Конспект уроку з фізики для 9 класу "Другий закон Ньютона". Розробка призначена для використання на уроках при вивченні розділу "Рух і взаємодія. Закони збереження".Мета роботи: формувати знання про другий закон Ньютона. Виробити вміння застосовувати другий закон Ньютона до розв'язування основної задачі механіки.
Тема: Другий закон Ньютона.
Мета: Формувати знання про силу, як причину прискореного руху і певну фізичну величину; встановити залежність між силою, масою і прискоренням; формувати знання про другий закон Ньютона. Виробити вміння застосовувати другий закон Ньютона до розв’язування основної задачі механіки.
Тип уроку: урок комбінований.
Хід уроку.
I. Перевірка знань.
1. Які зміни в русі тіла можуть відбуватися під час взаємодії з іншим тілом?
II. Вивчення нового матеріалу.
На основі дослідів і спостережень ми з’ясували, що будь–які зміни в природі відбуваються внаслідок взаємодії між тілами.
Взаємодіючи, тіла змінюють свою швидкість або швидкість окремих своїх частин. Для опису будь-якого випадку взаємодії фізичних тіл користуються поняттям сили.
Сила - фізична величина, яка кількісно характеризує дію одного тіла на інше, є мірою взаємодії тіл.
Сила визначається: 1) модулем;
2) напрямом;
3) точкою прикладання.
Згідно з співвідношенням числові значення прискорень двох взаємодіючих тіл обернено пропорційні до їх мас, або т1а1=т2а2.
Ця рівність означає , що добуток маси тіла на набуте ним під час взаємодії прискорення за своїм числовим значенням однаковий для обох взаємодіючих тіл. Для будь-якого з двох взаємодіючих тіл добуток та відображає як властивості самого тіла, так і вплив на нього другого тіла. Якщо вплив другого тіла на дане змінюється, то і величина та також зміниться і її можна вважати мірою впливу другого тіла на дане тіло маси т.
Величину, що чисельно дорівнює добутку маси даного тіла т і його прискорення а , називають силою, яка діє на дане тіло:
.
Зрозуміло, що вектор сили і вектор прискорення, якого ця сила надає тілу, мають однакові напрями.
Зв’язок між силою і прискоренням виражає другий закон Ньютона, який можна сформулювати так:
Сила, яка діє на тіло, дорівнює добутку його маси і прискорення.
Другий закон Ньютона часто формулюють й інакше:
Прискорення тіла, обумовлене дією на нього сили, пропорційне до прикладеної сили і обернено пропорційне до маси тіла:
.
Особливості другого закону Ньютона:
визначає ;
; ( ).
З формули F = ma видно, в яких одиницях вимірюється сила. За одиницю сили в СІ беруть силу, яка надає тілу масою 1 кг прискорення 1 м/с2. Ця одиниця називається Ньютоном (Н). 1Н=1кг м/с2.
Розв’язавши рівняння , дістанемо вираз, який показує, як координати рухомого тіла змінюються з часом. Отже, можна дізнатися про положення рухомого тіла в будь-який момент часу. А це й є основне завдання механіки. Ось чому рівняння, яке виражає другий закон Ньютона, називають рівнянням руху.
Закони Ньютона
У Ньютоновім законі –
Все, неначе на долоні:
F – це сила,
т – це маса,
а – прискорення, окраса
рухів всіх, прямих й не дуже
бо прискоренню байдуже,
чи до центра, чи від нього,
були б тільки рух, дорога.
а – знайдеш, коли повіриш:
F на т мерщій поділиш
і поставиш одиниці,
як належить, як годиться.
Всіх законів три, як стій,
вивчи їх і зрозумій,
і тоді не буде горя
й не страшне фізичне море.
( Тамара Білецька).
ІІІ. Закріплення.
1. №141 (Римкевич).
Тіло, маса якого 4 кг, під дією певної сили набуло прискорення 2м/с2. Якого прискорення набуде тіло, що має масу 10 кг, під дією такої самої сили?
2. №142 (Р.)
Порожній вантажний автомобіль, маса якого 4т, почав рухатися з прискоренням 0,3 м/с2. Яка маса вантажу, взятого автомобілем, якщо, маючи таку саму силу тяги, він рушає з місця з прискоренням 0,2м/с2 ?
3. №146 (Р.)
М’яч масою 0,5 кг після удару, що тривав 0,02 с, набуває швидкості 10 м/с. Визначити середню силу удару.
4.№149 (Р.)
Під дією якоїсь сили візок, рухаючись із стану спокою, пройшов шлях 40 см. Коли на візок поклали вантаж 200 г, то під дією тієї самої сили і за той самий час візок пройшов із стану спокою шлях 20 см. Яка маса візка?
IV. Домашнє завдання.
П.32, Вправа 31 (3).