлення.
- Продовжіть речення " Моя сім'я складається з ..." ( Розповіді дітей).
- З кого починається кожна сім'я? ( З мами).
4. Гра «Розшифруйте прислів'я»
Наташа - таша (на)
Сон + ці (сонці)
Темрява - мрява + пло (тепло)
Білка - ка + я (біля)
Маска - ска + тері (матері)
Доба - а + ре (добре)
На сонці тепло, а біля матері добре.
IІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Так звучить тема сьогоднішнього уроку. Ми продовжимо читати твори про найдорожчих нам людей.
Ми вічно прагнем вирости,а вона — за нас радіти,
Ми — без неї сироти, а для неї завжди діти.
— Мама, матінка... Продовжте, як ще ми називаємо маму.
— Мама — порадниця і рятівниця, її сердечність, ніжність, душевна теплота — особливі. Таких немає ні в кого. Материнська любов не знає зради. Вона довічна, непідкупна, істинна. Скільки років нам би не було — десять, двадцять, тридцять чи сорок, ми для неї залишаємося дітьми.
ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
А) Робота над віршем Володимира Лучука «Тільки мама» (с. 57)
1) Читання вірша вчителем.
— Назвіть дійових осіб вірша.
— Хто автор цього вірша?
2) Читання вірша учнями самостійно. Гра «Бджілки»
— Прочитайте і зверніть увагу, як мама запитує, повчає, будить?
— Доберіть синоніми до слова лагідно. ( ніжно, ласкаво)
3) Аналіз змісту прочитаного твору.
— Який настрій цього вірша ? ( спокійний, добрий)
— З яким почуттям потрібно читати слова мами? дитини?( впевнено, спокійно; лагідно, тихіше )
— А з якою інтонацією ти розмовляєш з своєю мамою?
4) Читання вірша за особами.
Б) Робота над прислів'ями (с. 57)
— Прочитайте прислів’я. Поясніть їх значення.
В) Опрацювання усмішки «Приховала» (з народного) (с. 57)
1) Читання усмішки вчителем.
— Подумайте, цей твір вірш, оповідання чи усмішка?
— Між ким відбувається розмова?
— Кого стосується заголовок - мами чи доньки? А ви чули такі слова від своєї мами? Коли?
— Яке прислів'я найбільш підходить до цього твору?
2) Читання за особами.
V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Г) Опрацювання вірша Галини Могильницької «Бабусина радість» (с. 58)
1) Робота над загадкою.
Ще голубонька рідненька — добра, мила і старенька.
Я ніколи не журюся, бо у мене є... (бабуся).
— А хто така бабуся ? ( татова чи мамина мама).
— Як ставиться до вас бабуся?
— Давайте прочитаємо вірш Г. Могильницької і побачимо, що може бути бабусиною радістю!
2) Читання вірша вчителем.
— Чому вірш має таку назву?
— Як хлопчик допомагає бабусі? Яким був онук?
— Із чим поетеса порівнює хлопчика?
3) Словникова робота.
Щоранку хвіртку
невеличка охоче
побіля більшає
3) Читання вірша «ланцюжком».
— Чи зрозуміли ви звертання поетеси: " А може, це ти?"
— До чого воно вас спонукає?
— Чому добрий вчинок викликає радість?
4) Гра «Сонечко».
На дошці — сонечко з промінцями. У центрі сонечка — напис: «Моя бабуся (яка?)».
5) Декламація віршів про маму і бабусю.
VI. ВИХОВНА ЧАСТИНА.
Читання оповідання Лідії Дяченко " Мама зі снів"
— Чи вразив вас цей твір? Чим саме?
— До чого він нас спонукає?
Аудіювальний аналіз
1. Цей твір:
А. вірш
Б. оповідання
В. казка
2. Головний герой :
А. дівчинка Богданка
Б. хлопчик Богданчик
В. старенька нянька
В. Дівчинка сумувала за:
А. татом
Б. мамою
В. домівкою
Г. Хто зробив добру справу?
А. старенька нянька
Б. святий Миколай
— Доведіть свою думку, що це саме вона зробила добру справу?
VІI. ПІДСУМОК УРОКУ
- Про кого ми читали на уроці ? Вони є оберегами кожної сім'ї.
- Подумайте і продовжіть речення: " Я люблю свою маму за те, що..."
- Мати маму - це велике щастя. Вам, діти, і нам, дорослим, дуже потрібна мама, її ласкавий погляд, її мудре і лагідне слово, її ніжні і теплі руки, її чарівна і рідна усмішка.
Мати піде, в серці лишить рану - всохне корінь наш і родовід.
Закликаю: бережіть всі маму, діти світу, матір бережіть!
Гра «Мікрофон»
• На уроці я вчився...
• Найбільше мені сподобалося...
• Я хотів би ще краще навчитися...
• Мамі я розкажу...
VIIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Читати, намалювати малюнок сім’ї.
Мама зі снів
Серпик місяця зазирав у вікно величезної спільної дитячої спальні. Маленька Богданка розплющила очиці й заплакала.
— Богданко, чому ти знову плачеш? — тихо спитала няня, прочинивши до кімнати двері.
— Ми з мамою гралися в піжмурки, і вона так заховалася, що я ніяк не можу її знайти, — схлипуючи, пояснило дівчатко.
— Заспокойся, то був лише сон. Ти не можеш пам'ятати маму...
— Чому? Я знаю її! Тільки вона приходить, коли всі сплять.
— Ні, дитинко. Не встигла мама навіть побачити, як ти з'явилася на світ.
— А куди вона так поспішала?
— Мабуть, на небо, до Бога, просити щастя для тебе...
— А що таке щастя? — шморгнула носиком сирітка.
— Не знаю. Напевно, бути комусь потрібним, - задумливо проказала старенька няня.
— Виходить, Бог не послухався моєї мами, тому я нікому не потрібна, — знову зайшлася плачем дівчинка.
— Це не так, Богданко. У тебе навіть ім'я Богданка означає " дана Богом". Він любить тебе! Ти, головне, допомагай мамі.
— Це як?!
— Будь терплячою, слухняною і доброю. Пам'ятай, твоя мама завжди поруч. Коли просиш добра не лише для себе, а й для інших. Розумієш?
— Так! - тихо прошепотіла дівчинка.
— Вмощуйся зручненько та заплющуй оченята. Цієї ночі святий Миколай даруночки дітям під подушечки кладе. Тільки не підглядай, бо залишишся без гостинця.
— Ех, — зітхнуло дівча, — краще б він мою маму замість подарунка привіз, — та лягло на бочок.
Няня поправила ковдру на сирітці й тихо вийшла. Вона добре знала, що найзаповітніша мрія кожного малюка у дитбудинку — знайти маму.
- Богданко! Богданко! Мерщій прокидайся, до тебе гості!
Дівчинка сонно відкрила оченята і склякла. Біля ліжечка стояла няня і... мама. Та, яка приходила щоночі в її дитячі сни.
Богданка миттю повисла у мами на шиї.
— Мамочко, ти більше не ховатимешся від мене?
— Ніколи! — пообіцяла схвильована жінка. — Дідусь Миколай привіз мене до тебе назавжди.
Лідія ДЯЧЕНКО