Урок "Другорядні члени речення"

Про матеріал
Розробка допоможе формувати у п'ятикласників ключові компетентності: спілкування державною мовою навчити учнів будувати речення, поширюючи їх додатками, означеннями, обставинами; математична компетентність продовжувати навчати перетворювати інформацію з однієї форми в іншу (робота зі схемою) , розвивати логічне мислення; спілкування іноземними мовами – розвивати уміння виявляти в текстах запозичені слова й пояснювати їхнє лексичне значення; загальнокультурна грамотність – навчити учнів використовувати виражальні можливості другорядних членів речення у своєму мовленні, виховувати інтерес до української мови
Перегляд файлу

 

Тема. Другорядні члени речення

Мета: формувати ключові компетентності:

спілкування державною мовою навчити учнів будувати речення, поширюючи їх додатками, означеннями, обставинами;

математична компетентність продовжувати навчати перетворювати інформацію з однієї форми в іншу (робота зі схемою) , розвивати логічне мислення;

спілкування іноземними мовами – розвивати уміння виявляти в текстах запозичені слова й пояснювати їхнє лексичне значення;

загальнокультурна грамотність – навчити учнів використовувати виражальні можливості другорядних членів речення у своєму мовленні, виховувати інтерес до української мови

 

Тип уроку: урок  повторення та узагальнення

Хід уроку

І. Установчо-мотиваційний етап

Учитель. Рада всіх вас бачити. Бажаю, щоб на сьогоднішньому уроці ви отримали нові знання і емоційне задоволення.

Любіть Україну

Любіть Україну, як сонце, любіть,

як вітер, і трави, і води…

В годину щасливу і в радості мить,

любіть у годину негоди.

Любіть Україну у сні й наяву,

вишневу свою Україну,

красу її, вічно живу і нову,

і мову її солов'їну.

                Володимир Сосюра

  • Про що вірш? Чого він навчає?

ІІ. Актуалізація та корекція опорних знань , умінь, навичок

Настав час пригадати вивчене під час попередніх уроків.

Бесіда

- Що таке граматична основа речення?

  •    Пригадайте, що вам відомо про другорядні члени речення?
  •    На які питання вони відповідають?
  •    Як графічно позначаються в реченні?

Розглянте таблицю

 

Додаток

Означення

Обставина

Що означає

предмет

ознака предмета

ознака дії (місце, час, причина, мета, спосіб)

На яке питання відповідає

всіх непрямих відмінків іменника

який? чий? котрий?

як? де? куди? звідки? коли? чому? навіщо?

з якою метою? і под.

Чим виражається

Найчастіше іменником або займенником

Прикметником, займенником, рідше – іменником

Прислівником або іменником з прийменником

Як підкреслюється

 

̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴

 

 

 

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку

IV.Тренувальні вправи на формування та закріплення знань, вмінь і навичок учнів

1.Творча хвилинка. Доповніть текст другорядними членами речення.

 Прийшла весни. Повіяв вітер. Світить сонце. Ластівки прилетіли.

  •    Визначте  роль другорядних членів  у тексті. Яким би був текст без них?
  •    Який висновок можна зробити про роль другорядних членів речення?

(Висновок: хоча слово другорядний означає менш важливий, другий у ряду членів речення, але другорядні члени речення пояснюють, доповнюють, уточнюють зміст тексту )

 

2.Дослідження-відновлення «Я – поет»

Відновіть і впишіть означення, пропущені в даній поезії, підкресліть їх,  визначте, якими частинами мови вони виражені.

 

Облітають квіти, обриває вітер

пелюстки (які?) …  в (в якій?)    тишині.

По садах  (яких?) …  їде гордовито

осінь  (яка?) …  на  (на якім?) …  коні.

 

Учні читають вірші, доповнені означеннями.

Учитель. Автором цих і попередніх рядків є Володимир Сосюра. Що ви знаєте про нього?

3. Творчий диктант

Записати речення, заповнюючи пропущені місця самостійно дібра­ними означеннями. Визначити спосіб їх вираження.

 

     У кінці травня гілки калини вкриваються суцвіттями ... квіточок, і стоять її ... кущі, наче ... наречені. У вересні рослина вкривається ... плодами. І квіти, і ягоди калини допомагають від ... недугів.

 

4. Лінгвістична гра «Так - ні»  (на запитання вчителя учні відповідають сигнальними картками: зелена – так, червона – ні).

  1. Синтаксис – це розділ мовознавства, який вивчає словосполучення й речення? (Так).
  2. Словосполучення – щонайменше два самостійних слова? (Так).
  3. У словосполученні є головне й залежне слово? (Так).
  4. Підмет і присудок  є словосполученням? (Ні).
  5. Речення виражає закінчену думку? (Так).
  6. За метою висловлювання речення бувають розповідні, питальні і спонукальні? (Так).
  7. Підмет і присудок – це граматична основа речення? (Так).
  8. Додаток відповідає на питання який? (Ні).
  9. Означення – це головний член речення? (Ні).
  10.  Обставина – це другорядний член речення? (Так).

 

5. Мовний дизайн. Замінити означення обставинами, словосполучення записати. Скласти з двома (на вибір) речення, виділити обставини графічно.

Глибокий яр, вузька долина, тихий вечір, ясний день, близькі хмари.

6. Робота в групах. Поширити речення 1 група –обставинами, 2 – додатками

Дощ відшумів. Смартфон зіпсувався. Спікер оголосив. Ді-джей включив.

Поясніть лексичне значення слів «смартфон», «спікер» , «ді-джей». Який словник допоможе нам у цьому?

7.Вправа «Незакінчене речення». Продовжити речення.

 Означення – це... . Додаток – це ... . Обставина – це... .

8. Самостійна робота.

Зробіть синтаксичний розбір виділеного речення.

Наш рідний край чарує усіх своєю культурою та чудовими краєвидами

9. Говоріння . Усний твір-мініатюра за картиною (Додаток 1).

10. Вправа «Мікрофон». «Сьогодні на уроці я дізнався, що...»

V. Домашнє завдання.

Скласти 5 речень, в яких є всі другорядні члени речення. Підкреслити всі члени речення, визначити їх спосіб вираження

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

 

C:\Users\Мізяків\Desktop\Без названия.jpg

 

docx
Додано
3 квітня 2022
Переглядів
1373
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку