Математика 6 клас Дата_________
Тема: Додавання раціональних чисел з різними знаками.
Мета: формувати навички застосування цього правила до розв’язування вправ та задач; коригувати мислення, увагу, механічну пам'ять; розвивати вміння порівнювати, робити висновки, узагальнювати; виховувати увагу, інтерес до вивчення математики.
Обладнання: підручники, індивідуальні картки.
Тип уроку: корекційне заняття.
Хід уроку
1. Нервово-психологічна підготовка до уроку.
2. Актуалізація опорних знань.
75; -849; 3; 0; -22; -3094; 95; 0,85; -67; 65665; -7667; 6,87; -2,008;
-89; -799; 0,09; 86,6; -867; 0,67; -5664; -45; -4,5; 3344; -300,546.
2. Розшифруй малюнок!
Знайди і зафарбуй протилежні числа.
1 |
2 |
-6 |
28 |
-14 |
80 |
93 |
-17 |
0,3 |
0 |
6 |
1,2 |
39 |
11 |
-3 |
7 |
-2 |
0,1 |
0 |
26 |
40 |
24 |
-28 |
0,5 |
25 |
21 |
0,4 |
13 |
14 |
15 |
0 |
-11 |
-7 |
17 |
3 |
0,3 |
1 |
2 |
-6 |
28 |
-14 |
80 |
93 |
-17 |
0,3 |
0 |
6 |
1,2 |
39 |
11 |
-3 |
7 |
-2 |
0,1 |
0 |
26 |
40 |
24 |
-28 |
0,5 |
25 |
21 |
0,4 |
13 |
14 |
15 |
0 |
-11 |
-7 |
17 |
3 |
0,3 |
3. Відгадай загадку! (порівняння додатних та від’ємних чисел)
По на не там ній йти знай нема, дов кін ти. Бо
-10 -5 0 7 -9 -4 1 8 -8 -3 2 9
го ця І ця мож краю по лі чат нія ку
-7 -2 3 10 -6 -1 4 11 5 12 6
По ній довго можна йти, кінця краю не знайти, і початку там нема, бо ця лінія пряма.
4. Незвичайний букет. (додавання від’ємних чисел)
Мотивація навчальної діяльності
На попередньому занятті ми розглядали питання додавання чисел з однаковими знаками. Тому логічним є питання додавання раціональних чисел з різними знаками. Як і на попередньому уроці ми спочатку розв’язуємо задачі на координатній прямій.
3. Додавання двох чисел з різними знаками.
Знайдемо за допомогою координатної
Прямої суму чисел:
9 + (-4);
5 + (-7);
-6 + 2;
-3 + 8;
-5 + 5.
Звертаємо увагу учнів на те, що результат може бути і додатним числом, і від'ємним. Як визначити знак суми?
Добре, якщо учні самі зроблять висновок. (Знак суми збігається із знаком більшого доданка).
В іншому разі треба поставити запитання:
Чому дорівнює модуль кожного доданка?
Який знак має число з більшим модулем?
Який знак має сума?
Чому дорівнює модуль суми?
Учні можуть відзначити, що модуль суми дорівнює різниці модулів доданків. Якщо виникають труднощі з висновком, то ставимо запитання:
«Чому дорівнює модуль першого доданка? Другого доданка? Який із цих модулів більший? Чому дорівнює модуль суми? Як знайти модуль суми, знаючи модулі доданків?».
Робимо висновки:
Під час знаходження суми двох чисел з різними знаками підкреслюємо число, яке має більший модуль. Це означає, що сума матиме такий самий знак.
Наприклад, 17 + (-10) = 17 -10 = 7.
Звертаємо увагу учнів, що віднімаємо завжди від більшого модуля менший.
-13 + 3 = -(13-3) = -10; -15 + 20 = 20-15 = 5; 25 + (-40) =-(40-25) =-15.
-7 + 7 = 0; 10 + (-10) = 0.
4. Запитання і завдання
1. Обчисли усно:
а) -3 + 7;
в) 5+(-9);
д)-3 + 3;
б) -8 + 6;
г)12 + (-4);
е)7 + (-7).
2. Розшифруй слово:
Ключ:
о |
п |
к |
т |
у |
р |
н |
ж |
і |
и |
е |
с |
л |
ю |
13 |
20 |
-22 |
-40 |
22 |
-20 |
-120 |
-67 |
80 |
0 |
-7 |
100 |
9 |
-10 |
приклад |
відповідь |
слово |
26 + (-6) |
20 |
П |
-70 + 50 |
-20 |
Р |
-17 + 30 |
13 |
О |
+80 + (-120) |
-40 |
Т |
-34 + 34 |
0 |
И |
18 + (-9) |
9 |
Л |
-57 + 50 |
-7 |
Е |
-47 + (-20) |
-67 |
Ж |
-170 + 50 |
-120 |
Н |
-70 + 150 |
80 |
І |
3. Обчисли самостійно:
а) -128 + 654 = ___________________________;
б) 73 + (-52) = ____________________________;
в) -4,2 + 5,6 = ____________________________;
г) -18,24 + 11,32 = ________________________;
д) -7,86 + 7,86 = __________________________.
5. Підсумки заняття
Запитання до учнів:
1. Який знак має сума двох чисел з різними знаками?
2. Чому дорівнює модуль суми двох чисел з різними знаками?
3. Як виконати додавання двох чисел, з яких одне — додатне, друге
від'ємне?
4. Сума яких двох чисел дорівнює 0?
5. Поставте знаки доданків так, щоб рівність була правильною:
а) ...3 + ...5 = +8; б) ...3 + ...5 = -8; в) ...3 + ...5 = +2; г) ...3 + ...5 = -2.
Аркуш-практикум
75; -849; 3; 0; -22; -3094; 95; 0,85; -67; 65665; -7667; 6,87; -2,008;
-89; -799; 0,09; 86,6; -867; 0,67; -5664; -45; -4,5; 3344; -300,546.
2. Розшифруй малюнок!
Знайди і зафарбуй протилежні числа.
1 |
2 |
-6 |
28 |
-14 |
80 |
93 |
-17 |
0,3 |
0 |
6 |
1,2 |
39 |
11 |
-3 |
7 |
-2 |
0,1 |
0 |
26 |
40 |
24 |
-28 |
0,5 |
25 |
21 |
0,4 |
13 |
14 |
15 |
0 |
-11 |
-7 |
17 |
3 |
0,3 |
3. Незвичайний букет. (додавання від’ємних чисел)
4. Додавання двох чисел з різними знаками.
1. Обчисли усно:
а) -3 + 7;
в) 9+(-9);
д)-3 + 3;
б) -8 + 6;
г)12 + (-4);
е)7 + (-7).
2. Розшифруй слово!
Ключ:
о |
п |
к |
т |
у |
р |
н |
ж |
і |
и |
е |
с |
л |
ю |
13 |
20 |
-22 |
-40 |
22 |
-20 |
-120 |
-67 |
80 |
0 |
-7 |
100 |
9 |
-10 |
приклад |
відповідь |
слово |
26 + (-6) |
|
|
-70 + 50 |
|
|
-17 + 30 |
|
|
+80 + (-120) |
|
|
-34 + 34 |
|
|
18 + (-9) |
|
|
-57 + 50 |
|
|
-47 + (-20) |
|
|
-170 + 50 |
|
|
-70 + 150 |
|
|
3. Обчисли самостійно:
а) -12 –( +64) = ________________________________________________________________________;
б) 73 - (-52) = _________________________________________________________________________;
в) -42 + 56 + 11 - 22= _________________________________________________________________;
г) -18 + 24 – 11 + 32 = _________________________________________________________________.
5. Індивідуальне математичне лото
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
6. Підсумок
Постав знаки доданків так, щоб рівність була правильною:
а) ...3 + ...5 = +8;
б) ...3 + ...5 = -8;
в) ...3 + ...5 = +2;
г) ...3 + ...5 = -2.