Конспект уроку
з історії України
для 5-го класу
на тему «Дозвілля, турбота про
здоров’я колись і тепер»
учитель історії
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Дозвілля, турбота про здоров’я колись і тепер
Мета: дослідити яким було дозвілля колись і тепер; з’ясувати як люди в давні часи турбувалися про своє здоров'я; встановити окремі причини зростання тривалості життя людей упродовж останніх століть; розвивати увагу, логічне мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички працювати в парах та малих групах; формувати повагу до історії українського народу та його культурних традицій; формувати відповідальне ставлення до власного здоров’я.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати та події, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
порівнювати дозвілля людей колись і тепер;
-
розповідати як люди в давні часи турбувалися про своє здоров’я;
-
встановлювати окремі причини зростання тривалості життя людей упродовж останніх століть.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал, комп’ютер, проектор, ілюстрації до теми уроку, іграшки.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Тестування в форматі «Так – Ні».
-
Перейдіть за посиланням чи скористайтеся QR-кодом та пройдіть тестування.
https://naurok.com.ua/test/start/808212
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Тайнопис».
Простою заміною верхніх букв на нижні і навпаки отримаємо зашифроване послання.
Ключ
Зашифроване слово
СБХПЧЯЯЛ – ДОЗВІЛЛЯ
-
Як ви розумієте слово-відгадку?
Дозвілля — це сукупність занять у вільний час, які дають змогу людині отримати задоволення й відновити сили для подальшої праці.
-
Назвіть та запишіть слова-синоніми до поняття. (Час відпочинку, вільний час)
-
Робота в парах.
-
Прочитайте та проаналізуйте думки відомих людей про дозвілля.
-
Сформулюйте короткий висновок власними словами.
-
Відпочинок і дозвілля Маркс мислив як неодмінну умову виховання здорового покоління.
-
Дозвілля, на думку Арістотеля , — це не просто вільний час, а час, заповнений різними заняттями.
-
«З усіх ліків найкращі — відпочинок і стриманість.» Франклін Б.
-
«Відпочинок — це не спокій, а враження.» Мінченков А.
-
«Я ніколи не буваю так зайнятий, як в години свого дозвілля.» Цицерон
-
Сьогодні ми дізнаємося про те, яким було дозвілля у далекі часи та порівняємо його із сучасним дозвіллям, а також з’ясуємо як люди дбали про своє здоров’я.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Аналіз ілюстрацій.
-
Оберіть зображення, які на вашу думку, ілюструють дозвілля.
-
Чому ті, що залишились не можна віднести до дозвілля?
-
Які види дозвілля можна ще додати?
-
Вибіркове читання (с. 134 – 135 підручника)
-
Зачитайте усі речення, які мають слова: дозвілля; свято; традиції.
-
Зачитайте речення, які містять відповіді на запитання:
-
Коли виникає дозвілля?
-
Яку роль у житті людей відігравали свята?
-
Чому у наших пращурів найбільше свят було з пізньої осені до ранньої весни?
-
Яку роль у дозвіллі відводять іграм?
-
Коли виник туризм?
-
Робота в малих групах.
Кожна група отримує набір ілюстрацій за певною темою. Завдання – скласти коротку розповідь за ілюстраціями про дозвілля у певний історичний період.
1 група «Дозвілля первісних людей»
2 група «Дозвілля за княжої доби»
3 група «Дозвілля козацької доби»
4 група «Сучасні свята України»
-
Робота в парах.
-
Розгляньте ілюстрації. Розподіліть їх у дві групи.
Дозвілля
|
Здоровий спосіб життя
|
|
|
|
-
Зробіть висновок про зв'язок дозвілля та здоров’я?
-
Аналіз діаграми.
-
Як змінилася тривалість життя з віками?
-
Що, на вашу думку, впливає на середню тривалість життя людини?
-
Чому раніше людина жила так мало?
-
Як раніше лікувалися люди?
-
Робота з текстом підручника.
-
Опрацюйте текст підручника на с. 136 – 137.
-
Запишіть конспект, продовжуючи речення:
-
Перша аптека з’явилася… (у Львові у 1270 р.)
-
Аптека-музей у Львові працює відкрилася… (1735 р.)
-
Від способу життя людини залежить … (50% тривалості життя)
-
Перша аптека у Києві відкрилася у… (1709 р.)
-
Перші Олімпійські ігри відбулися… (у Греції у 776 р. до н.е.)
-
Перші сучасні Олімпійські ігри відбулися … (у 1896 р.)
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Вправа «Знайди слова».
-
Знайдіть слова, що стосуються теми уроку. З одним із них складіть речення.
-
Або скористайтеся QR-кодом та виконайте завдання онлайн.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Три слова».
-
Опишіть враження від уроку трьома прикметниками.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати матеріал підручника на с. 134 – 137.
-
Підготуватися до практичного заняття:
-
Підготувати добірку фотографій із сімейного альбому, на яких зображені ігри або іграшки ваших близьких (можна у вигляді презентації).
-
Підготувати разом із близькими коротку розповідь про одну з їхніх ігор, яка вам не була відома.
-
Записати перелік ігор, якими захоплювалися ваші близькі в дитинстві та якими захоплюєтеся ви.