Урок позакласного читання
(за творами Василя Сухомлинського)
3 клас
МЕТА: формувати предметні компетентності:
читацька компетентність:
- вміти переказувати прочитане;
- визначати головного і другорядного персонажів; пояснювати,
який вчинок персонажа є позитивним, а який – негативним;
підтверджувати свою думку рядками з тексту;
соціальні компетентності:
- висловлювати оцінні судження морального характеру про події,
вчинки персонажів;
- співвідносити події в оповіданні з подіями в реальному житті;
мотиваційні:
- розуміють актуальність проблеми, прагнуть дослідити її;
функціональні компетентності:
- розповідають про свої враження, почуття, які виникли під час
читання;
- роблять висновки про добро та доброзичливість;
формувати ключові компетентності:
вміння вчитися:
- розуміють мету, яку ставить вчитель, відповідно до неї
планують і виконують необхідні дії, контролюють та оцінюють
свої результати(організовують своє робоче місце;
орієнтуються у часі та бережуть його; планують свої дії; доводять
роботу до кінця);
Дульська М.П.,
Вишнопільської ЗОШ І – ІІІ ступенів
Урок позакласного читання
(за творами Василя Сухомлинського)
3 клас
ТЕМА: Добра не оціниш, поки його сам не зробиш
МЕТА: формувати предметні компетентності:
читацька компетентність:
- вміти переказувати прочитане;
- визначати головного і другорядного персонажів; пояснювати,
який вчинок персонажа є позитивним, а який – негативним;
підтверджувати свою думку рядками з тексту;
соціальні компетентності:
- висловлювати оцінні судження морального характеру про події,
вчинки персонажів;
- співвідносити події в оповіданні з подіями в реальному житті;
мотиваційні:
- розуміють актуальність проблеми, прагнуть дослідити її;
функціональні компетентності:
- розповідають про свої враження, почуття, які виникли під час
читання;
- роблять висновки про добро та доброзичливість;
формувати ключові компетентності:
вміння вчитися:
- розуміють мету, яку ставить вчитель, відповідно до неї
планують і виконують необхідні дії, контролюють та оцінюють
свої результати(організовують своє робоче місце;
орієнтуються у часі та бережуть його; планують свої дії; доводять
роботу до кінця);
загальнокультурна:
- беруть участь у колективному обговоренні змісту самостійно
прочитаних книжок: уважно слухають думки, міркування
однокласників;
- виявляють толерантність, повагу до однолітків під час діалогу,
колективної дискусії;
компетентносі з ІКТ:
- здійснюють пошук потрібного твору у бібліотечному фонді чи
через інтернет-ресурсах;
- користуються довідковою літературою для пошуку потрібної
інформації.
ОБЛАДНАННЯ: виставка прочитаних творів; малюнки
дітей до оповідань В. Сухомлинського; кольорові
смужки; картки із словами; м’яка іграшка Добрик;
горщик, в якому росте «чарівна» квітка;
диск із записом мелодій.
Використані джерела: Сухомлинський В.О. Квітка сонця: Притчі, казки, оповідання. – Х.: ВД «Школа», 2009
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
1. Скринька гарного настрою.
Давайте усмішки всім дарувати:
І друзям, і вчительці, і мамі, і татові.
Хай радість злітає у небо, як птах,
І добрі слова у всіх на вустах.
- Усміхніться друзям, подаруйте усмішки мені.
- А я візьму ваші усмішки і посію їх у землю. Як ви гадаєте, що зійде?
2. Розминка «Побажання».
(За кожне побажання, яке висловлять учні, «із землі проростає пагінець»)
Діти передають по колу талісман уроку – м’яку іграшку Добрик – і висловлюють побажання: «Я хочу побажати тобі … (здоров’я, гарного настрою, удачі тощо)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Вправа «Мікрофон».
- Що ви відчували, коли висловлювали побажання, і отримували приємні слова один від одного?
2. Кольорова рефлексія.
- Які людські чесноти ви знаєте?
- Я називатиму слова, а ви виберіть кольорову смужку, яка асоціюється із цим словом: любов, щастя, смуток, усмішка, сльози, радість.
- Які кольори ви залишите на уроці? Чому?
- Отож, щоб настрій наш залишався гарним, прочитаємо девіз нашого уроку:
Пам’ятайте!
Нехай тепер ти іще маля,
Та треба вже зараз учитись
Творити добро на планеті Земля!
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
- Сьогодні на урок ви готували оповіданні Василя Сухомлинського, в яких ми будемо аналізувати вчинки головних героїв. Ми поговоримо про одну з людських чеснот – доброту.
- Прочитайте тему нашого уроку. Як ви розумієте цей вислів?
- На пагінці з’явився пуп’янок. «Чарівна» квітка почне розквітати після ваших відповідей і висновків, які ми зробимо.
ІV. Робота над темою уроку.
1. Бесіда.
- Ми часто чуємо слова добро, доброта. Що, на вашу думку вони означають? (відповіді дітей).
2. Словникова робота.
Добро – корисна справа, вчинок.
Доброта – чутливе, дружнє ставлення до людей.
3. Робота над текстом «Бо я людина»
(Учень переказує оповідання)
Ввічливість
Уважність
Лінощі
Дідусь Небайдужий Батько
Турбота про інших
Байдужість
- Які твори В. Сухомлинського про небайдужих героїв ви читали? («Щоб не наколовся», «Соромно перед соловейком», «Хай я буду ваша, бабусю» та ін.)
Висновок: Добра людина – небайдужа до інших. (Розкривається пелюстка на квітці, на якій напис: «Добра людина – небайдужа до інших»).
4. Оповідання «Петрик, собака й кошеня»
- Чому Петрикові стало соромно?
- Який вчинок зробив Петрик? (Добрий).
Висновок: Допомагай слабким, маленьким, хворим.
- Часто можна почути: «Я виконаю твоє прохання, а що ти мені за це даси». Чи міг Петрик сподіватися на винагороду?
- Послухайте вірш І. Драча:
Добро твориться просто – ні за так.
Так, як цвіте і опадає мак,
Як хмарка в’ється і сміється пташка,
Як трудиться мурашка-горопашка.
Висновок: Якщо ми робимо добро, то не повинні сподіватися на винагороду. (На пелюстці напис: «Не чекай винагороди»)
5. Читання оповідання «Чому дідусь такий добрий сьогодні».
- Чи правильно вчинив Андрійко?
- Чому дідусь не насварився на Андрійка?
- Які з наведених чеснот відповідають вчинку хлопчика? (Людяність, дисципліна, терпіння, добро).
Висновок: Жалій інших, а не себе. (Розкривається пелюстка).
6. Робота над текстом «Сергійкова квітка» (учень переказує оповідання).
- Чим пишалися хлопчики? (Новими іграшками).
- Яке почуття відчував кожен з них,коли бачив іграшку іншого? (Заздрість).
Технологія «Два – чотири – усі разом»
Завдання:
- нехай кожен із вас запише пораду хлопчикам;
- обміняйтесь із думкою з товаришем, об’єднавшись у пари;
- об’єднайтесь у четвірки і виберіть найважливішу, на вашу думку, пораду
(Кожна група презентує своє рішення).
- А тепер давайте спільно вирішимо, які з цих порад будуть найбільш доцільними і занесемо їх до Квітки Добра. (Висновок: Ніколи не заздри).
(Коли діти відкривали пелюстки, то всередині квітки всі прочитали слово Добро).
Релаксаційна пауза (звучить спокійна мелодія).
- Сядьте рівно, руки покладіть на парту долонями догори, опустіть на них голову, закрийте очі. Уявіть себе добрими чарівниками. Ви чините добрі справи і вам від цього приємно, ви набираєтесь нових сил. Відкрийте очі, посміхніться, спробуйте зберегти хороший доброзичливий настрій якомога довше.
V. Закріплення вивченого.
1. Підпиши малюнок
- Запишіть слова-характеристики, які відповідають кожному з цих зображень.
(Слова для довідок: уважний, чуйний, жорстокий, щирий, байдужий, скупий, лагідний, злий).
2. Слухання вірша .
Людина починається з добра
Сказав мудрець:
- Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра!
Л. Забашта
- Як часто ви робите добро іншим? Що ви тоді відчуваєте? Чого чекаєте?
3. Гра «Ромашка».
Ромашку, складену з окремих пелюстків із завданнями, прикріплено на дошці. Учні за бажанням або за запрошенням виходять до дошки і вибирають пелюстку, читають завдання і виконують його.
VІ. Підсумок уроку.
- Чи цікаво вам було на уроці?
- Сьогодні ми посіяли і виростили лише одну Квітку Добра, а добро треба сіяти часто, адже в народі кажуть: «Що посієш, те й пожнеш», «Хто людям добра бажає, той і сам має». Нехай ці пелюстки допоможуть стати кращими нашим героям і вам. Правила доброти, які ми сьогодні склали, раджу вам дотримуватись. Відкрийте свої щоденники, наша чарівна Квітка Доброти виросла на сторінці на згадку про урок.
Діти, у народі кажуть, що у кожної людини є свій Ангел-охоронець, який охороняє її від лиха. Якщо людина робить добрі справи, Ангел радіє, а злі – плаче, втрачає свої сили. Я бажаю вам, щоб ви намагалися завжди робити добро, щоб ваш Ангел-охоронець рідів і завжди приходив на допомогу в тяжку годину.
Домашнє завдання.