Урок « Дозвілля. Подорож. Мої вподобання. »

Про матеріал
Інтерактивні технології, комп'ютер, планшет, таблиці, картки, малюнки, підручники, словники
Перегляд файлу

вчитель англійської мови

Словянської гімназії Дарницького району

Балагуц Вікторія Володимирівна

категорія: вища, старший вчитель

 

                                    МАТЕРІАЛИ ВІДКРИТОГО УРОКУ

                                                            6 КЛАС

                                                         Від 27.02.2015

                                           ВЧИТЕЛЬ: БАЛАГУЦ  В.В.

 

ТЕМА УРОКУ: « Дозвілля. Подорож. Мої вподобання. »

                               

 

ПІДТЕМА УРОКУ: «The Performance. Circus Oz. Learning how to give Presentation

Відвідування циркової вистави австралійського Дивоцирку. Враження від побаченого.

Вживання фразових дієслів групи get. Вживання прийменників та частки наприкінці речень. Відпрацювання лексичного матеріалу за схемою Word Builder. Відпрацювання синтаксичного матеріалу за схемою Sentence Builder.

ЦІЛІ:

ПРАКТИЧНА: формувати мовні навички вживання ЛО за темою «Дозвілля. Подорож. Мої вподобання. Відвідування циркової вистави австралійського Дивоцирку Circus Oz»; мовленнєві навички монологічного та діалогічного мовлення на рівні мікродіалогу з опорю на зразок; активізувати навички аудіювання і розуміння звукового потоку; автоматизувати навички логічно будувати висловлювання за змістом почутого, побаченого, прочитаного.

 

ОСВІТНЯ: ознайомити учнів з новими фактами, поняттями, граматичними структурами; розширити знання учнів про способи проведення дозвілля; використовувати проектні технології з метою формування естетичної культури.

 

РОЗВИВАЛЬНА: розвивати оперативну та довгочасну пам’яті, розвивати фонематичний та інтонаційний слух(увагу, уяву, гнучкість вербального мислення); розвивати вміння вести групову бесіду; розвивати вміння логічно викладати свої думки; розвивати здібності до аналізу, узагальнення, здібності до самостійності; розвивати культуру спілкування; розвивати вміння ефективно співпрацювати під час групової роботи.

 

ВИХОВНА: Виховувати поважне та відповідальне відношення до культурної спадщини країн світу; формувати серйозне ставлення учнів до професії циркового актора з метою демонстрації безмежних можливостей фізичної витримки людини у поєднанні з грацією, позитивністю, феерічністю, талантом, творчістю, соціальною спрямованістю зацікавити різновікову аудиторію глядачів.

 

ОБЛАДНАННЯ: ноутбук, монітор, CD-плеєр, CD-диск, флешка, дидактичні матеріали, словники, підручник «Challenges StudentsBook 2, Michael Harris, David Mower, Anna Sikorzynska», видавнитство Longman, наочність, аудіоматеріали, слайди та відеоматеріали.

 

ТИП УРОКУ: комбінований урок у форматі уроку засвоєння нових знань та уроку-презентації

 

 

                                                       ХІД УРОКУ    

 

ЧАСТИНА 1.  ВСТУП. PREFACE.

 ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Організаційний момент

 

SO MUCH TO SEE AND LEARN 

T. Dear students! Our today’s lesson is centered around an exciting question “ How to spend your leisure in an unforgettable way?” Interesting things are necessary for us all.

T. The objectives of our lesson are:

 

1.  To maximize the use of the vocabulary units on the topic;

2.  To widen your knowledge about circus performances;

3.  To act out the dialogues;

4.  To speak on the subject;

5.  To improve your reading skills;

6.  To improve your writing skills;

7.  To improve your listening skills;

8.  To develop your creative abilities;

9.  To consolidate your interactive abilities.

 

 

1.Введення теми.

Introducing the topic.

Warming up drills

T. So, my clever students, we need some warming by means of Phonetics.

LET’S START!!!

T. Well-done! Now, I suggest revising some Irregular Verbs. Don’t forget to show them off.

LET’S START!!!

T. Amazingly! You are great performers!!!

 

 

T. So, how can we understand the word “CIRCUS PERFORMANCE” ? Any ideas? What wonderful poem do we know, I wonder?

 

Reciting the poem.

 

 I’m sure, the poem will help you to enrich your vocabulary. The things the author observes in the surrounding world delight her./№ 1, flash drive/

                                                         Hey, there! Hoop-la! The circus is in town!

Have you seen the elephant? Have you seen the clown?

Have you seen the dappled horse gallop round the ring?

Have you seen the acrobats on the dizzy swing?

Have you seen the tumbling men tumble up and down?

Hoop-la! Hoop-la! The circus is in town!

 

Hey, there! Hoop-la! Here's the circus troupe!

Here's the educated, dog jumping through the hoop.

See the lady Blondin with the parasol and fan,

The lad upon the ladder and the India-rubber man.

See the joyful juggler and the boy who loops the loop.

Hey! Hey! Hey! Hey! Here's the circus troupe!

 

T. Now, name PEOPLE-ACTORS

       ANIMAL-ACTORS

                  ACTIVITIEST.    

T. Let’s repeat the poem again in turn! One-Two-Three!!!

 

T. Tell me, please. Do you like circuses?

When you were young, which of these circus acts did you like and still prefer?

- acrobats

-animals

-clowns

-contortionists

-trapeze artists

-jugglers

-gymnasts

-magician

-ice skater

T. Guess if my statements are TRUE or FALSE:

 

1. Circus Oz is not a traditional circus

2. It is only for children.

3.There aren’t any animals.

4. It is exciting and funny

 

T. Now, my dear students, I’d like you to finish a sentence about main actors of CIRCUS OZ:

 

 

FANNY is…..a strongwoman

CAPTAIN FRODO is….a rubber man

SOSINA is…a contortionist

TIM is…a clown

Circus Oz began in…..Australia in ….1977

 

T. Now, my little experts, you can tell us everything about Circus Oz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЧАСТИНА 2.  ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.

 

1. Перевірка домашнєго завдання. Монологічне мовлення.

    Organizing group work.

 T So,to start with, my amazing students, what do you know about the history of Circus Oz?

      Ps 

T Well, to continue, my circus-goers, what do you know about the start of the show and activities?

     Ps

T How interesting, by the way, my wonder children, what do you know about the stars of the show?

    Ps

T You are really well-informed! In the end, who shows the people below funny tricks?

    Ps

T Finally, what can we say about this marvelous performance?

 

 

Усне мовлення- бесіда з опорою на текст та відеоматеріали.

 

  

 

 

4/Feedback after working out the article and answering the questions:

T Let’s discuss the text by means of the conversation.

 

1/Would you like to see Circus Oz Why? Why if not?

2/  Which parts of the show would you like to see?

3/ How is Circus Oz different from traditional circuses?

 

 

 

5/Read aloud the verbs given below.  Do you  know their meaning?

Perform the task in the card №1.

/exs.6-7p.70/:

 

 COMPLETE THE WORD BUILDER WITH Verbs FROM THE TEXT:

 

get together

             get into

                        get on

                                  get down

 

1 The cat can’t get

 

_________________

from the tree

2 We usually get

 

_________________

at weekends

3 She got

_________________

her bike and went to the shop

4 Never get

 

_________________

a stranger’s car

 

 

 

 

6/ Граматика. Будова речення. Введення.

 

    /1/. Sentence Building. Introduction./exs.8-9 p.71/

T My fabulous students, I would like to introduce the question of Sentence Building by means of word order and verbs plus prepositions at the end of the sentence.

    /2/. Виконання тренувальних вправ. Rewrite the sentences beginning with the word in   

         brackets.

 

T Now, my unique students, let’s practice using the method of word order.

 

 

Fulfill  the task in the card №2.

 

 Now put these words into correct order to make questions.

After that, please, give answers.

1

she /is /who /for?/ waiting

 

 

 

 

2

to?/  listening/  you/  are/  what

 

 

 

 

3

they/   laughing/   at?/   what/   are

 

 

 

 

4

does/   she/   where/   from?/   come

 

 

 

 

5

what/   you/   are/   about?/   talking

 

 

 

 

6

together?/   they/   when/   get/   did

 

 

 

 

 

 

ЧАСТИНА 3.

 

 ПРОЕКТНА ЧАСТИНА. РОЛЬ ВИКОНАВЦІВ. ІГРОВА ХВИЛИНКА. ПІДГОТОВКА ДО ПРЕЗЕНТАЦІЇ. СТВОРЕННЯ КОМБІНОВАНОЇ ПРЕЗЕНТАЦІЇ ЗА ТЕМОЮ.

CIRCUS OZ. THE INSPIRING ROLE OFTHE PERFOFMANCE. TIME OUT-MINUTE .LEARNING HOW TO GIVE THE PRESENTATION. THE PRESENTATION-PERFORMANCE.

 

 

  1. T. Now, my exciting students, we are going to be performers and speak about performing and the role of the actors. Then, we will repeat how to give a presentation.

  T. So, performing. What do you think? Is it exciting or boring? Let’s listen to the actors and guess what they perform./Time out p.117 /

 

 

2/ T. My attentive students, have you noticed special key expressions?  For, example/ex.3 p51/

Let’s find them in the text.

T. Now, let’s try to use them in the presentations you have prepared for today’s lesson.

T. Any volunteers?/watching “Presentation”/

 

 

 

 

 

 

Well-done!

Now, let’s juggle!

Fulfill the task to make up as many sentences as you can.

Card №3

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЧАСТИНА 4. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ. ТВОРЧА ПРЕЗЕНТАЦІЯ-ПІСНЯ-КАРАОКЕ.

3/ T. My impressive students, you have coped with huge amount of work and our objectives, having improved your reading, listening, speaking and writing skills. You have also demonstrated your IT levels.

The last but not the least is to demonstrate our creative, interactive and performing abilities.

 

 

 

 

4/ T. I suggest singing a song “WHEN THE CIRCUS COMES TO TOWN”. Everybody can participate.

The task is to find some new wonderful words and introduce them. The sample the song “WHEN THE CIRCUS COMES TO TOWN”

 

 

T. Now, my gorgeous students, your time to get the Homework.

So, you are to maximize your knowledge and do:1/ WB  ex. 1-4 p.68, SB, where to characterize the performance;

 

2/ To prepare the presentation about your favorite performance

 

 

 

T. Finally, my marvelous students, time for your performance!!! / students perform their karaoke-presentation “When the circus comes to town”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                    МАТЕРІАЛИ ВІДКРИТОГО УРОКУ/викладки/

                                                            8 КЛАС

                                                         Від 25.11.2014

                                           ВЧИТЕЛЬ: БАЛАГУЦ  В.В.

 

 

 

ТЕМА УРОКУ: «Стиль життя. Дослідницький спосіб життя.

                                Lifestyle. Exploration

 

 

 

 

ПІДТЕМА УРОКУ: «Natural wonders of the Earth. Animals in the wild and animals in captivity. Bristol Zoo. Learning how to give Presentation.’ Спосіб життя дикої природи найдивовижніших куточків світу. Географічні поняття. Спосіб життя тварин у зоопарку. Тварини, які знаходяться під загрозою вимирання.»

 

 

 

 

ТИП УРОКУ: комбінований урок у форматі уроку засвоєння нових знань та уроку-презентації

 

 

 

 

ХІД УРОКУ    

 

ЧАСТИНА 1.  ВСТУП. PREFACE.

 ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Організаційний момент

 

SO MUCH TO SEE AND LEARN 

 

 

 

 

T. The objectives of our lesson are:

 

1.  To maximize the use of the vocabulary units on the topic;

2.  To widen your knowledge about geographical notions;

3.  To act out the dialogues;

4.  To speak on the subject;

5.  To improve your reading skills;

6.  To improve your writing skills;

7.  To improve your listening skills;

8.  To develop your creative abilities;

9.  To consolidate your interactive abilities.

 

 

 

1.Введення теми.

Introducing the topic.

 

 

 

 

2.Мовленнєва зарядка.

 

  • Wonderful words

 

 

 

Reciting the poem.

 

 

 

NATURE WONDERS

 

 

 

ЧАСТИНА 2.  ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ. ЧИТАННЯ ТА АНАЛІЗ ТЕКСТУ. РОБОТА В ЕКСПЕРТНИХ ГРУПАХ.

 

 

1. Перевірка домашнєго завдання. Діалогічне мовлення.

    Organizing exploration activities.

 

 

 

2. Робота в групах.

 Working in a group Role-playing exploration activities. T –PP. Giving comments.  

 

 

 

3. Читання текстів. Усне мовлення- бесіда з опорою на текст та відеоматеріали.

    READING, TRANSLATING, DISCUSSING. THE ARTICLES  PATAGONIA. THE         EVERGLADES. THE VICTORIA FALLS”/SBp.49/

 

 

1/ Prereading talk   

 

 

2/Warming up. Film watching

 

 

 

3/Group work. Discussing./SB ex. 2-3 p. 48/ Now tell your group about your place. What geographical notions can you mention?

 

 

 

4/Reading the articles and answering the questions:

T Let’s discuss the text by means of the conversation.

 

 

 

5/Read aloud the descriptive adjectives given below.  Do you  know their meaning?

Perform the task in the card.

/ex.5/:

 

6. Граматика. Будова речення. Введення.

    1/. Sentence Building. Introduction./ex.7p.48/

 

 

 

 

    2/. Виконання тренувальних вправ. Rewrite the sentences beginning with the word in   

         brackets.

 

 

Fulfill  the task in the card.

 

 Use ALTHOUGH & DESPITE.

 

 

 

 

 

ЧАСТИНА 3. ПРОЕКТНА ЧАСТИНА. РОЛЬ ЗООПАРКІВ. АУДІЮВАННЯ. ПІДГОТОВКА ДО ПРЕЗЕНТАЦІЇ. СТВОРЕННЯ КОМБІНОВАНОЇ ПРЕЗЕНТАЦІЇ ЗА ТЕМОЮ. ANIMALS IN CAPTIVITY. THE ROLE OF ZOOS. LEARNING HOW TO GIVE THE PRESENTATION. THE PRESENTATION-PERFORMANCE.

 

 

 

          T. So, animals at the Zoo. What do you think? Is it good or bad? Let’s listen to the dialogue between two girls.

                                                

 

 

2/ T. My attentive students, have you noticed special key expressions?  For, example/ex.3 p51/

Let’s find them in the text.

T. Now, let’s try to use them in the presentations you have prepared for today’s lesson.

T. Any volunteers?/watching “Bristol zoo video”/

 

 

 

 

ЧАСТИНА 4. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ. ТВОРЧА ПРЕЗЕНТАЦІЯ-ПІСНЯ-КАРАОКЕ. ФРАГМЕНТ ВИСТУПУ НА КОНКУРС КВК.

 

 

 

 

 

3/ T. My impressive students, you have coped with huge amount of work and our objectives, having improved your reading, listening, speaking and writing skills. You have also demonstrated your IT levels.

The last but not the least is to demonstrate our creative, interactive and performing abilities.

 

4/ T. I suggest singing a song “Wonders of Nature”. Everybody can participate.

The task is to find some new wonderful words and introduce them. The sample answers are hidden in the class. Try to find them!!!/ the song “ Wonders of Nature”

 

Hidden words:

 

AWESOME/3/

BEAUTEOUS

GORGEOUS

LOVELY

DELICIOUS

STRIKING

 

T. Now, my gorgeous students, your time to get the Homework.

So, you are to maximize your knowledge and do: 1/ ex. 6, 9, 10 p.48, SB, where to characterize your country, Ukraine, according to 5 groups of expert notions; 2/ pp. 46-47, WB.

 

T. Finally, my marvelous students, time for your performance!!! / students perform their Concert presentation “Sunflower Children”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                      Winged  Sayings

 

 

 

A bad beginning makes a bad ending,

A good beginning makes a good ending.

 

A bird in the hand is worth two in the bush.

 

A fool may throw a stone into a well, which a hundred wise men cannot pull out.

 

A good face is a letter of recommendation.

 

A good example is the best sermon.

 

A friend’s frown is better than a foe’s smile.

 

Learning makes a good man better and an ill man worse.

 

As knowledge increases, wonder deepens.

 

When you are good to others, you are best to yourself.

 

“I recommend you to take care of the minutes, for the hours will take care of themselves. Know the true value of time…enjoy every moment of it. Never put off till tomorrow what you can do today.”   /An English writer of the 18th century/

                  

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Англійська мова, Розробки уроків
Інкл
Додано
6 листопада 2019
Переглядів
773
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку