План-конспект уроку з англійської мови у 2 класі.
підручник Г.К.Мітчелл «Смарт Джуніор 2»
Тема: Mother's day
План-конспект уроку з англійської мови у 2-Б класі.
підручник Г.К.Мітчелл «Смарт Джуніор 2»
Тема: Mother’s day
Мета:
Практична:
- практикувати у вживанні вивчену лексику.
- закріпити навички вживання граматичної конструкції «Are they…? What this? How many…?»
Розвиваюча:
- розвивати мовний потенціал учнів на основі вивчених лексичних одиниць;
- розвивати інтерес учнів до вивчення іноземної мови;
- розвивати пам’ять, увагу
Виховна:
- виховувати любов до мами.
Тип уроку: комбінований
Форми роботи: індивідуальна, робота в парах..
Очікувані результати: Засвоєння лексичних одиниць з теми, граматична побудова стверждувального речення.
Обладнання: Дошка, підручник Г.К.Мітчелл «Смарт Джуніор 2», карточки із словами, наочний матеріал.
Хід уроку
I. Введення в іншомовну атмосферу.
1. Привітання. Greeting
T: – Good morning, good morning.
Good morning to you.
This perfect October morning
I’m glad to see you!
- Take your seat, please.
I have got a magic sun.
How are you?
2. Повідомлення теми уроку
T: - So let's begin our English lesson. Today we are going to talk on a new topic «Mother’s Day».
1.Вправа «Впізнай свято»
Т: There are a lot of holidays. Look at the pictures and name the holiday
Birthday Mother’s Day
Match the pictures and greetings
T: Now your task is to match a picture to a greeting.
Happy Birthday! Happy Mother’s Day!
T: - Well done.
ІІ. Основна частина
1. Вивчення нових слів
T: Open your book at page 24. There is a text. Текст про День матері, а щоб прочитати і зрозуміти про що в ньому йдеться мова, нам потрібно вивчити нові слова.
Let’s play a game “Echo”. Read these words after me all together.
Make breakfast
Card
Give
Flower
T: Ok. Translate, please.
2. Мовна зарядка (зорова розминка)
Гра «"What is missing"
Now, we play a game “What is missing?”
Close your eyes and open them when I say “Open your eyes”. Then you say what word is missing. Understand? So, let’s start.
You are great players. Another game is called “Smack”. Two students, go to the board, please.
I will utter the words and your task is to smack on this word with the help of flyswatter very fast.
T: The games are over. It’s time to work with the exercises from your student`s book.
3. Робота з підручником
Look at activity 1. We need to listen, point and read.
Коли відзначають День Матері в Україні?
Що ви зазвичай робите у цей день?
4. Фізкультхвилинка
I see you are tired. Let’s have a rest. Stand up please, and repeat after me all together.
Head and shoulders
Knees and toes.
Knees and toes.
Knees and toes.
Head and shoulders
Knees and toes.
Eyes, ears, mouth, nose
T: Exercise 2. We need look and say.
What’s this? This is a …
How many…?
Are they …? Yes,they are. No,they aren’t.
5. Закріплення вивчених слів
T: Let’s play a game “What are we going to do?”
Stand up if you make breakfast for your mum
make a card
give a present
give flowers
6. Розвиток навичок говоріння
What do you usually do to please your mother?
I make a card. I give the flowers.
I give her a present. I say “Happy Mother’s Day”
I make a card. I say “I love you Mummy”
7. Творче завдання «Draw /Намалюй»
T: Draw a present you want to give your mum and write what it is.
ІІІ. Заключна частина
Т: - What new words do you remember?
Які слова ми вивчили з теми: «День матері» ?
- Як сказати англійською «Що це»? в однині, «Скільки?».
Т: - Our lesson is over. Today you are great! Thank you for your work. See you next lesson. Good bye!