1
Тема. Гуртом можна багато зробити.
«Ведмідь і бджоли» (українська народна казка)
Мета. Розширювати знання учнів про казку, як жанр усної народної творчості, вчити розпізнавати казки серед інших жанрів; вчити учнів свідомо та виразно читати казки, визначати дійових осіб, давати їм характеристику, підтверджуючи змістом; розвивати увагу, мислення, пам’ять; виховувати дружелюбність, наполегливість, почуття поваги до менших та слабших.
Обладнання. Мультимедійний комплекс; презентація; цеглинки LEGO.
Тип уроку. Комбінований
Хід уроку
І. Організація навчальної діяльності учнів.
1.Привітання.
Учитель: Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Пролунав уже дзвінок,
починається урок.
Діти! В народі кажуть:
Добрий гість – дому радість!
Сподіваюсь, що ви, як і я,
Раді нашим гостям.
Тож, давайте привітаймося:
- Раді вітати вас в нашій оселі!
Зичимо щастя, здоров'я, добра!
2. Вправа «Колір настрою».
- Подивіться у вікно. Який сонячний і спокійний ранок. Яка чудова сьогодні погода. І від цього у мене гарний бадьорий настрій. А з яким настроєм ви сьогодні прийшли на урок. У вас на парті є смайлики, виберіть, будь ласка, той, який вказує на ваш настрій. А для того, щоб наш гарний настрій зберігся протягом уроку, ми виконаємо вправу «Долоньки». Візьміться з сусідом по групі за руки і промовляємо разом.
Тепло своїх долоньок
Я друзям віддаю,
Урок читання
Я з радістю почну.
3. Вправа «Очікування».
- Що ви очікуєте від уроку?
- Яким ви бажаєте бачити сьогоднішній урок? Давайте проведемо гру «Мікрофон».
3. Вправа «Мікрофон».
У — уважними
Р — розумними
О — організованими
К — комунікабельними, а ще активними, дисциплінованими.
— Отже, якщо ви будете такими, ми разом проведемо цікавий, творчий, продуктивний урок, на якому зуміємо створити ситуацію успіху. Щоб наша праця була успішною, слід дотримувати правил.
Давайте пригадаємо, яких саме правил ми повинні дотримуватися на уроці.
— правило «піднятої руки»;
— дружня співпраця у групах;
— уважно слухати пояснення вчителя і учнів;
— активно та творчо працювати.
II. Мовленнєва розминка.
1. Розвиток артикуляційного апарату.
Урок продовжимо без зупинки з мовленнєвої розминки.
1) Дихальні вправи. Гра «Підготуй ротик»
Пропоную підготувати ваш ротик до роботи. Проведемо гру «Підготуй ротик». Проведемо дихальні вправи.
1. Задуйте свічку
2.Вдихніть аромат квітів
3.Задуйте парашутики кульбабки
4. Вдихніть аромат чаю.
Ну, а зараз
Поправляєм язички,
Щоб не плутались значки.
Пограємо у гру «Де ж це наш пустунчик-язичок?»
2) Гра «Де ж це наш пустунчик-язичок?»
Де пустун наш язичок?
Ось він ліг на бочок.
На один, на другий повернувся,
Верху, низу доторкнувся.
Став на місце наш язик,
Бо він лежати звик.
Поклацали наші зубки,
Поплямкали губки.
Очі вправо, очі вліво
Вгору підняли, донизу опустили
Й до роботи приступили.
3). Розвиток фонетичного сприймання. Гра «Хто що промовляє?»
Пригадайте, діти, вмить як пшениченька шумить: ш-ш-ш
Як в гайку струмок дзвенить (Дж-дж-дж)
Як шумлять у птаха крила (ш- ш- ш)
Як бджола в саду бринить: дз-дз-дз
В морі синьому вітрила ( с-с-с)
4). Робота над скоромовкою.
А зараз дружно починаймо,
Скоромовку повторяймо.
Наварила смакоти -
Будем їсти я і ти,
А сороки і ворони
Будуть їсти макарони.
1) Гра «Дощик»
- «Накрапає дощик» (тихо).
- «Дощ пускається сильніше» (голосніше).
- «Злива» (голосно).
2) «Гра з долоньками». ( Повільно, швидше, швидко)
5) .«Розчитування».
1) Робота за індивідуальними таблицями складів.
Гра « Біг по доріжці» ( швиденько прочитати зліва направо).
Читаємо «Равликом», читаємо «Ракетою».
3) Розчитування з LEGO
На таблиці складів стовпчики кольорів з LEGO. Діти читають стовпчик, що відповідає кольору цеглинки, яку показує вчитель.
но |
ва |
ас |
лі |
ка |
ква |
на |
во |
ос |
лу |
ба |
кра |
ну |
ві |
іс |
ли |
па |
кна |
ні |
ве |
ис |
ал |
ра |
кса |
ІІІ. Основна частина.
1. Перевірка домашнього завдання.
- А зараз повторимо, що ми вивчали на попередньому уроці. Проведемо вправу «Світлофор».
1) Вправа «Світлофор»
Вчитель читає твердження. Якщо твердження правильне – учні піднімають зелений колір світлофора, неправильне - червоний.
1. Народні казки складали і переказували люди від одного до іншого. +
2. Народні казки мають автора. -
3. У казках персонажі тварини діють як люди. +
4. Найдавніші казки – це казки про тварин. +
5. На попередньому уроці ми читали казку «Колобок». -
2) Вправа «Кубування»
- А тепер давайте пограємо з кубом.
Кубик, діти, не простий,
Незвичайний – чарівний.
Він знання перевіряє,
Працювать допомагає.
1. Яку казку ми читали на попередньому уроці? («Зайчикова хатинка»)
2. Чому казка «Зайчикова хатинка» є народною?
3. Хто є головним персонажем казки?
4. Яка хатинка була у Зайчика?
5. Назвіть дійових осіб казки?
6. Що в цій казці є казковим?
Крісло автора
- Тепер ми попрацюємо з цеглинками LEGO. Розташуйте цеглинки у тій послідовності, у якій зустрічаються персонажі у казці.
Вправа на увагу «Збираємо цеглинки»
Фізкультхвилинка
Хай в небі світить сонечко! (жовта цеглинка).
Травичка хай росте! (зелена цеглинка)
Пливе хмаринка в небі! (голуба цеглинка).
І річка хай тече! (синя цеглинка).
Любов'ю все зігріємо!(червона цеглинка).
У дружбі краще жить!
Ми до вершин крокуємо! (оранжева цеглинка).
Хай нам усім щастить! (Піднімаєм складену башту).
2. Актуалізація опорних знань.
Раз, два, три, чотири, п’ять!
Тему уроку треба прочитать.
1)Вправа «Книжковий хробачок»
Прочитайте тему уроку.
2) Орієнтування в дитячих книжках. Вернісаж дитячих малюнків.
Подивіться навколо. Клас сьогодні незвичайний, В ньому багато книжок. –
У казку ми знову зробимо крок.
Із казкою ми зустрічались не раз,
І знову вона завітала до нас!
3. Мотивація до навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми з вами продовжимо поринати в світ чарівної української народної казки, щоб ще ближче познайомитись з найціннішим скарбом українського народу, його мудрістю.
- А про кого буде казка, ви дізнаєтесь, відгадавши загадки:
1) Робота над загадками
Хоч у нього шуба є,
Та як холод настає,
Він не їсть тоді, не п’є
І не ходить, не гуляє,
А у лігво спать лягає. (Ведмідь)
Наче птиця крила має,
Все літає та співає:
Я медок вам ношу,
Не чіпайте, бо вкушу. (Бджола)
2) Квест – цікавинка. Діти підготували цікаві факти про бджолу. Проведемо вправу «Квест-цікавинка».
1. Бджоли живуть у складі сім' ї, де у кожного її члена є свої обов’язки.
2.Бджоли- розвідники шукають багаті на нектар квіти, робочі бджоли носять мед, бджоли- охоронці захищають вулик, бджоли - няньки виховують потомство.
3.Щоб зібрати всього одну ложку меду, потрібна робота двохсот бджіл протягом дня.
4. Бджола може збирати мед на відстані восьми кілометрів від вулика.
5.Бджолиний рій складається з шістдесяти тисяч бджіл і важить вісім кілограм.
4. Вивчення нового матеріалу.
4а. Словникова робота
- Перш ніж читати казку, ми попрацюємо зі словами, які зустрічатимуться у казці.
- Давайте прочитаємо слова.
а) Гра «Відлуння» (вчитель читає, потім діти повторюють)
в) дібрати близькі за значенням слова до даних слів:
Справишся – переможеш, зможеш.
Підкоримося – будемо слухати, змиримося.
Розгнівала – розсердилася.
Оборонитися – захищатися.
б) «Довідкове бюро» працює
- пояснити значення слів:
Створіння - живий організм, людина або тварина
Навздогін - вслід за тим, що віддаляється.
Згуртованими - ті, які згуртувалися, об'єднали свої сили, стали єдиними.
г) Читання «равликом», «ракетою» разом.
Гра «Ланцюжок» (Читання групами)
Гра «Дощик накрапає», «Дощик припускається», «Злива». (і навпаки починає 3 група)
4 б. Слухання казки. Комбіноване читання.
- Спочатку вчитель читає першу частину казки.
4в. Вправа «Передбачення»
- Розгляньте ілюстрації до казки. Поміркуйте і розкажіть, як будуть розвиватися події далі. (Діти висловлюють свою думку)
4г. Гра «Бджілки»
Напівголосне читання учнями тексту, кожен — у своєму темпі.
Діти читають далі.
- Чи справдилися ваші сподівання?
4д. Перевірка первинного сприймання змісту.
- Хто автор казки?
— Скільки дійових осіб у казці? Назвіть їх.
Час настав
всім відпочити
І музичну фізкультхвилинку
в гості запросити.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
5. Робота над змістом казки.
1). Гра «Небо і земля». ( І частина)
2). Гра «Буксир». (ІІ частина)
За командою «Земля» діти нахиляються до книжки і читають текст. За командою «Небо» — піднімають голівки вгору, прибираючи вказівки від тексту. Знову — «Земля» — учні очима знаходять, де вони завершили читати.
3) Використання стратегії «Ромашка Блума». Робота в групах.
1 група Прості
2 група Уточнюючі
3 група Оцінні
4 група Творчі
5 група Пояснювальне
6 група Практичне
4) Гра «Ланцюжок парами» (І частина)
5). Гра «Незнайко» (ІІ частина)
Вчитель читає неправильно, а учні — виправляють допущені помилки.
6). Вправа «Доженіть речення»
7) Читання казки в особах.
7). Робота у групах. Гра «Добери ознаку».
(Складання порівняльної характеристики персонажів
Кожна група отримала конверт з картками. Ви повинні обрати, яка картка буде відповідати персонажу казки)
(На дошці вивішую малюнок ведмедя і бджоли).
І група - До якого персонажу буде ваша картка.
Ведмідь |
Бджоли |
|
|
ІІІ. Підсумок уроку
1.Вправа «Рефлексія»
- Яку назву має казка?
- Яка тема казки?
- Яка мета казки?
2. Вправа з сердечками доброти
Це дуже важливо, щоб люди, сім'я, класна родина, були згуртованим, дружніми, міцними. Люди повинні один одному дарувати тільки тепло та доброту.
- Візьміть сердечка у свої долоньки. Заплющить очі, подумайте про рідних вам людей, людей добрих та чуйних, щирих і щедрих. Подумайте про людей, які люблять вас. Ваші сердечка, в цю хвилину , сповнені любов’ю і ніжністю. Тепло вашого сердечка ви відчуєте у своїх долоньках. Розплющить очі. Нехай тепло і доброта ваших сердець не затримуються в долоньках. Передайте їх іншим людям, знайомим і незнайомим. А потім на уроці ЯДС ми прикрасимо велике серце нашого класу маленькими нашими сердечками. (Діти обмінюються сердечками)
3. Оцінка дітьми своєї роботи
- Сьогодні ви гарно працювали.
Ви сьогодні на уроці були:
К – кмітливі
А – активні
З – завзяті
К – казкові
А – артистичні