Урок "Дивовижний світ природи в поезіях Є. Гуцало «Зірка», «Чарівники», «Журавлі високі пролітають...»"

Про матеріал

Мета:

Навчальна: ознайомити учнів із віршами письменника, допомогти усвідомити їхній ідейно-художній зміст, красу поетичного слова.

Розвивальна:розвивати творчу уяву, логічне мислення, виразно і вдумливо читати вірші;

Виховна: прищеплювати любов до пейзажної лірики та світу природи.

Формувати комунікативну компетентність.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Перегляд файлу

Укр. літ.

5 клас

______

Урок №52

Тема.         Дивовижний світ природи  в поезіях Є. Гуцало «Зірка», «Чарівники», «Журавлі високі пролітають...».

Мета:

 Навчальна: ознайомити учнів із віршами письменника, допомогти усвідомити їхній ідейно-художній зміст, красу поетичного слова.

 Розвивальна:розвивати творчу уяву, логічне мислення, виразно і вдумливо читати вірші;

     Виховна: прищеплювати любов до пейзажної лірики та світу природи.

     Формувати комунікативну компетентність.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: дидактичний матеріал, портрет Є. Гуцала, тексти віршів, презентація

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання, перевірка готовності учнів до уроку.

Аутотренінг:
   Для того щоб справитися на уроці із завданнями, будьте старанними й уважними. Покладіть руки на парту, заплющте очі та промовляйте за мною:
Я – п’ятикласник!
Я хочу якомога більше знати!
Я думаю, замислююся, пригадую!
Я – творча особистість!

Девіз уроку:

Не просто слухати, а чути!

Не просто дивитись, а бачити!

Не просто відповідати, а міркувати!

Дружно й плідно працювати!

Смайл уроку:

 Пропоную вам обрати «Смайл уроку» серед запропонованих і намалювати його в зошит на полі олівцем.

 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку

2. Перевірка домашнього завдання

Вікторина «Спостережливий читач»

Завдання: за наведеною цитатою необхідно визначити, про кого або про що йдеться у творі Є. Гуцала «Лось»

1) «Спочатку він нічого не розумів у тій роботі, та коли канал ще більше наблизився до берега, його очі засвітилися тямою, і тепер він поводився смирно, вже не кидався, а тільки читав» (Лось)

2) «Кругленький, з підпалкуватим, добре випеченим обличям, в розтоптаних, з довгими халявами, чоботях, в яких він тонув мало не по пояс» (Шпичак).

3) « … Був розсудливий та віважний, і сокира в його руках не закуняла. Він узявся рубати лід, прокладаючи хід до берега» (Старший брат).

4) «Чим далі біг, тим більшим сповнювався страхом, і хоча нічого вже не чув, ще довго зупинявся» (Лось).

5) «була ледь протоптана  по ній почали ходити не так давно, — і лось принюхувався, чи не пройшов по ній перед ним вовк, або лис, або людина» (Стежечка).

6) «Обидва плечисті, обидва з широкими, лагідними лицями, і схожі один на одного так, як маленький гриб-підберезник схожий на свого більшого сусіда» (Брати).

7) «Заскучавши сама, вона, тягнучи сани, й поволеньки потюпала до річки, зупинилася віддалік і, помахуючи хвостом, спостерігала. Потім ще пройшла трохи вперед» ( Гніда конячина)

8) «Голова лежала так, ніби він прислухався до землі, чи далеко ще весна, чи скоро прийде, а роги росли при самім снігу, ніби чудернацький кущик, який усе-таки сподівався зазеленіти, вкрившись листям» ( Лось)

 

 

IІI.  МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

 

Вступне слово вчителя (слайд 3-5)

«Рідна земля мого дитинства,— згадує Є. Гуцало в автобіо­графії,— це і джерело поезії, джерело ліричного настрою, який для мене дуже суттєвий, дуже дорогий — і в віршах, і в прозі. Тут, на Поділлі, народилася і зміцніла любов до рідного українського слова, до народної пісні, до фольклору... Звідси, з Поділля, витоки як моєї свідомості, так і мало не всіх моїх творів...»

Лірична стихія творчості Є. Гуцала стала формою суспільної опозиції. Переживши жахи повоєнного сільського побуту, автор по-своєму почав сприймати світ людей. Але саме в ліриці він почува­ється найбільш невимушено, розкуто, живо описуючи красу природи й людей, охоче фіксуючи улюблений ним стан осяяння, здивування перед світом, те медитативне передчуття радості й любові.

Дитинна чистота і ясність світовідчуття, відкритість ліричного героя до прекрасного в усіх його проявах — усе це, поєднане з го­строю увагою до народних характерів, інших національних при­кмет — вічних і нових, становило основу його художнього стилю.

Сьогодні на уроці ми познайомимось з ліричними творами «Зір­ка», «Чарівники», «Журавлі високі пролітають...»

Завдання уроку:

  1. Проаналізувати програмні ліричні твори;

     2. Закріпити знання з вивченої теми.

Очікувані результати ( слайд 6)

IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

 

1. Бесіда

 - Що ви знаєте про поетичну спадщину Є. Гуцала? (повідомлення учнів)

- Які вірші автора ви знаєте?

-З чим асоціюється у вас слово поезія? ( творчість, література, вірші, краса)

Скласти акровірш. (Що називається акровіршем?)

П  прекрасна, приємна

О  образна, оригінальна

Е   ефектна, емоційна

З   захоплююча, зрозуміла

І   індивідуальна, інтонаційна

     Я  яскрава, ясна

 

2. Робота над програмовими поезіями Є. Гуцала

     2.1. «Зірка».

  • Виразне читання вірша (слайд 7)
  • Словникова робота

Коромисло — зігнута палиця, що кладеться на плече, за допомогою якої носили відра з водою.

(слайд 8)

  • Тема: зображення зіркової ходи небосхилом.
  • Ідея: захоплення зіркою як джерелом радості та пози­тиву.
  • Основна думка: демонстрування краси срібної зірки та нічної природи рідної батьківщини.
  • Жанр: пейзажна лірика.
  • Художні засоби:

 

зірка ходить

 

срібні руки

 

зірка йде по воду

 

чисте срібло

Метафори

весело сміється

Епітети

заквітчана у місяць

 

зірка йде з водою

 

срібна Україну

 

срібло ллється

 

 

  • Аналіз вірша «Зірка» у формі бесіди за питаннями (слайд 9)

▼ Які небесні світила зустрічаються у вірші? Як вони пов’язані між собою?

▼ Що автор розуміє під «сріблом»? Обґрунтуйте свою думку.

▼Як поет зображує у вірші маки, калину та Україну?

▼3 ким ототожнює Є. Гуцало зірку у своїй поезії?

▼Які художні засоби утворюють образність цього вірша?

  • Евристична бесіда, завдання пошуково-дослідницького характеру. Назвіть асоціації, які у вас виникають у зв’язку з поетичними образами. 

1)   Зірка, що з коромислом по воду ходить. (Дівчина.)

2)   Срібло з відер ллється. (Світло місяця, зірок; щось цінне, красиве, вода.)

3)   Маки й калина. (Українська природа.)

4)   Заквітчана у місяць срібна Україна. (Жінка, мати, батьківщина.)

 

2.2. «Чарівники».

  • Виразне читання вірша (слайд 10)
  • Словникова робота.

Вчарувала — зачарувала.

Роздолля — широкий простір.

Баского вітра — рвучкого, швидкого, пружного вітра; зазвичай баскими бувають коні.

  • (слайд 11)
  • Тема: зображення магічного перетворення природи.
  • Ідея: зацікавленість красою змін у природі.
  • Основна думка: чарівники роблять природу красивішою.
  • Жанр: пейзажна лірика.

 

  • Аналіз вірша «Чарівники» у формі бесіди за питаннями(слайд 12)

 Хто такі чарівники?

  • Як побудований вірш, зі скількох частин він складається? 

(Перша строфа — це опис ночі-чарівниці, друга — опис ранку; у третій строфі вони протиставляються; остання строфа, що складається усього з двох рядків, об’єднує поняття день і ніч, вони нерозривні, не можуть існувати одне без одного, так було і буде завжди.)

  • Схарактеризуйте ніч за поезією. 
  • Опишіть, як характеризується ранок, за допомогою яких художніх засобів він описується. 

(Щирий трудівник, і сам до роботи звик, й інших до цього спонукає; використовуються епітети, персоніфікація.)

  • Про що говорить вживання автором зменшено-пестливих слів? 

(Про захоплення природою, зачарування нею.)

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

Раз! Два! Працювати перестали

І тепер всі дружно встали.

Будемо відпочивати,

Нумо, вправу починати!

Три! Чотири! Присідаймо,

Швидко втому проганяймо.

П’ять! Шість! Засміялись,

Кілька раз понахилялись.

Зайчик сонячний до нас

Завітав у вільний час.

Будем бігати, стрибати,

Щоб нам зайчика впіймати.

Прудко зайчик утікає

І промінчиками грає.

Сім! Вісім! Час настав

Повернутись нам до справ.

 

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки.

Вище руки підніміть,

А тепер їх опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз,

За роботу, все гаразд.

 

2.3. «Журавлі високі пролітають...».

  • Виразне читання вірша. (слайд 13)
  • Словникова робота.

Вирій — теплі краї, де зимують птахи.

Звідало — відчуло.

(слайд 14 )

  • Тема: зображення сумного осіннього пейзажу.
  • Ідея: туга за квітучою природою.
  • Основна думка: журавлі — символ смутку.
  • Жанр: пейзажна лірика.

Аналіз вірша «Чарівники» у формі бесіди за питаннями: (слайд 15)

 Чому автор називає журавлів «високими»?

 Які почуття викликає у вас ця поезія?

▼ Знайдіть уривок, який, на вашу думку, найкраще розкриває тему смутку.

▼ Поміркуйте, чому автор зобразив у цьому вірші саме журавлів. Обґрунтуйте свою думку.

 За допомогою яких засобів автор створює образність вірша?

 

IV.УЗАГАЛЬНЕННЯ УРОКУ,

ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.   Гра «Знайди пару».

Поєднайте рядки з назвами віршів, із яких їх узято (додаток 1)

 

Та завжди із вирію 
Вертало до святої отчої землі…

 

«Зірка»

На заквітчану у місяць
Срібну Україну

 

«Чарівники»

Не побачиш вітра в полі
Ні тополю на роздоллі

 

«Журавлі високі пролітають»

 

 

 

 

 

Ставши над Дніпром зеленооким,

ставши над усміхненим Дніпром,

я прошу перо у них високе,

піднебесне в них прошу перо.

 

 

 

 

Два оці чарівники

в світі цім живуть віки.

 

 

Із коромислом по воду

аж до моря зірка ходить.

 

  

 

2)Робота в парах  (додаток 2)

  ПАРА№ 1

1. Напишіть міні-твір на тему «Чим мені подобається вірш «Зір­ка»?» (5—7 речень)

ПАРА № 2

1. Напишіть міні-твір на тему «Чим мені подобається вірш «Чарів­ники»?» (5-7 речень)

ПАРА № З

1. Напишіть міні-твір на тему «Чому мені подобається вірш «Жу­равлі високі пролітають...»?» (5—7речень)

ПАРА № 4

1. Напишіть міні-твір на тему «У чому краса пейзажної лірики Є. Гуцала?» (5-7 речень)

 

 

 

2.Кросворд «У гостях у Євгена Гуцала»

По горизонталі: 1. Назва дитячого твору Є. Гуцала, опублікованого 1973 р. («Дениско»)

 2. Назва циклу творів письменника «... з Тернівки» (1982). (Оповідання)

3. Професія, яку мріяв здобути автор. (Журналіст)

4. Який фах мали батьки письменника? (Учитель)

 5. Де Є. Гуцало розміщував свої перші вірші у шкільні роки? (Стінгазета)

6. У якому інституті навчавсямитець? (Педагогічний)

7. Захоплення з дитинства. (Читання)

8. Область, у якій народився письменник. (Вінницька)

9. До якого жанру належить праця «Ментальність ясиру»? (Публіцистика)

По вертикалі: 1. Ким був Є. Гуцало у роки заслання? (Дослідник)

V.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Поетичний геній Є. Гуцала знайомить нас із невимовною красою рідної батьківщини та запрошує у подорож стежками своїх творів.

1.Складання сенкану «Є.Гуцало». Сенкан-це?

  1. Євген Гуцало.
  2. талановитий, відкритий, мрійливий.
  3. творив, вражав, зацікавлював.
  4. Обдарована людина.
  5. Поет-лірик

 

2.«Мікрофон»

Я дізнався…

Мої враження від поезії Є. Гуцала... 

 

   VI. ОЦІНЮВАННЯ

Оголошення і виставлення оцінок за урок.

 

VIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватись до контрольної роботи стр. 193-232

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Федченко Наталія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Олійник Лідія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
1 липня 2018
Переглядів
15004
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку