Урок."Діалог. Розділові знаки при діалозі"

Про матеріал
Розробка уроку передбачає вивчення поняття про діалог, формування в учнів уміння складати діалог, правильно використовувати розділові знати з використанням елементів інтерактивного навчання.
Перегляд файлу

Діалог. Розділові знаки при діалозі

Мета: дати поняття про діалог,діалогічне мовлення, з’ясувати відмінність діалогу від прямої мови, формувати вміння правильно інтонувати репліки діалогу, а також висловлювання, що вміщують діалоги; формувати навички вживання розділових знаків при діалозі; виховувати смак до влучного, доречного й дотепного слова; розвивати логічне мислення, мовлення, стійку увагу, емоції, уточнювати й збагачувати словниковий запас учнів;. виховувати любов до рідної природи ,до її краси
 

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
 

Обладнання: підручник, картки,сніжинки для оцінювання знань,ілюстрації,аудіозапис музики П.Чайковського «Пори року(Зима)»,тексти для роботи

                                                              Хід уроку

І. Організаційний момент
*Привітання і побажання учням
 

1.У цей ранковий добрий час

 музика прийшла до нас

Вона енергію і настрій піднімає,

до роботи закликає(звучить мелодія)

Учениця читає вірш В . Сосюри  «Зима»

2. Бесіда за змістом

- Про що розповідається?

- Як ви розумієте вислів: «Б’є об землю копитами білий кінь зими»?
- Які означення можна підібрати до слова зима? (Білосніжна ,холодна,злюча,колюча,красива)

- На які питання відповідають ці означення?(Яка?Це однорідні члени речення.)
 

                                          Загадка

Ніжна зірка ,сніжно-біла на рукав згори злетіла.

Поки ніс її сюди,стала краплею води (Так ,це сніжинка)

Сьогодні вона завітала на урок.

Це не проста сніжинка.

Коли вона спускалась на землю, налетів рвучкий вітер - і крихкі пелюстки осипалися.

Щоб снігові пелюстки приросли до неї, треба виконати деякі завдання. Сніжинка поведе нас у цікаву подорож  по країні Дивосвіт. Мандрувати будемо летючим кораблем.Назва його збігається з темою уроку (Запис дати,теми уроку.)

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
Запис на хмаринках очікування від уроку


ІІІ. Актуалізація знань учнів. «Мікрофон» (Повторення про пряму мову.За правильну відповідь пелюстки кріпляться до сніжинки.).

Удачі вам, діти. Вирушаємо у подорож.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Пояснення значення слова діалог,його вимова.
Клас поділити на 2 команди.

Зупинка 1.Повторення.У поданих реченнях пояснити розділові знаки. Для команди «Казка»

Зимонько - снігурочко , наша  білогрудочко ,

Не верти хвостом, а труси тихесенько,рівнесенько,гладесенько сріблястим сніжком.
Для команди «Срібні вітрила»

Новий рік,Новий рік, ти з яких прийшов доріг

Перевірка виконаного.

Зупинка 2 . Літературна . Робота за текстом:

Баба Віхола, сива Віхола

на метільній мітлі приїхала.

В двері стукала, селом вешталась:

– Люди добрії, дайте решето!

Ой просію ж я біле борошно,

бо в полях іще дуже порожньо.

                                  Л.Костенко

- Кому належать слова?

- До кого звертається Віхола?Зверніть увагу на правопис слова Віхола.

Чи відрізняються розділові знаки від знаків при прямій мові? Назвати синоніми до слова Віхола.

V. Фізкультхвилинка.

Мандруємо далі.
Зупинка 3. Завітайте до підручника.

Опрацювання теоретичного матеріалу.

Виконання вправи на складання діалогу «Зимові розваги»

Команди за виконане завдання одержують пелюстки.

Зупинка 4.Пори року . Звучить  мелодія . Учні виконують завдання за картками.

(Записати речення , розставити розділові знаки , пояснити їх)

Для команди «Казка»

- — Насуплю я брови, — говорить зима,

— І вітер з морозом повіє:

Усе скрізь загине — рятунку нема!

Під снігом замре, заніміє.

Для команди «Срібні вітрила»

— А я засміюся, — весна одмовля , -

— І сонце пекуче засяє,

Прокинуться луки, ліси і поля,

Усе зацвіте, заспіває.

Зупинка 5 . Фольклорна

За що діти люблять зиму?

Ця пора року багата на звичаї та обряди ( новорічні свята)

-Які саме? Як проходять на Полтавщині? Які колядки , щедрівки знаєте?

Пригадайте й запишіть одну з них (рядки , де є звертання до господаря)

Зупинка 6 . Наша творчість

Робота за картками

 Для команди «Казка»

1 Записати у вигляді прямої мови:

Хвалилася калина , що з медом солодка.

Січень снігом січе, а мороз вогнем пече.

2 Скласти віршик :

……..стіжок,

……сніжок,

……ганок,

……ранок

Для команди «Срібні вітрила»

1 Горобці дружно цвірінькають – на відлигу.

Голуби воркують – тепло віщують.

2 Скласти віршик :

……. пороша,

…….хороша,

…. поля,

…. земля

Команди за виконане завдання одержують пелюстки.
VІ. Підсумок уроку

Чарівна сніжинка допомогла нам відчути красу природи, красу рідної мови, народної творчості,вашої творчості, а ще допомогла нам засвоїти тему «Діалог»

Прикріпіть одержані пелюстки до сніжинки

Результат пошуку зображень за запитом сніжинки з бумаги
 

Чи справдилися ваші очікування?

Про що ви дізналися на уроці?

Що таке діалог,а що таке монолог, полілог?

Які розділові знаки ставляться при діалозі?

Як називають висловлювання дійових осіб?

Що спільного і відмінного між діалогом і прямою мовою?

Оцінювання.

Складання сенкану на тему «Зима».

 

 VІІ Домашнє завдання

docx
Додано
16 березня 2020
Переглядів
542
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку