Урок "Додавання та віднімання раціональних чисел"

Про матеріал
Урок - подорож удосконалення вмінь та навичок з теми. На уроці використано ігрові прийоми: аукціон, "математичний телефон", "галявина усної лічби", долина"наукова" тощо. На уроці пропонується самостіна робота трьох варіантів.
Перегляд файлу

ТЕМА УРОКУ. Додавання та віднімання раціональних чисел.

МЕТА УРОКУ:

  • Удосконалити вміння учнів віднімати, додавати та порівнювати раціональні числа;
  • розвивати логічне мислення і обчислювальні навички;
  • формувати культуру математичних записів та мови;
  • виховувати позитивне ставлення до навчання, упевненість у своїх силах.

ТИП УРОКУ: удосконалення вмінь і навичок

ОБЛАДНАННЯ: картки з завданнями, три варіанти самостійної роботи

 

ХІД УРОКУ

 

  1. - Доброго ранку, друзі мої! Сідайте, будь ласка.
  • Розпочинаємо наш урок.
  • Слово урок... Таке звичне для нас, але дуже вагоме. Скільки слів можна утворити з його літер. І всі ці слова потрібні нам будуть для успішної роботи на уроці.

Інтерактивний Метод - «Мікрофон»

  •     Складемо невеличкий словничок. Наприклад, усмішка, увага, успіх. Продовжте.

У - успіх, увага

Р радість, робота

О - обдарованість, організованість

К - кмітливість, колективізм Сподіваюсь, що на уроці на нас чекає успіх.

 

  1. Повідомлення теми та мети уроку.
  •         За якою темою ми працювали на останніх уроках?
  •         Так, додавання і віднімання раціональних чисел.
  • Сьогодні ми продовжимо вдосконалювати вміння додавати і віднімати та порівнювати раціональні числа.
  •         Відкрийте, будь ласка, зошити, запишіть число, класна робота.
  • Зверніть увагу на написання числівника п’ятнадцять. Пишемо з апострофом.

Минуле і майбутнє... Таємниці історії великих відкриттів і сучасні досягнення науки. Різні області застосування знань... Усе хочеться побачити і про все довідатися. А найкращій спосіб пізнання - це подорож.

Сьогодні ми з вами відправляємось у захоплюючу подорож до країни Раціональних Чисел, де ми поринемо у хвилі цікавих задач під вітрилами невирішених проблем.

Але, щоб взяти участь у подорожі, слід придбати путівки, вартість яких виражається не грішми. А чим? Ви дізнаєтесь відгадавши загадку.

На базарі їх не купиш,

На дорозі не знайдеш, їх не зважиш на терезах,

І ціни не підбереш.

(ЗНАННЯ)

Правильно, вартість путівок виражається вашими знаннями. Не забудьте захопити з собою спритність, допитливість, кмітливість і просто гарний настрій.

З кожної подорожі мандрівники повертаються з приємними враженнями та везуть друзям подарунки. Ви теж маєте змогу привезти гостинець – оцінку за урок.

  1.                   Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання.

  •     Оголошую аукціон розпродажу путівок.
  •    Правильне виконання д/з і є підтвердження наявності путівки. Зараз з’ясуємо чи нема серед нас «зайців».

1. Фронтальне опитування (метод «Мозковий штурм»)

  • Якими правилами та визначеннями ви користувалися при виконанні домашнього              завдання?
  • Дайте визначення модуля числа.
  • Як скласти числа з однаковими знаками?
  • Як скласти числа з різними знаками?
  • Як знайти різницю раціональних чисел?
  1. Гра «Вірю - не вірю» (методичний прийом)
  1. Чи вірите ви, що число –9 натуральне число?
  2. Чи вірите ви, що число  9 менше нуля?
  3. Чи вірите ви, що сума протилежних чисел дорівнює нулю?
  4. Чи вірите ви, що число – раціональне?
  5. Чи вірите ви, що модуль числа 5 дорівнює –5?
  6. Чи вірите ви, що сума від’ємних чисел завжди від’ємна?

Отже, зрозуміло, що всі завчасно придбали путівки. І серед нас нема «зайців».

Тому, скоріше відправляємось у подорож.

  1.                    Оперування знаннями та використання умінь і навичок.

Цікава країна Раціональних чисел. Красива українська природа: долини, поля, узлісся, галявини.

І ось ми потрапили на галявину усної лічби. Треба повідомити батькам, що ми доїхали і в нас все добре. Але ж ми в країні Раціональних чисел, тому повідомимо їм по математичному телефону.

  1. Галявина усної лічби - дидактична гра «Математичний телефон».

Три групи розв’язують усно ланцюжком числові приклади, останній у групі називає результат.

І сувора, й солов’їна

Математики країна

Праця тут іде завзята

Вмій лиш спритно рахувати.

 

І група  Число – 8

 

 

Відповідь: 100

II група Число 10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відповідь: 100

III група Число 0

 

 

 

 

 

 

Відповідь: 100

  1. Передзвонили батькам і рушили далі. Не менш цікавою є і долина «Наукова»

Думаємо колективно,

Працюємо оперативно,

Сперечаємося доказово –

 Це для всіх обовуязково.

№1 Виконати додавання, обираючи зручний порядок обчислень:

а) 7,29 + (–5,126) + (–6,29) + 5,126;   1

б)  - 13

в)  

№2 Спростити вираз і знайти його значення:

7,44 + a + (–3,5) + (–5,44) + (–12,5) + b, якщо а = 9,6; b = – 5,6; Відповідь: - 5,1

 


           №3 Задача

У лютому 2019 року найнижча температура повітря в Україні становила –17° С, що на 12 ° С нижче за температуру, зафіксовану в лютому
2020 року. Яка температура була у лютому цього року?

(–17 + 12 = –5 ° С).

Одночасно на дошці працює учні за картками (послідовно).

№1

  1. Порівняти числа:

а) –167 і 45;                                                      б) 0 і –78

в) 1,23 і  1,32;                                               г)

№2

Обчислити:

а) –1,7 – (–4,7)                                         б) 0,7 + (–7,8)

            в) –0,5 + (–1,32)                                            г)

№3

  1. Обчислити:

а) –167+(– 45);                                            б) 0,7 – 7,8

 2) Розв’язати рівняння:

х – 5,6 = 2.

  •    Що, цікаво? Але, мабуть, трохи стомилися?
  •    То ж зробимо зупинку на полі «Спортивному»

Руки вже за головою,

Тож дивись перед собою.

Виправляємо хребет,

Лікті зводимо вперед,

Мов, метелики, літаємо,

Крильця зводим, розправляєм.

Будем вправу завертати,

Легше всім нам працювати.

Продовжимо.

  • Робота з підручником (Мерзляк): розв’язування біля дошки з коментуванням.

с.282, № 1003(2)       

с.280, № 995 (2, 3), № 1002 (3, 4) 

  1. Контроль засвоєння знань
  •    Цікаві місця ми відвідали й вийшли на узлісся «Кмітливе»

Самостійна робота (тести з відкритою формою відповідей на 3 варіанти, які містять тільки одну правильну відповідь з чотирьох)

  •    Картки з завданням підписати. Робота виконується не більше 4 хв.

В1.

  1. Модуль числа (–1,3) дорівнює:

А) 1,3; Б) 1,3; В) 0,13; Г) не існує.

  1. Число   протилежне для:

 А) 1,7;                  Б);                     В) 0,3;                 Г) 7,1

  1.  Сума чисел 3,5 +(–23,5) є число:

А) додатне;           Б) 0;                         В) невід’ємне;                 Г) від’ємне

4. Значення виразу  –7,5 – х + 6,5 + х    дорівнює:

А) 1;                 Б) –14;                              В) 2х;                      Г) –1

5. Обчислити:

А) ;      Б) ;                          В) ; Г)

6. Який знак ви поставите замість зірочки, щоб утворилась правильна

нерівність: 32+ (– 19) *  63?

А)> ;                Б) <;                         В)=; Г)> або =

В2.

  1. Модуль числа (+75) дорівнює:

А) 7,5; Б) –75;                               В)75;          Г)не існує.

  1. Число – 0,1 протилежне для:

А) –1; Б) –0,1; В) 0,1; Г) 10.

3.  Сума чисел 13,5 + (–3, 5) є число:

А) від’ємне; Б)0; В) невід’ємне;        Г) додатне.

  1. Значення виразу –17,5 + р+ 6, 5 – р дорівнює:

А) 1;           Б)–11;              В) р;                 Г) –1.

  1. Обчислити: + 8 + 0,25 –1

А) 1 ;                     Б) ;         В) 0,25;              Г)– 1.

6. Який знак ви поставите замість зірочки, щоб утворилась правильна нерівність:              32 – (– 19) * 63?

А) > ; Б) <;          В)=;               Г)>або<

ВЗ.

  1. Модуль числа (–5,6) дорівнює:

А) –5,6;                 Б) 0                           В) не існує;              Г)

  1.   Число 1 протилежне для:

А) 1; Б) –1;              В) 0;                    Г) 0,1

3. Сума чисел –13,5 + (– 3, 5) є число:

А) додатне;             Б) 0;                         В) невід’ємне;   Г) від’ємне

  1. Значення виразу   17,5  с +(– 7, 5) + с   дорівнює:

А) 1; Б)–10; В) 10; Г)с.

  1. Обчислити:  

А) 2; Б) ; В) ; Г) .

  1. Який знак ви поставите замість зірочки, щоб утворилась правильна

нерівність:  32 – (– 19) *  63?

А)> ; Б)<;В)=;Г)>або=.

  1. Домашнє завдання.
  •         Нам слід повертатися. Як кажуть, у гостях гарно, а вдома краще. Або: вдома і стіни допомагають. Сподіваюсь, що домашнє завдання ви виконаєте успішно. Запишіть у щоденники:
  1.   Оцінювання учнів.
  •         Подорож закінчилася. Хто ж зумів повернутися додому з гостинцями?
  1. Підсумки уроку
  •         Якою країною ми подорожували?
  •         Чи сподобалася ця подорож?
  •         А що ми повторили під час мандрівки?
  • На уроці ми досягай успіху завдяки У- увазі

Р - роботі

О - організованій К - кмітливості.

Ми так добре попрацювали, що мені не хочеться з вами прощатися. Тому я пропоную вирішити ще задачу поки не пролунав дзвоник.

Знайти суму цілих послідовних чисел від -1000 до 1000, поясніть відповідь.  Урок закінчено. Дякую за урок.

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Самікова Ірина Олександрівна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
17 лютого 2020
Переглядів
731
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку