Тема: Додавання та віднімання раціональних чисел.
Мета:
освітня – узагальнювати та систематизувати знання та вміння учнів додавати та віднімати раціональні числа; організувати діяльність учнів для повторення дій з раціональними числами, звичайними та десятковими дробами;
розвиваюча – розвивати в учнів пізнавальний інтерес, логічне мислення, пам'ять, уяву, увагу, здібності самостійної діяльності, комунікативні здібності
виховна – виховувати в учнів культуру математичної мови, культуру математичних записів, позитивне ставлення до навчання, упевненість у своїх силах
Тип уроку: повторення та систематизації знань, умінь та навичок.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІI. Актуалізація опорних знань
Кросворд раціональні числа.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1П |
р |
о |
т |
и |
л |
е |
ж |
н |
і |
|
|
|
|
|
|
|
|
2В |
І |
д |
є |
м |
н |
і |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3Р |
і |
З |
н |
и |
ц |
я |
|
|
|
|
|
|
|
|
4Р |
а |
ц |
і |
о |
н |
А |
л |
ь |
н |
и |
х |
|
|
|
|
|
|
|
|
5Д |
о |
д |
а |
т |
Н |
і |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
у |
м |
а |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7М |
о |
д |
у |
л |
Ь |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8П |
о |
ч |
а |
т |
о |
К |
в |
і |
д |
л |
і |
к |
у |
|
|
9П |
е |
р |
е |
с |
т |
а |
в |
н |
И |
й |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10С |
п |
о |
л |
у |
ч |
н |
и |
Й |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
і |
Л |
і |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
м |
Е |
н |
ш |
у |
в |
а |
н |
е |
|
|
|
13 |
О |
д |
а |
н |
о |
к |
|
|
|
|
|
|
14 |
у |
л |
ь |
|
|
|
|
|
|
15 |
р |
А |
в |
і |
ш |
е |
|
|
|
16 |
а |
т |
у |
Р |
а |
л |
ь |
н |
і |
|
|
|
|
17 |
і |
Д |
є |
м |
н |
и |
к |
|
|
|
|
|
18 |
О |
д |
а |
т |
н |
і |
й |
|
Історична довідка
Виникли від’ємні числа в Китаї в 1 столітті до нашої ери в зв’язку з розв’язанням рівнянь. Важко входили від’ємні числа в математику в Європі вперше про них згадує видатний італійський математик 13 століття Леонардо Пізанський, відомий під прізвиськом Фібоначчі. У своїй видатній «Книзі абака» розмістив всі арифметичні та алгебричні відомості того часу, викладені з винятковою глибиною і повнотою; описав послідовність, названу його іменем – послідовність Фібоначчі. Також познайомив європейців із позиційною системою числення та ввів арабські числа.
Гра: „Кращий лічильник”.
Правила: Грають 6 чоловік. По жеребу визначають номер свого стовпчика прикладів. Гравці по черзі в бистрому темпі послідовно називають відповіді прикладів свого стовпчика. Гравець стає переможцем, якщо він зумів без помилок назвати відповіді всіх своїх прикладів не більш ніж за 15 секунд. (Переможців може бути декілька.)
І |
|
ІІ |
|
ІІІ |
|
ІV |
|
V |
|
VІ |
6+(‒9) ‒2+(‒9) 20–(‒3) ‒58+6 ‒13–5 50‒55 4,2+(‒3,2) ‒1,6+(‒2,4) ‒5,5+5,5 ‒1,4+5 |
|
7+(‒8) ‒3+(‒4) 20–(‒4) ‒49+7 ‒12–7 9‒19 5,3+(‒3,3) ‒2,4+(‒2,6) ‒7,7+7,7 ‒1,3+3 |
|
9 + (‒5) ‒5+(‒6) 20–(‒5) ‒48+6 ‒11–4 40‒45 1,5+(‒0,5) ‒1,8+(‒2,2) ‒8,8+8,8 ‒1,2+7 |
|
8 +(‒4) ‒8+(‒3) 20–(‒6) ‒85+4 ‒15–9 60‒65 3,1+(‒2,1) ‒4,5+(‒1,5) ‒9,9+9,9 ‒1,8+5 |
|
6 +(‒7) ‒7+(‒2) 20–(‒7) ‒67+5 ‒14–6 80‒95 4,7+(‒3,7) ‒6,4+(‒2,6) ‒6,6+6,6 ‒1,9+3 |
|
5 +(‒6) ‒4+(‒4) 20–(‒8) ‒36+4 ‒16– 7 70‒85 2,6+(‒1,6) ‒1,7+(‒2,3) ‒4,4+4,4 ‒1,8+4 |
ІV.Розв’язування вправ.
Вправа «Відгадайте слово»
Приклад |
Відповідь |
Літера |
– 3,8 – 57 |
– 9,5 |
Е |
– 8,4 + 3,7 |
– 4,7 |
В |
3,9 – 8,4 |
– 4,5 |
Р |
– 2,9 + 7,3 |
4,4 |
И |
– 3,5 + 8,1 |
4,6 |
К |
– 2,9 – 3,6 |
– 6,5 |
А |
Фізкульт хвилинка.
№1
Виконайте додавання, обираючи зручний порядок обчислення:
№2
Спростіть вираз і знайдіть його значення при х=12,4; у= -7,6:
-3,6+у+6,51+(-2,4)+х+(-4,51).
№3 Задача
Вершкову суміш для приготування морозива, що мала температуру 17,5ºС, охолодили до температури -3ºС. На скільки градусів знизилась температура вершкової суміші?
Самостійна робота
Розв’яжи рівняння:
VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання учнів
Ось і добігла кінця наша подорож. Ми з вами повторили правила, водночас застосували їх для розв`язування різних задач. Вітаю всіх, хто успішно подолав перешкоди.
1. Що вам сподобалося на уроці?
2. Які завдання виявилися для вас складними?
3. Над чим вам потрібно попрацювати?
Відповідь:38
ІV. Домашнє завдання
- Повторити теоретичний матеріал.
1