If you want to see unique animals , birds and plants ,
Australia is a good place to go
The emu is the largest Australian bird which cannot fly but runs well
Клас -4
Тип уроку: формування навичок усної взаємодії
Тема: Далекі краї. Австралія.
Мета: формувати уміння пізнавальної діяльності учнів за допомогою медіа та інтерактивних технологій; зорового сприймання, сприймання на слух нових ЛО ,усного і писемного продукування; вчити розуміти основний зміст аудіотексту;
практикувати вживання нових ЛО у мовленні;
розвивати мовну здогадку та мовленнєву реакцію учнів, пам,ять, увагу, розвивати здатність мовного самоконтролю;
виховувати поважне ставлення до культури, цінностей і традицій інших народів, виховувати толерантність, самостійність.
Очікувані результати: до кінця уроку учні зможуть засвоїти нову лекику;
нові факти про Австралію;
читати текст і коротко відповідати на запитання;
Обладнання: відео та аудіозаписи, презентації ,малюнки до теми, роздатковий матеріал.
Хід уроку
I етап . Початок уроку.
2.2. Game “Prediction”( учні з коробки витягують малюнки з передбаченням);
( koala, kangaroo, map, James Cook, emu, aborigines, ocean, sweets, sport );
2.3. Мовленнєва зарядка.
- So, students, look through the window . What is the weather like today ? Do you like warm and sunny weather ? Do you like travelling?
- Today we are going to travel to the country when it is always warm, sunny and dry. Look at the screen, watch a video and guess what country it is. ( video)
- What country is it?
- What do you know about Australia?
- What animals can you see in Australia?
- What oceans is this country washed by?
( на дошці малюнки Австралії( донести інформацію), мета you will…..)
II етап . Основна частина уроку.
2.1. Prereading.
- Before we read the text , let’s learn new unknown words.(на дошці слова)
Capital dangerous
Century poisonous snakes
Aborigines bright red
Explorer adults
Change
2.2. Listening.( audio line 29)
2.3. Reading the text.
- Let’s read the text one by one . Shall we translate some sentences?
2.4. Answering the questions.(after reading)
- Now , students, answer my questions, please.
- What is the capital of Australia?
- Who lived in Australia before the 18th century?
- What is the name of a very big rock on Central Australia?
- What kinds of sport are important in this country?
- What animals can you see in Australia?
2.5. Task 1. Write true or false .( роздаю оранжеві картки із завданням)
- The next task is to read the sentences and write if they are true or false.
Write T for True or F for False.
1.The capital city is Sydney.
2. Aborigines went to Australia in the 18th century.
3. Uluru – a very big rock can change colours .
4. There are unusual animals in Australia .
5. Australians don’t like sports.
6. James Cook claimed New South Wales in 1870.
(перевіряємо відповіді( презентація слайд 1)
2.6. Task 2. Complete the table . Fill in the facts. .( роздаю зелені картки із завданням)
Fill in the chart with the facts about Australia.
Capital |
|
The official language |
|
First people |
|
The explorer of Australia |
|
A big rock in Central Australia |
|
Animals |
|
Sport |
|
(перевіряємо відповіді( презентація слайд 2)
2.7. Фізкультхвилинка.(відео)
- I see you are tired a little. Let’s warm up.
2.8. Watching presentation.
- Now we are going to see some new facts about Australia.
( показую слайди, читаємо факти)
2.9. Task 3. Complete the sentences . Choose a,b,c. .( роздаю сині картки із завданням)
Complete the sentences . Choose a, b or c.
b) The Pacific ocean and the Atlantic ocean
c) The Pacific ocean and the Arctic ocean
(перевіряємо відповіді( презентація слайд 3)
2.10. Task 4. Make up sentences by putting the words in the correct order.
(pair work) .( роздаю рожеві картки із завданням)
(перевіряємо відповіді( презентація слайд 4)
2.11.Task 5 . Make up the words on the topic Australia.( на дошці слово)
- On the board you can see the word Australia. Start your words with the letter A….)
A
U
S
T
R
A
L
I
A
III етап. Заключна частина.
3.1. Підведення підсумків.
- Did you like our trip to Australia?
- What is the capital of A..?
- What is the official language of A…?
-What can you see on the emblem of A…?
- Who explored Austraila ?
-What can you see on Australian flag?
- What can you see on the Australian flag?
- What is Australian currency?
How do Australians celebrate Christmas and New Year?
-What facts do you like?
-Thank you for your work. You have done a lot of tasks today.
-So, what can you do by the end of the lesson?
(перегортаю листок з метою)
3.2. Hometask. ( на екрані )
- Open your day books and write down the hometask.
Your task is to learn 2 parts of the text ex.1.,p.26. You may choose your favourite 2 parts.
3.3. Оцінювання.(Словесно)
3.4. Завершення уроку.( на екрані )
- The lesson is over. Good bye, students. Say good bye to your guests.
See you tomorrow.
( на екрані слайд 5 Have a nice day)