Тема уроку: Методи одержання бензену. Застосування бензену та ароматичних сполук.
Мета уроку: ознайомити учнів з головними способами одержання бензену, використанням бензену та його похідних; розвивати вміння складати хімічні рівняння на прикладі властивостей бензену.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I Організація класу
ІІ Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання.
Чим супроводжується горіння бензену?
Чи вступає бензен в реакцію часткового окиснення?
Напишіть реакції заміщення характерні для бензену.
Чи знебарвлює бензен бромну воду?
Які сполуки знебарвлюють бромну воду? (алкени, алкіни)
Напишіть реакції приєднання характерні для бензену.
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми і мети уроку.
ІV Вивчення нового матеріалу
У минулому столітті бензен добували із продуктів переробки кам'яного вугілля, цей метод і досі використовують у промисловості.
Бензен добувають також із нафти за допомогою процесів ароматизації, тобто перетворення неароматичних сполук на ароматичні, наприклад, дегідруванням гексану й циклогексану за наявності каталізатора.
Методи одержання бензену
Застосування бензену та ароматичних сполук
Бензен і його гомологи застосовуються як хімічна сировина для виробництва ліків, пластмас, барвників, отрутохімікатів та багатьох інших органічних речовин. Широко використовують їх як розчинники. Бензен як добавка поліпшує якості моторного палива.
Однією з важливих галузей застосування похідних бензену є сільське господарство. Тут використовуються речовини, що захищають рослини від комах-шкідників, паразитичних грибів, бур’янів. Такі речовини називають пестицидами.
До пестицидів належать гексахлорциклогексан (або промислова назва гексахлоран), гексахлорбензен тощо. Гексахлоран C6H6Cl6 дуже токсичний. Протягом тривалого часу його використовували проти бавовникового довгоносика.
Гексахлоробензен C6Cl6 використовується для протруювання (знезараження) насіння зернових культур перед висіванням у ґрунт.
V Закріплення нового матеріалу
С6Н6, С2Н2, С4Н10, С4Н8, С4Н6, С2Н6, С2Н4, С10Н22.
Насичений вуглеводень ↔ Ненасичений вуглеводень → Ароматичний вуглеводень
Задача 2: Яка маса 1 моль бензену?
VI Підбиття підсумків уроку
VII Домашнє завдання
§16-17 опрацювати.
Напишіть структурні формули таких сполук: Толуен, Етилбензен, о-ксилол, п-ксилол, м-ксилол, Фенол, Хлоробензен, Нітробензен, о-Нітротолуол, Гексахлоробензен, Гексахлороциклогексан.
1