Урок "Додаток, означення, обставина як другорядні члени речення"

Про матеріал
Мета: повторити, узагальнити та систематизувати знання учнів про головні та другорядні члени речення; розвивати вміння визначати головні та другорядні члени у реченні; формувати орфографічну та пунктуаційну грамотність; удосконалювати усне та писемне мовлення учнів; виховувати старанність, наполегливість
Перегляд файлу

Тема: Додаток, означення, обставина як другорядні члени речення

Мета: повторити, узагальнити та систематизувати знання учнів про головні та другорядні члени речення; розвивати вміння визначати головні та другорядні члени у реченні; формувати орфографічну та пунктуаційну грамотність; удосконалювати усне та писемне мовлення учнів; виховувати старанність, наполегливість

Хід уроку

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань
  1. Бесіда на повторення

Які головні члени речення ви знаєте?

Які ще члени речення, окрім головних, ви знаєте?

Як вони називаються?

Як називаються речення, у яких є другорядні члени?

Другорядні члени речення роблять мовлення більш виразним, образним, яскравим, емоційно забарвленим, влучним, конкретним.

  1. Вивчення нового матеріалу
  1. Слово вчителя

До другорядних членів речення належать додаток, означення й обставина.

Кожен із другорядних членів речення відповідає на запитання.

 

Додаток означає об’єкт, на який спрямована дія.

Його запитання – Кого? Чого? Кому? Чому?  Кого? Що? Ким? Чим? На кому? На чому?

 

Означення виражає характеристику особи, предмета або явища.

Його запитання – Який? Чий? Котрий?

 

Обставина означає час, місце, спосіб або інтенсивність дії.

Запитання обставини – Як? Де? Куди? Чому? Навіщо? Коли? Допоки? тощо.

 

Означення залежить від підмета, а додаток та обставина – від присудка.

 

  1. Робота біля дошки

Батьківська тепла і привітна хата давно, давно заждалася тебе.

Ніч осіння на дощ та туман багата.

Іван заговорив достойно та урочисто.

Другого дня рано небо було синє надзвичайно, садок був веселий, барвінок усміхався.

Широкі, рівні вулиці розкинулись посеред міста.

 

  1. Закріплення вивченого
  1. Самостійне виконання завдань на картках

Благословенна тиша навкруги. Лише зашерхоче десь суха зелена ящірка, пробігаючи у траві, бризнуть врізнобіч з-під ніг коники-ковалі та ще жайворонки дзюркочуть у тиші, проймаючи її вверх і вниз, невидимі в повітрі, як струмки, що течуть і течуть, розмаїті, джерельно-дзвінкі. Здається, співає від краю до краю саме повітря, співає марево, що вже схоплюється, тече, струмує де-не-де над ковилою.

 

  1. Складіть речення, у яких подані слова і словосполучення виступали б означеннями

Високого зросту, з веселим настроєм, імені Т. Шевченка, з дерева, з карими очима, років двадцяти, зопалу, сьогодні, писати, брата, чорного кольору.

  1. Підведення підсумків

Рефлексія

Що ми робили сьогодні на уроці?

Чи все нам вдалося?

Що вам сподобалося?

З чим виникли труднощі?

docx
До підручника
Українська мова 8 клас (Ющук І.П.)
Додано
17 квітня 2022
Переглядів
2015
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку