Конспект уроку
з історії України
для 5-го класу
на тему «Наука та освіта.
Школа та університети на
українських теренах»
учитель історії
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Наука та освіта. Школа та університети на українських теренах
Мета: проаналізувати розвиток освіти і науки на українських землях; визначити та охарактеризувати основні етапи й результати цього розвитку; розвивати увагу, логічне мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички працювати в парах та малих групах; формувати повагу до історії українського народу та його культурних традицій; формувати відповідальне ставлення до навчання.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати та події, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
характеризувати освіту як спосіб включення людини в суспільство відповідно до її здібностей і зусиль, а науку й мистецтво – як способи пізнання й відображення людиною світу й життя;
-
аналізувати розвиток освіти і науки на українських землях;
-
називати та характеризувати основні етапи й результати цього розвитку.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал, комп’ютер, проектор, ілюстрації до теми уроку, іграшки.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Кросворд.
-
Розгадайте кросворд. Прокоментуйте одне зі слів-відгадок.
-
Чи скористайтеся QR-кодом та виконайте завдання онлайн.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Передбачення за ілюстраціями.
-
Про що, на вашу думку, піде мова на уроці?
-
Сьогодні ми з вами проаналізуємо розвиток освіти і науки на українських землях, визначимо та розглянемо основні етапи й результати цього розвитку.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Словникова робота.
-
ЄАЧПТГДЦЕТЕ (університет)
-
ВЦДТЬФЧДЕМ (писемність)
-
ХАНААЛ (знання)
-
НЮНСТЬЧЛ (академія)
-
Поясніть слова-відгадки.
-
Яку роль в освіті відіграє кожне з даних понять?
-
Робота в парах.
-
Скористайтеся QR-кодом та виконайте завдання.
-
Вчення — світ, а невчення — тьма.
-
За одного вченого дають десять невчених.
-
Наука в ліс не веде, а з лісу виводить.
-
Письменний бачить поночі більше, як неписьменний вдень.
-
Хто знання має, той мур зламає.
-
Прокоментуйте кожне з них.
-
Яка їх основна думка?
-
Сформулюйте власний висновок.
-
Тож, яке значення має освіта в житті людини?
-
Аналіз ілюстрацій.
-
Розгляньте ілюстрації.
-
Яку інформацію про навчання у школі можна отримати?
-
Складіть кілька речень, що відповідатимуть на питання: Хто? Що? Як? Де? Скільки?
-
Порівняйте із навчанням у сучасній школі.
-
Вкажіть спільні та відмінні риси.
-
Кероване читання.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 130 – 133.
-
Заповніть схему.
-
Вправа «Пазли». Робота в парах.
-
Скористайтеся QR-кодом та виконайте завдання.
-
Які, на вашу думку, професії на них зображені?
-
Поміркуйте, які професії ще можуть бути актуальні у майбутньому?
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Вправа «Хмаринка слів».
-
Розгляньте та проаналізуйте хмаринку слів.
-
Обведіть ті, що стосуються теми уроку. Коротко прокоментуйте їх.
-
Гра «Фантазери».
-
Уявіть собі, що деякі події, пов’язані з розвитком освіти та науки не відбулися. Як би тоді могла скластися історія українського народу?
-
Володимир Великий у 988 р. не охрестив Русь-Україну.
-
Василь Каразін не заснував університет у Харкові у 1805 році.
-
Петро Конашевич-Сагайдачний не навчався в Острозькій академії.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Три слова».
-
Охарактеризуйте наш урок трьома словами.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати матеріал підручника на с. 130 – 133.
-
Користуючись додатковими джерелами, знайти інформацію про винаходи, що зображені на сторінках параграфа.