Комунальний заклад Очеретинський навчально-виховний комплекс:
загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів та дошкільний навчальний заклад (опорний навчальний заклад)
Ясинуватського району Донецької області
Математика, 6 клас
Тема «Додавання та віднімання раціональних чисел. Розв’язування вправ»
Учитель математики
Абрамова Ірина Анатоліївна
2019р
Тема: Додавання та віднімання раціональних чисел.
Розв’язування вправ.
Мета: формувати математичну компетентність: удосконалювати вміння додавати та віднімати раціональні числа;
ключові компетентності: спілкування державною мовою – чітко та зрозуміло формулювати думку;
уміння вчитися впродовж життя – прагнути вдосконалення результатів своєї діяльності; соціальну та громадянську компетентності – аргументувати та відстоювати свою позицію; розв’язувати вправи, задачі з даної теми;
вдосконалювати вміння застосовувати набуті знання в нових умовах;
вдосконалювати вміння діяти за алгоритмом;
розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, вміння аналізувати, робити висновки, інтелектуальні здібності учнів;
виховувати самостійність, наполегливість, взаємоповагу, бажання вдосконалювати свої знання, вміння працювати в команді.
Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок.
План уроку
Слайд 3. Девіз уроку:
УСПІХ — це результат умінь і навичок.
Хід уроку.
Налаштування на успіх.
Слайд 4. Пам’ятка
Цінуй власний час та час оточуючих.
Цінуй набуті знання.
Не бійся помилятися.
Вір у себе та свої сили.
Демонструй свої вміння та грамотність.
Май гарний настрій.
Слайд 5. Гра « Хто швидше». Граючи в цю гру, як ви гадаєте, яка тема уроку?
+ |
- 9 |
6 |
- 7 |
- 4 |
|
|
|
6 |
|
|
|
- |
- 4 |
6 |
- 3 |
-8 |
|
|
|
3 |
|
|
|
Слайд 6. Яка тема уроку? (Формулюють учні)
Додавання та віднімання раціональних чисел.
Слайд 7. (Формулюють учні)
Мета уроку: вдосконалення вмінь додавати та віднімати раціональні числа;
розвивати вміння виділяти суттєве, розвивати мислення, пам’ять, усне числення, творчі здібності учнів;
виховувати уважність, кмітливість, працьовитість, самостійність.
Слайд 8.
Для чого необхідно вміти додавати та віднімати раціональні числа?
Для дослідження життя комах, тварин, птахів;
для дослідження температури повітря;
для перетворення виразів;
для розв’язування практичних задач.
Слайд 9.
Джмелі витримують температуру до -7,80С, оси – вищу від цієї на 1,40С, а бджоли – нижчу від цієї на 1,40С. Яку температуру витримують бджоли й оси?
(Ентомологія – наука, яка вивчає життя комах.
Ентомолог – людина, яка вивчає життя комах).
Слайд 10.
Коли мороз сягає -400С, температура песця - +380С, а білої куріпки - +430С.
На скільки температура тіл песця і куріпки вищі від температури повітря?
(Зоологія – наука про тварин. Зоолог – людина,
яка вивчає життя тварин.
Орнітологія – наука, що вивчає птахів.
Орнітолог – людина, яка вивчає життя птахів).
Слайд 11.
19 лютого о 14 год температура повітря біля печери Кришталева, що на Тернопільщині, була -8°С, а всередині печери вона становила +11 °С. Визначте різницю температур.
(Синоптична метеорологія – наука про закономірності зміни погоди. Метеоролог – людина, яка займається дослідженням змін температури повітря.)
Слайд 12.
У касі було 5000 грн. Упродовж дня касир кілька разів видавав і приймав гроші, роблячи записи: -120грн, -300грн, 460грн, 530грн, -1270грн, -650грн.
Скільки грошей залишилося в касі на прикінці дня?
( Банківська система. Касир.)
V.Узагальнення знань, вмінь і навичок при додаванні та відніманні раціональних чисел.
Слайд 13.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
« Хто володіє інформацією, той володіє світом»
Як додати два від’ємних числа?
Як додати два числа з різними знаками?
Що називається модулем числа?
Чому дорівнює сума протилежних чисел?
Сформулюйте правило порівняння чисел.
Слайд 14.
Виконати дію: -24+ (- 15)
Слайд 15.
Виконати дію: 3,7+ (- 5,9)
Слайд 16.
Алгоритм додавання раціональних чисел
Дивись на знаки: 1) однакові: став спільний знак, модулі додати;
2) різні: став знак більшого модуля, модулі відняти.
Слайд 17. Історична довідка.
Брахмагупта – індійський математик, який жив у VII столітті.
Одним з перших він почав використовувати додатні та від’ємні числа.
Додатні числа він назвав «майно», від’ємні – «борг».
Сума двох майнів є майно.
Сума двох боргів є борг.
Сума майна та боргу дорівнює їх різниці.
Слайд 18.
Визначте знак суми, не виконуючи обчислень:
-4+5; 7+ (-8); 4+(-2); -6+3; 8+( -5); -6+10; -10+6;5+(-8).
Слайд 19.(Усно)
Розшифрувати слово.
-5+(-11) = -16 У
8+(-13) = -5 к
-15+8 = -7 р
-23+(-5) = -28 а
50+(-60) = - 10 ї
-3+2 = -1 н
-48-11 = -59 а
Україна – наша Батьківщина.
Слайд 20.
Обчислити значення виразів та розшифрувати слово:
- 0,5 + 0,6 =0,1 Т
0,7 + (-3,8) = - 3,1 а
-12 + (-2,3) = - 14,3 р
2,9 + (-5,4) = - 2,5 а
5,8 + (-3,6) = 2,2 с
Слайд 21.
Тарас
Як ви гадаєте,про кого йде мова?
Слайд 22.
Тарас Григорович Шевченко (25 лютого (9.03) 1814 р. – 10.03. 1861 березня)
Надзвичайно талановитий український поет і художник, прозаїк і етнограф.) Видатному Кобзареві встановлено 1384 пам’ятники у світі, з них 1256 – в Україні та 128 – за кордоном ( у 35-ти державах)
Слайд 23, 24. Гра « Хто швидше» (Самостійна робота з самоперевіркою)
+ |
-9 |
6 |
-7 |
-4 |
|
|
|
6 |
|
|
|
+ |
-4 |
6 |
-3 |
-8 |
|
|
|
3 |
|
|
|
Слайд 25. (Робота в групах)
Виберіть правильну відповідь:
-1+0,8; -3-1,3; -4+(-12); 4,2+(-6); -3+3,5; 6-18; -7-(-1); -1,5-1,5.
Відповіді: -16; -4,3; 0,5; -0,2; -3; -6; -1,8;-12.
Слайд 26.
Розмістити числа в порядку зростання: -2,6; 10,8; 2,8; 1,5;0; -12,7; -4,5;-12,4;-4,1.
VІ. Руханка. Слайд 27.
Слайд 28. Ребуси.
Мінус. Задача.
Слайд 29.
Гілки смородини витримують температуру до -50С, а після загартування вони можуть витримувати температуру, на 580С нижчу. Яку температуру можуть витримати гілки смородини після загартування?
Відповідь: -630С
Слайд 30.
Коли мороз сягає -400С, температура песця - +380С, а білої куріпки - +430С.
На скільки температура тіл песця і куріпки вищі від температури повітря?
Відповідь:780С; 830С
Слайд 31.
Джмелі витримують температуру до -7,80С, оси – вищу від цієї на 1,40С, а бджоли – нижчу від цієї на 1,40С. Яку температуру витримують бджоли й оси?
Відповідь: -6,40С; -9,20С
Слайд 32.
Мертве море знаходиться на висоті -425 м відносно рівня Світового океану. Каспійське море, що є найбільшим у світі озером, знаходиться на висоті -28 м відносно рівня Світового океану. На скільки метрів рівень Каспійського моря вищий за рівень Мертвого моря?
Відповідь: 397 м
VIIІ. Підсумок уроку. Слайд 33.
Знайти суму всіх цілих чисел від -499 до 501.
Відповідь: 1001.
IX. Рефлексія.
Слайд 34,35
Я знаю...
Я вмію...
Я зможу…
На уроці:
я все зрозумів…
я частково зрозумів…
я нічого не зрозумів...
Слайд 36.
Домашнє завдання.
Повторити п.35, п.36.
Виконати № 998, № 1000.
Скласти кросворд.
Написати повідомлення:
“Додатні та від’ємні числа в нашому житті”.
Слайд 37,38.
Розшифруй послання (додаткове завдання)
Завдання1
8,4 + (– 7,8) + 5,6 + (– 2,2)
Завдання2
3,2 + (– 5,6) + 9,8 + (– 1,4)
Завдання3
4,6 + (– 3,4) + 2,4 + (– 1,6)
Відповіді: -11 – А; -10 – Д; -9 – Б; -8 – Г; -7 – Я;-6 – О; -5 – К; -4 – Л; -3 – Е; -2 – Ж;
-1 – З; 0 – Є; 1 – И; 2 – У; 3 – Р; 4 – Ю; 5 – Т; 6 – В; 7 – С; 8 – Х; 9 – Н; 10 – Ч; 11 – Ї;
12 – П; 13 – І; 14 – М.
Дякую всім
Математика: підручник для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів / А.Г.
Мерзляк, В.Б. Полонський, М.С. Якір. – Х.: Гімназія, 2014.