Подільність натуральних чисел
Урок 2. Дільники та кратні
Мета:
навчальна: сформувати вміння застосовувати поняття дільника та кратного натурального числа до розв’язування задач;
розвивальна: розвивати пам’ять і увагу, кмітливість, творче мислення, вміння застосовувати знання в нестандартних ситуаціях;
виховна: виховувати наполегливість, вміння співпрацювати.
Тип уроку: урок формування умінь та навичок.
Обладнання: картки для групової роботи, файли з завданнями, проектор.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Два учні записують номери 18 і 20 на дошці, завдання 12 і 14 розбираються усно з класом.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Усний рахунок
1) Гра «Так – ні»: 1) число 14 – дільник 154;
2) число 78 кратне числа 38;
3) число 54 – найменше кратне числа 27;
4) число 2 – найменший дільник числа 14;
5) два послідовні натуральні дільники мають тільки один спільний дільник;
6) якщо число кратне 6, то воно кратне 3;
7) якщо число кратне 12, то воно кратне 24;
8) якщо число є дільником 8, то воно кратне 2.
2) Не виконуючи обчислень, з’ясувати, чи ділиться:
3645 на 9;
36 + 12 + 54 на 6;
12 + 20 + 14 на 4?
Після вироблення стратегії розв’язання даних проблем, запропонувати учням сформулювати правила:
! Якщо число a – кратне числа с, то число ab – кратне числа с.
! Якщо числа a та b – кратні числа с, то число a + b – кратне числа с.
! Якщо число a – кратне числа с, а число b – не кратне числа с, то число a + b та a – b – кратне числа с.
Фізкультхвилинка
ІУ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Клас ділиться на 6 груп, кожній групі видається однакові набори окремих маленьких карток. Завдання розділити картки на дві купки та пояснити свій вибір.
Картки для розкладання (розрізати)
Якщо число р кратне 6, то число 5р також кратне 6. |
Якщо сума чисел a та b кратна 9, то кожне з чисел a і b не кратне 9. |
Якщо число 2а кратне 10, то а також кратне 10. |
Якщо добуто чисел кратний 12, то одне з чисел кратне 12, а друге – ні. |
Якщо a та b не кратні 5, то a + b також не кратні 5. |
Якщо числа a і b – дільники числа с, то число a + b – дільник числа с. |
Якщо сума чисел a та b кратна 7, то кожне з чисел a і b кратне 7. |
Якщо число а – 3 кратне 5, то число а + 7 також кратне 5. |
2. Колективне виконання завдань
Знайти всі розв’язки подвійної нерівності:
3. Самостійна робота
1) Знайти найменше натуральне число, дільниками якого є числа 4, 5 і 8.
2) Знайти найменше трицифрове число, кратне 31.
3) Записати три числа, кратних числу 7с.
4) Знайти всі розв’язки нерівності 35 х 70, кратні 5.
5) Яким має бути число b, щоб сума 21 + b була кратною 7?
У. Підсумки уроку
1. Обговорення питань, що виникли під час самостійної роботи.
2. Рефлексія
З якою проблемою зіткнулися?
Які правила вивели? Для чого вони?
УІ. Домашнє завдання
Куобдто, еатркн, фгроаіеяг, ірбд.