ТЕМА. Чому зимові місяці мають такі назви?
МЕТА: Ознайомити учнів з назвами зимових місяців, розкрити походження назв місяців, закріпити знання прикмет зими; учити описувати красу зимової природи.
Розвивати творчу уяву, спостережливість, фантазію, зв’язне мовлення, критичне мислення, пізнавальну активність, пам’ять. Виховувати любов до природи.
Обладнання: кошик з паперовими сніжинками, ілюстрації із зображенням зимового лісу, мультимедійна презентація.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.
ХІД УРОКУ I.Організація класу
Хочу вам гарного уроку побажати,
Щоб було цікаво всім нам працювати,
Щоб хотіли вправно всі відповідати,
Щоб допомагало вам вміння міркувати.
II.Актуалізація опорних знань
-
Вправа «Синоптик»
-
Яка зараз пора року?
-
Який місяць?
-
Які прикмети зими ви відчули, коли йшли до школи?
-
Сьогодні тепло чи холодно?
-
Чи є опади?
-
Які зимові явища ви спостерігали протягом останньої доби?
-
Гра «Так чи ні» (використання цеглинок LEGO)
-
Узимку сонце знаходиться високо на небі.
-
Зимою сонечко посилає на землю мало тепла і світла.
-
Дні стають довшими, а ночі коротшими.
-
Річки, озера вкриті льодом.
-
Дерева не ростуть.
-
Часто йде дощ.
-
Ведмідь і їжачок сплять.
-
У небі часто кружляють сніжинки.
-
Комашки літають над квітами.
-
Пташки потребують нашої допомоги.
-
Гра «Незакінчене речення»
-
Глобус – модель земної … .
-
Земля обертається навколо своєї … .
-
Земля постійно … .
-
День і ніч становлять ... .
-
Доба триває … .
-
Час, за який Земля робить повний оберт навколо Сонця – це … .
III.Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
-
Гра «Шифрувальник»
-
Прочитайте слова: ченьсі, удгрень, тийлю.
-
Як одним словом можна назвати ці слова?
-
А чи знаєте ви, чому зимові місяці мають такі «імена»?
-
А хочете дізнатися?
-
Сьогодні на уроці ми дізнаємось про походження назв зимових місяців, будемо описувати красу зимової природи, дізнаємось, що притаманне кожному періоду зими.
IV. Робота над темою уроку
-
Вправа «Входження в картину» (на дошці ілюстрація із зображенням зимового лісу)
-
Яка пора року зображена?
-
Чому ви так вирішили?
-
Яке небо?
-
Що ви можете сказати про сніг?
-
Опишіть стан дерев.
-
Сліди яких тварин можна побачити на снігу?
-
А чи можна визначити який саме зимовий місяць зображений на ілюстрації? Чому?
-
Дослідження назв зимових місяців.
Місяць землю грудить і хату сильно студить. (Грудень)
Вітри із снігом все сікли і назву місяцю дали. (Січень)
Місяць цей лютує, бо весноньку чує. (Лютий)
-
Поясніть назву кожного місяця, спираючись на зміст загадки.
-
Робота в групах (із кошика діти дістають по одній сніжинці і об’єднуються в групи)
Кожна група отримує вірш.
Перша група
Змерзлим груддям крізь і всюди
вкрилось поле і шляхи.
-
Це вже Грудень! – кажуть люди
і вдягають кожухи.
І дерева в білий іній вбрались,
як у кожушок.
Річка спить у кризі синій
і замовкнув спів пташок.
Друга група
Січень – року перший син
Носить одяг із перлин.
Всіх морозами страхає
Путь – доріжки замітає.
Але люблять його діти.
Як же січню не радіти?
Новий рік, Різдво Христове,
Водохреща – ці чудові свята
Січень нам дарує
Всіх гостинцями частує.
Третя група
Третій місяць зветься лютий,
А лютує він тому,
Що на світі довго бути
Не доводиться йому.
Хоче лютий, щоб на світі
Панувала вік зима.
Та поволі сонце гріти
Починає крадькома.
Завдання: прочитати вірш, поміркувати які ознаки місяця містяться у вірші.
-
Презентація роботи груп. Доповнення вчителя
-
Грудень – перший місяць зими і останній місяць року. А назва його визначається характером грудня. Із настанням морозів розбита осіння дорога перетворюється в саме груддя. Тому й кажуть: «Грудень на возі витрясе не лише сіно, а й душу. Груднева дорога не для воза, а для полоза (саней)».
-
Мав цей місяць у народі й інші імена: «Стужайло», «Вітрозим», Зимник», «Трусин».
-
Поясніть, чому.
-
Закінчується грудень і приходить січень. Він «січе» зиму на дві половинки. Може саме через це він дістав свою назву. А можливо тому, що дуже січе снігом і морозом. А ще, мабуть тому, що добрі господарі саме у січні заготовляли («сікли») дерево на будівництво хат. Така деревина суха, довговічна і добре тримає тепло. Його ще називають: «Сніжень», «Сніговик», «Льодовик», «Щипун», «Тріскун».
-
Поясніть ці назви.
-
Лютий походить від слів «злий», «жорстокий». Хоча це і останній місяць матінки-зими, дмуть сильні вітри, налітають віхоли, частішають хуртовини, дошкуляє мороз. Але сонце вже повертається на бік весни. В народі цей місяць називають: «Межень», «Крутень», «Лютень».
-
Поміркуйте і поясніть ці назви.
-
Фізкультхвилинка «Танці зігріванці»
https://www.youtube.com/watch?v=A09aJ3gvLWs
V. Осмислення знань учнями
1. Робота з підручником
* Роздивіться зимові світлини і скажіть, про що вам розповідають назви зимових місяців.
* Чому зиму поділяють на три періоди: ворота зими, глибока зима та бокогрій?
2. Робота в зошитах з друкованою основою
* Читання і доповнення текстів про зимові місяці.
*Розпізнавання пір року за малюнками.
3. Читання і пояснення прикмет про зимові місяці
Грудень рік кінчає, а зиму починає.
Грудень землю грудить, а хату студить.
Сніг у грудні глибокий – урожай високий.
Січень – року початок, зимі середина.
Січень – погідний, рік буде плідний.
Місяць лютий кригою скутий.
Лютий лютує, красну весну чує.
-
Вправа «Вільний мікрофон»
-Який із зимових місяців вам подобається найбільше?
- Поясніть, чому.
VI. Підсумок уроку. Рефлексія
Вправа «Інтерв’ю»
-
Чого ви навчились на уроці?
-
Що нового сьогодні дізнались?
-
Що найбільше вас вразило і здивувало?
-
Чи було вам важко?
-
Якщо так, що саме?
-
Продовжіть речення. Тепер я знаю, що …