Урок читання з використанням технології розвитку критичного мислення (1 клас)
Тема. Казка М. Коцюбинського «Про двох цапків»
Мета:формувати навички виразного читання; сприяти розвитку пізнавальної активності учнів; розкрити взаємозв’язок уяви і творчості; пробуджувати зацікавленість до Навколишнього світу; розвивати мовлення учнів, критичне мислення, увагу, читацьку пам’ять; учити працювати над артикуляцією, постановою голосу та диханням; збагачувати словниковий запас; учити робити висновки, узагальнення, доводити власну думку, творчо мислити; навчати дітей використовувати в діалогічному мовленні виразні засоби, емоційно передавати зміст казки; виховувати доброзичливість, бажання завжди робити добрі вчинки, поважати одне одного; дати можливість відчути радість від творення добра іншим.
Методи, прийоми, форми:
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
1. Вступне слово вчителя
У нас сьогодні справжнє свято,
Гостей зібралося багато,
А ну ж, на мене подивіться
І веселенько усміхніться.
2. Тренінг «Умій володіти своїм настроєм»
Гра «Маска»
- Візьміть люстерка, і, дивлячись на своє обличчя, відтворіть свій настрій.
- Я бачу ваш настрій. У когось радість на обличчі, хтось чимось здивований, бачу також спокій та смуток. Для того щоб настрій у всіх дітей став добрим та радісним...
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов’язково
День тобі веселим буде.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Повідомлення теми і мети уроку
Врятує світ краса —
Завжди так говорили.
Тепер врятує світ лиш доброта,
Бо однієї вже краси занадто мало,
Бо стільки всюди зла — людина вже не та!
Тож, люди на землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра.
2. Слово вчителя
- Сьогодні, діточки, ми з вами здійснимо подорож у дві дуже різні країни: Добра та Зла. Яка країна вам більше сподобається, там ми і залишимося жити.
Подорожуватимемо річкою на швидкому і зручному виді транспорту — кораблі. Роботи у нас дуже багато, тож, щоб усе встигнути, ви повинні бути:
3. Розвиток артикуляційного апарату
1) Робота зі скоромовкою.
Цап до цапа в гості йшов,
Цап дороги не знайшов.
Читання у різних варіантах.
Пожалійте бідолашного цапка.
2) Гра «Добери скоромовку до малюнків»
4. Мотивація навчальної діяльності
- Відгадайте загадку — і дізнаєтесь, про кого ми читатимемо казку.
Хто пасеться край дороги?
Невелика, довгі роги,
Ще й борідка є, до речі...
Молока дає малечі,
Зелень — травку підгриза...
Здогадалися?.. (Коза).
- Правильно, це коза.
Ось ми з вами на кораблі, подорожуємо річкою. Кого бачимо? (Двох цапків)
ІІІ. Усвідомлення нового матеріалу
1. Словникова робота
- У казці вам зустрінуться незрозумілі слова. Подивіться на дошку і прочитаємо разом ці слова,
Перебратися — перейти, подолати.
Вузький — неширокий.
Кладка — невеличкий місток.
Завдати — почекати
Стежка — доріжка.
2. Виразне показове читання казки двома учнями
- Ця казка складається з двох частин. Послухайте її та подумайте, до якої країни, ви потрапили у І частині, а до якої — у II частині. (І частина — країна Зла, II частина — країна Добра)
- А яка країна вам сподобалась більше?
3. Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній
І до сонця потягніться,
В різні боки похиліться,
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
4. Читання казки «ланцюжком» (по реченню)
5. Читання в парах продовження казки
6. Робота над усвідомленням тексту
- Як називається казка?
- Уявіть себе автором казки. Як би ви назвали цю казку? Чому?
- Назвіть головних героїв казки.
- Які наміри були у цапків?
- Яка була кладка?
- Чим завершилась зустріч цапків?
- А на якій стежці зустрілися кізочки?
- Чому не можна було розминутися?
- Що зробила одна кізочка? Що друга?
7. Удосконалення техніки читання
1) Відшукування речень за початком.
- Я читаю початок, ави знаходити продовження речення.
Така вузенька... (що тільки один може перейти, а двом тісно).
Ітой хоче... (через річку перебратися, і другий.)
Ступили обидва... (цапки на кладку, зійшлись посередині та й ну один одного лобами та. рогами бити).
2) Вибіркове читання.
- Прочитайте, як завершилась зустріч цапків.
- Як ви вважаєте, до якої країни вони потрапили? (До країни Зла)
3) Гра «Настрій Феї».
- Знайдіть і прочитайте речення, що викликає у вас ось такий настрій.
1) Тоді одна кізочка лягла на стежці та притиснулась спиною до гори, а друга обережно переступила через неї та пішла собі.
2) Бились, бились та й попадали обидва у воду.
4) Знайдіть речення за схемою.
(А через річку кладка.)
4) Творча робота «Збери прислів’я».
2 1467358
ріс Ви у не ви та ма ніс
(Виріс, та ума не виніс.)
- Чи можна так сказати про кізочок?
- А про цапків?
- Хто був розумнішим: цапки чи кізочки?
6) Робота з малюнками до казки.
- Порівняйте малюнки та скажіть: хто з героїв казки жив у країні Добра, а хто — в країні Зла?
- А де ви б хотіли опинитися? Чому?
7) Пантоміма «Зустріч двох цапків на кладці».
8) Діалог «Дві кози».
Зустрілися дві кізочки на вузенькій стежці.
1-а кізонька. Доброго ранку, люба сусідко!
2-а кізонька. Доброго ранку, шановна!
1-а кізонька. Ти кудись поспішаєш?
2-а кізонька. Я запізнююсь на День народження.
1-а кізонька. А мене вдома чекають діточки самі.
2-а кізонька. А як же нам розминутися з тобою?
1-а кізонька. Я знаю як! Давай я ляжу на стежку, притиснусь спиною до гори, а ти перестрибнеш через мене.
2-а кізонька. Це розумно. Я так і зроблю. Дякую!
8. Стислий переказ І та II частини казки (робота в парах)
9. Метод «Ґронування» (стратегія «Асоціативний кущ»)
- Так, що ж ми дізналися про героїв казки? (Що еони жили у країні Добра та Зла.)
- Давайте серед запропонованих слів оберемо ті слова, що стосуються цапків та кізочок.
- Якими вони були?
Слова:добрі, увічливі, уперті, злі, чемні, грубі, погані, задаваки, увалені, доброзичливі, розумні, дурні, задираки.
10. Аудіювання «Упертий віслюк»
Жив на світі віслюк. Він був дуже впертий. Стане на дорозі й нікому не дає пройти.
Одного разу під’їхав під’ємний кран. Віслюк стоїть на дорозі та не пускає його. Підйомний кран підняв пустуна і відвіз дуже далеко. Довго віслюк потім повертався додому.
Зустрів віслюк зайчика і дав йому дорогу. Відтоді він усім дає дорогу.
Запитання
1. Яким був віслюк?
а) Добрим;
б) несперечливим;
в) упертим.
2. Що робив віслюк на дорозі?
а) Привітав перехожих;
б) уперто не пропускав нікого;
в) пропускав своїх знайомих. . .
3. Як під’ємний кран провчив віслюка?
а) Підняв пустуна і відвіз далеко;
б) запропонував його пропустити;
в) наїхав на віслюка.
4. Яким став віслюк?
а) Злим;
б) нечемним;
в) увічливим.
- А у якій країні жив віслюк?
- А коли він зрозумів свою помилку, то він куди потрапив? До якої країни?
ІV.Підсумок уроку
- Ми сьогодні здійснили подорож у країни Добра та Зла. Яка країна вам найбільше сподобалась?
- Де ми з вами залишимося жити?
- Країна Добра — це найкраща країна у світі. Здавна люди цінували добре, праведне життя. Зло, як відомо, довго не забувається і породжує зло. Добро помножує добро. Не давайте злу перебороти добро, завжди дотримуйтесь золотого правила:
«Ставтеся до людей так, як би ви хотіли, щоб люди ставилися до вас».
Звучить пісня «Якщо добрий ти».
Живи, добро звершай
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізни від мавпи і від звіра.