Тема: «Дієслова, подібні чи протилежні за значенням».
Мета: вчити розпізнавати і добирати дієслова, подібні і протилежні за значенням; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати спостережливість, уважність.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: мультимедійна презентація, ПК, інтерактивна дошка.
Хід уроку
Робота зі слайдом: Слайд 2
Всі веселі і здорові?
До уроку всі готові?
II. Мотивація навчальної діяльності.
Робота зі слайдом: Слайд 3
Вам розкаже всі пригоди,
А сама мовчить із роду. (натиснути - книга)
2. Каліграфічна хвилина.
Робота зі слайдом: Слайди 4- 5
Робота зі слайдом: Слайд 6
Книга (що зробить?) розкаже.
Книга (що робить?) мовчить.
III. Повідомлення теми і мети уроку.
- Ця книга своїми сторінками поведе нас сьогодні у мандрівку до країни Мови, де на зустріч чекають незвичні дієслова.
Робота зі слайдом: Слайд 7
- Прочитайте, про які дієслова будемо говорити. (натиснути)
IV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
Робота зі слайдом: Слайд 8
Першого вересня всі діти йдуть до школи. Ось ідуть наввипередки Мишко та Юрко. За ними йде Марійка. Поважно ідуть старшокласники.
Першого вересня всі діти йдуть до школи. Ось біжать наввипередки Мишко та Юрко. За ними поспішає Марійка. Поважно крокують старшокласники.
- Якими словами відрізняються між собою подані тексти?
- Що вони називають? (дію, пов’язану з пересуванням)
- Чим відрізняються слова? (вказують на те, як саме пересуваються діти, відтінками в значенні)
- Такі слова, подібні за значенням, називаються синонімами.
- Отже, чому у мовленні треба вживати дієслова, близькі за значенням? (щоб мовлення було точним, багатим, правильним, живим, красивим)
- Спишіть другий текст.
Робота зі слайдом: Слайд 9
Пісня соловейка злітала угору, то падала вниз, і сміялася, і сплакувала.
Робота зі слайдом: Слайд 10
лягати
сміятися
реготати
закривати
хихикати
V. Застосування знань та вмінь.
1. Індивідуальна робота за комп’ютером.
• Дидактична гра «Додай слова – дії предметів» .
Через поле, через гай … хлопчик Помагай.
Аж ось прямо на них … вовк.
За старою ведмедицею … ведмежа.
Ходить, суне, пленталось.
Робота зі слайдом: Слайд 9
заливатися сміхом запам’ятовувати
слізьми вмиватися реготати
на вус намотувати зазнаватися
дерти носа ридати
4. Самостійна робота – тестування.
Робота зі слайдом: Слайд 9
Робота зі слайдом: Слайди 10- 11
Тестування:
а) що робить? б) який? яка? в) хто?
що зробить? яке? які? що?
а) з прикметниками б) з іменниками
3. Вибери дієслово:
а) праця б) працювати в) працьовитий
4. Добери дієслово, протилежне за значенням, до слова знайти:
а) вийти б) підійти в) знайти
5. Добери дієслово, близьке за значенням до слова говорити:
а) мовчати б) розмовляти в) знайомитися
6. Заміни дієсловом «Дерти носа»:
а) реготати б) плакати в) зазнаватися
Робота зі слайдом: Слайд 12 – 13
VI. Підсумок уроку.
На уроці я вчився(лася) …
Найбільше мені сподобалося…
Я запам’ятав(ла) …