Тема: Другорядні члени речення. Додаток як другорядний член речення.
Мета:
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Яка сім’я, такий і я
Народна мудрість
Хід уроку
I. Організаційний момент
У мене сьогодні чудовий настрій Я хочу передати його вам і розказати гумореску.-А чи знаєте ви, що таке гумореска?
(Гумореска- короткий переважно римований твір, створений на основі цікавих людських спостережень та курйозних випадків з життя)
Гумореска Павла Глазового
МУЧЕНИК НАУКИ
Повернувся першокласник із занять додому.
Ніс в чорнилі, мов мазнули квачиком по ньому.
— Що з тобою, мій синочку? — засміялась мати. —
Та невже ти в школі носом учишся писати?
— Смійся, смійся, — каже хлопчик. — Зараз ти заплачеш,
Коли двійку у моєму зошиті побачиш. (квачик-пензлик)
-Я сподіваюсь, що ви сьогодні добре попрацюєте і порадуєте своїх матусь гарними оцінками.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Нумо діти, до роботи,
Для навчання час настав.
Наберімося охоти
Для корисних добрих справ!
- А зараз ми з вами пограємо у волейбол. Але не звичайний, а мовознавчий. Кожному з вас я кидатиму м’ячика, ставлячи при цьому запитання. А ви, зловивши м’ячик, маєте відповісти на нього.
1). Що вивчає синтаксис?
2). Що таке речення?
3). Що таке граматична основа речення?
4). Який член речення називається підметом?
5). Якими частинами мови найчастіше виражений підмет? (іменником,займенником)
6) Який член речення називається присудком?
7) Якими частинами мови найчастіше виражений присудок? (дієсловом, прикметником, іменником)
8) Які є речення за метою висловлювання?
9) Які є речення за емоційним забарвленням?
10) Які речення називаються односкладними?
11) Які речення називаються двоскладними?
2. Перевірка домашнього завдання
3. Синтаксична розминка
Перед вами речення. Визначимо вид речення за метою висловлювання, за емоційним забарвленням. Підкреслимо головні члени речення.
Батьки люблять і дбають про тебе.
Завжди допомагай батькам.
Чи шануєш ти батька й неньку?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності
-Діти, сьогодні на уроці ми ознайомимося із другорядними членами речення, більш конкретніше зупинимося на другорядному члені, який називається додаток. А також ознайомимося із поширеними та непоширеними реченнями.
-А навіщо нам вивчати цю тему?
Гра «Знайди предмет»
Учитель пропонує учневі інструкцію, згідно з якою він має знайти в зазначеному місці певний предмет за тридцять секунд.
ІНСТРУКЦІЯ
1. Підійди.
2. Візьми.
3. Іди.
4. Зупинися.
5. Віддай.
Учитель. Чому не вийшло? Що не записано в інструкції?
Давайте спробуємо ще раз за іншою інструкцією.
ІНСТРУКЦІЯ
1. Підійди до письмового столу.
2. Візьми книжку
3. Іди до вчителя
4. Зупинися біля нього.
5. Віддай книжку вчителеві.
Який висновок ми можемо зробити із цієї вправи? (Другорядні члени речення роблять мовлення не тільки образним та емоційним, а ще й влучним, конкретним.)
- Прочитайте епіграф до уроку. Як ви розумієте його зміст?
ІV. Вивчення нового матеріалу
Мама доглядає. Завжди мама доглядає своїх дітей.
- Перепишіть речення. Підкресліть головні члени речення.
- Що спільного в реченнях? А що відмінного?
Речення, які складаються тільки з головних членів називаються непоширеними
Речення, в яких, крім головних членів, є інші члени речення, називаються поширеними.
Усі члени речення, крім головних, називаються другорядними.
Другорядні члени залежать від головних чи інших другорядних, уточнюють або пояснюють.
ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ |
||
Додаток |
Означення |
Обставина |
означає предмет |
вказує на ознаку предмета |
вказує на ознаку дії (місце, час, причину, мету, спосіб) |
Кого? Чого? Кому? Чому? Кого? Що? Ким? Чим? На (у) кому? На (у) чому? |
Питання Який? Чий? Котрий? |
Де? Куди? Звідки? Коли? Чому? Як? З якою метою? |
- - - - - - - - - - - - - (пунктирна лінія) |
Підкреслення
(хвиляста лінія) |
- - - - - - - - - - - - - (риска-крапка) |
Матуся співала (кому?) мені (що?) колискову. |
Приклади (чия?) Материна молитва з дна моря рятує. |
Батько повернувся (куди?) додому (звідки?) з роботи. |
- Як називаються другорядні члени речення?
- Записати речення. Підкреслити головні члени речення. Визначити непоширені та поширені речення.
1 пара – 1, 2 речення.
2 пара – 3, 4 речення.
- Отже, другорядні члени речення поділяються на додатки, означення, обставини. Ознайомимося із додатком. Виконаємо одне завдання, яке називається почергові запитання – завдання, у ході якого ви будете читати навчальний матеріал (правила) і ставити один одному запитання.
Згадаємо всі відмінки та їх питання.
Хвилинка відпочинку
Ми старанно потрудились,
Наші спинки потомились.
Із-за парт устаньмо тихо,
Щоб не було у класі лиха.
Всі навшпиньки підіймімось.
Руки вгору, в боки, вниз,
До сусіда повернись
І привітно посміхнись.
Годі! Трохи відпочили,
Знов за парти тихо сіли.
V. Усвідомлення навчального матеріалу
Записати речення. У кожному з речень підкреслити головні члени речення і додатки.
Без матері і сонце не гріє. Не бажай синові багатства. Добре дитя не потребує биття. Батьки зігрівають нас теплом і ласкою.
Яка орфограма зустрічається в усіх реченнях? (правопис НЕ з дієсловами)
- Виписати лише словосполучення з додатком.
Веселий настрій, подарувати мамі, з’їсти хліба, відчинити вікно, цікава розмова, співають ідучи, спілкуватися з друзями, дуже цікаво, щасливий тато, розповідь дідуся.
- Визначити, який з двох виділених у кожному реченні іменників стоїть у називному відмінку (є підметом), а який – додатком.
Небо заступили хмари. Небо знову запнулося хмарами.
Ніхто не перекреслить мій народ. Український народ має свою рідну мову.
Дороги пливуть повз оселі. Бригада ремонтує дороги. Батько викопав буряки.
Буряки ростуть на нашому городі.
Завдання: переставити так слова, щоб утворилася приказка. Запишемо. Визначимо головні члени та додаток.
Недалеко, від, яблуні, відкотиться, яблучко.
Гніздо, своє, всяка, знає, пташка.
І, матері, на, гріє, відстані, любов.
Відкотиться, від, недалеко, яблучко, яблуні.
Батька, вчать, діти, не.
Яблучко від яблуні недалеко відкотиться. Всяка пташка своє гніздо знає. Любов матері і на відстані гріє. Яблучко від яблуні недалеко відкотиться. Діти батька не вчать.
Прочитати.. Два словосполучення увести до самостійно складених речень. Складені речення записати, підкреслити в них додатки.
Пробачте (кому?) мені завдати (чого?) шкоди, жалю
болить (кому?) мені зазнати (чого?) невдачі
дотримати (чого?) слова зрадити (кого? що?) людину
оволодіти (чим?) знаннями ігнорувати (кого? що?) пораду
опанувати (кого? що?) мову учитися (чого?) ремесла, мови
Словник.
Ігнорувати – нехтувати, навмисне не помічати, не звертати уваги.
- У поданих реченнях підкреслено головні члени речення та додаток. Але десь зроблено помилку. Знайдіть її та виправте.
Мене оточує любов та ласка батьків. Я пишаюся своїми батьками. Перші казки читала мені матуся. Батько дає мудру пораду. Мати радіє успіхам своєї дитини. Подякуй батькам за добро.
VІ. Узагальнення вивченого матеріалу
- Складемо сенкан до слова батьки.
Сенкан — це вірш, що складається з 5-ти рядків.
1-й рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник).
2-й рядок — це опис теми, який складається з 2-х слів (два прикметники).
3-й рядок визначає дію, пов'язану з темою; він складається з трьох слів (дієслів).
4-й рядок є фразою, яка складається з 4-х слів і виражає ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.
5-й рядок складається з одного слова; в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.
Поставимо запитання з вивченої теми.
VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання
Рефлексія
Оцінювання
Словесне взаємооцінювання з використанням оцінних листів.
Оцінний лист
12 — бездоганно, блискуче, надзвичайно.
11 — довершено, чудово, зразково.
10 — молодець, дуже гарно, розумник.
9 — гарно, старанно.
8 — старався, добре.
7 — задоволена твоєю роботою.
6 — активно, непогано, старався.
5 — зосередься, зверни увагу на...
4 — можеш краще, не поспішай.
З — повтори, попрацюй, закріпи.
2 — пораду знайдеш на сторінці...
1 — спробуй ще...
VІІІ. Домашнє завдання
Всім параграф 8ст.81-82
На вибір:
- Сподіваюсь, що наш урок був цікавим і пізнавальним для вас.
Дякую за урок. До побачення!
1